Складнощі у відносинах Ізраїлю та України: без Ірану не обійшлося

Чому Ізраїль зайняв дуже пасивну позицію щодо російсько-української війни.

REUTERS

Весь світ щодо війни в Україні поділився на три частини. Перша – усі цивілізовані держави підтримали нашу країну. Друга – набагато менша категорія тоталітарних та авторитарних держав – виступила на підтримку Росії. Але є й третя група – це ті країни, які сповідують політику «вашим і нашим», тобто начебто на словах підтримують Україну, але насправді зберігають добрі відносини з Росією. Одна з таких держав – Ізраїль. KP.UA розбиралася в історії цих відносин.

Між Україною та Ізраїлем стоїть Росія

Причина того, що в України не склалися такі добрі стосунки з Ізраїлем, як із Заходом, - специфічна позиція цієї країни, яка лише посилилася після чергового приходу до влади правих на чолі з прем'єр-міністром Біньяміном Нетаньяху.

Він має явну симпатію до Росії, що не може не відображатися на відносинах з Україною. За 15 років перебування при владі у Нетаньяху склалися дуже тісні робочі та особисті стосунки з російським керівництвом. У нього особисті знайомства та репутація у Москві. Багато регіональних домовленостей Ізраїлю з Росією, наприклад щодо Сирії, було досягнуто за правління Нетаньяху.

Крім цього, ультраправий кабінет міністрів Нетаньяху має зобов'язання перед виборцями, які здебільшого байдужі до України. Нетаньяху – єврейський націоналіст, і його найбільше турбує палестинське питання, а не війна в Україні.

Посол Ізраїлю в Україні Михайло Бродський одразу після нападу Росії на Україну пояснив позицію Ізраїлю. «Ми діємо в рамках дуже жорстких обмежень, пов'язаних із необхідністю підтримувати стратегічний діалог та координувати дії біля наших кордонів із Росією. Йдеться про захист життя та безпеки ізраїльських громадян. За всієї симпатії до України – це наш головний пріоритет. Будь-який тиск на нас з будь-якого боку з цього питання – контрпродуктивний. З тих же причин ми не біжимо «попереду паровоза» щодо санкцій», - пояснив ізраїльський дипломат.

Москва аплодує Нетаньяху

Але така позиція явно не сприяє зближенню наших держав. Ізраїльське керівництво тримає дистанцію щодо Києва, а іноді діє явно недружелюбно. Так, днями уряд Ізраїлю заявив про намір скасувати медичне страхування біженців із України. Після переговорів між двома країнами це рішення було скасовано, але осад залишився.

Крім цього, Біньямін Нетаньяху відмовився надавати Україні систему протиповітряної оборони "Залізний купол". Свою відмову він мотивував тим, що ізраїльську зброю можуть захопити на полі бою в Україні, і, зрештою, вона опиниться в Ірані, який протягом останніх місяців встановив тісніші військові відносини з Росією.

Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук назвав такі побоювання «вигаданими та спекулятивними припущеннями». І навіть президент України Володимир Зеленський змушений був наголосити на не дуже дружніх стосунках з Ізраїлем.

На саміті НАТО у Вільнюсі він сказав, що прем'єр-міністри в Ізраїлі змінюються, однак жодних змін у відносинах із Україною не відбувається. Зеленський розповів, що неодноразово запрошував ізраїльське керівництво відвідати столицю України. «Я запрошував до України і двох інших прем'єр-міністрів, які були до пана Нетаньяху. Поки що прем'єр-міністри різні – результат однаковий», – сказав Зеленський.

Те саме, за його словами, відбувається і із системами ППО, які Ізраїль міг надати Україні для захисту від російських ракетних ударів. «Про системи ППО, які ми просили у наших партнерів із Ізраїлю. Просили ми з початку війни, але приблизно так само, як із прем'єрами: минули місяці – результату немає», - наголосив президент України.

Україна змушена відповідати на «недружні дії» Ізраїлю

Тому Київ просто змушений якось реагувати на таку позицію Ізраїлю. Наприкінці червня Посольство України в Ізраїлі пішло на вельми несподіваний та ризикований крок. Наше дипломатичне представництво звинуватило Тель-Авів у явній проросійській позиції та закликало стати на правильний бік.

«У той час як народ України, включаючи її значну єврейську громаду, спливає кров'ю під ударами російських ракет та іранських безпілотників, ізраїльське керівництво, прикриваючись словесною демагогією про свій нейтралітет (хоча вже й не приховує цього), активно налагоджує відносини з Російською Федерацією. Насправді на місцях так званий "нейтралітет" ізраїльського уряду розглядається як чітка проросійська позиція», - йшлося у заяві українського посольства.

А тепер Київ розглядає можливість скасування безвізового режиму з Ізраїлем і проситиме західних партнерів виключити країну з кола учасників формату "Рамштайн" через "недружні дії щодо України та проросійську позицію на міжнародній арені".

Як повідомляє видання Kyiv Post з посиланням на джерела в Раді з питань національної безпеки і оборони України, є підозра, що інформація, яку обговорюють на нарадах у форматі "Рамштайн", використовується Ізраїлем у своїх вузьких інтересах, аж до передачі даних Росії.

Видання зазначає, що рішення про відміну безвізового режиму з Ізраїлем ухвалено через тривалу дипломатичну суперечку між двома країнами щодо ставлення держави Ізраїль до громадян України, які перебувають на ізраїльській території. Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук заявив, що близько 10% українських туристів депортують із Ізраїлю без пояснення причин.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

- Така позиція Ізраїлю пов'язана із його політикою багатовекторності. Через низку зовнішніх і внутрішніх причин вони прагнуть зберігати відносини з Росією. Внутрішні причини: у країні мешкає дуже велика російськомовна громада, яка перебуває під впливом російської пропаганди. Тому кожна провладна партія має це враховувати. Ізраїль не хоче штовхати Росію в обійми свого головного ворога – Ірану, тому й не виступає так відверто на боці України. Він не хоче, щоб Росія давала Ірану свої військові, у тому числі ядерні технології. Щодо постачання зброї Україні Ізраїлем, то ця країна взагалі мало кому відкрито постачає своє озброєння. І нам потрібно враховувати всі ці нюанси у взаєминах із Ізраїлем.