Найчастіше мовний закон порушують у Києві, Одеській та Дніпропетровській областях

Тарас Кремінь поскаржився на мерів міст-мільйонників через порушення мовного закону

Найчастіше мовний закон порушують у Києві, Одеській, Дніпропетровській та Харківській областях. Про це повідомив Офіс мовного омбудсмена за результатами проведення заходів державного контролю через скарги громадян.

- Київ, Одеса і Харків - міста-мільйонники, в яких досі немає міських мовних програм. Очільники цих громад неохоче сприяють задоволенню мовних потреб громадян, тому там критично недостатня  кількість курсів з опанування української та книгарень, спустошеність бібліотечних полиць, засилля вивісок та послуг недержавною мовою, - заявив мовний омбудсмен Тарас Кремінь. 

Всього з 2023 року держава здійснила 83 перевірки - 31 у Києві, 15 в Одеській області, 13 в Дніпропетровській, 5 у Харківській, по 3 у Запорізькій та Полтавській областях, по 2 у Донецькій та Миколаївській областях, по одній у Вінницькій, Житомирській, Київській, Закарпатській, Кіровоградській, Львівській, Сумській, Хмельницькій, Чернівецькій, Чернігівській та Черкаській.

Більшість мовних скарг стосуються порушень обслуговування споживачів (24%), книговидання та книгорозповсюдження (18%), комп’ютерних програм та вебсайтів (15%), органів державної влади і місцевого самоврядування(15%) та освіти (15%). 

Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» ухвалили 24 квітня 2019 року. Закон зобов'язує говорити українською на роботі держслужбовців, військовослужбовців, політиків, силовиків, правоохоронців, суддів, нотаріусів, медиків. У сфері обслуговування при першому зверненні до клієнта чи покупця має звучати українська мова. На прохання клієнта персональне обслуговування може здійснюватись іншою мовою. Усі друковані і інтернет-видання повинні мати рівнозначну версію українською мовою.