Літній сезон 2023 року видався спекотним для високопосадовців та нардепів – тижня не минало, мабуть, щоб не вибухав скандал. Депутатів масово ловили «на гарячому» - на хабарах та незаконних виїздах за кордон. Що цікаво – всі вони реальні або колишні «слуги народу». Збіг це чи тенденція?
Анатолій Гунько
Народний депутат України від партії "Слуга народу"
Співробітники СБУ та НАБУ днями затримали 47-річного уродженця Чернігівської області Анатолія Гунька, який «продавав» землю Національної академії аграрних наук (НААН), повідомили у СБУ. За гроші чиновник обіцяв якомусь бізнесменові забезпечити надання в опрацювання державних земельних ділянок НААН. Гунька взяли на етапі передачі першого «траншу» хабара у 85 000 доларів.
Із землею Гунька пов'язують давні стосунки. У 2016 році він був фігурантом справи про приватизацію земельних ділянок Радіопередавального центру у Броварах. Слідство вважало, що Гунько є організатором злочинного угруповання, яке незаконно привласнило ділянку площею 96 гектарів, знищивши при цьому стратегічне обладнання на ній. Суд відпустив Гунька під заставу, а 2019-го кримінальну справу було припинено через брак доказів провини.
Потім Анатолій Гунько обирався в народні депутати по округу на Чернігівщині. 2019 року він балотувався від «Батьківщини» - невдало, а 2020-го на довиборах до Ради був обраний депутатом від «Слуги народу» (Гунько замінив у Раді Валерія Давиденка, убитого у травні 2020 року у своїй квартирі). При цьому на виборах він був конкурентом самого голови Радикальної партії України Олега Ляшка, який звинуватив Гунька у підкупі виборців та заявив, що той «украв у нього перемогу».
Богдан Торохтій
Член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Член Української частини міжпарламентської асамблеї Верховної Ради України та Сейму Литовської Республіки.
На початку літа українці дізналися, що їхнього «слугу народу» 39-річного Богдана Торохтія з Кропивницького було помічено на відпочинку в Болгарії. Воєнний стан у рідній країні та заборона на виїзд Торохтія не зупинили. Втім, і затягувати паски його родина взагалі не поспішала. За даними журналістських розслідувань, близькі родичі нардепа змінювали дорогі автомобілі як рукавички, віддаючи перевагу «мерседесам» і «рендж роверам» ціною близько 200 тис. доларів.
Цікаво, що незадовго до повномасштабного вторгнення Росії Торохтій був одним із ініціаторів закону, який забороняє народним депутатам виїзд за кордон, окрім як за розпорядженням президента. Документ не прийняли, а сам Торохтій у квітні 2023 року спробував виїхати до Румунії, але його не пропустили на кордоні. Вдалося вибратися тільки в серпні до Болгарії разом із дружиною, де пара добре відпочила і обзавелася нерухомістю. Усього ж за час війни Торохтій вісім разів виїжджав з України – до Туреччини, Катару, ОАЕ, Греції.
Днями було ініційовано виключення Богдана Торохтія з фракції «Слуга народу» – голова фракції Давид Арахамія запропонував Торохтію повернути державні гроші (нардеп отримував компенсацію за оренду житла) та скласти мандат. Торохтій складати мандат відмовився, заявивши, що його обрав народ.
2019 року Торохтій пройшов до ВР за списком партії «Слуга народу», де числився під номером 105.
Юрій Арістов
Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
Пройшов у Раду за списками «Слуга народу», де займав 42-й рядок у списку як безпартійний.
У середині липня 48-річного Арістова побачили на відпочинку у 5-зірковому готелі Waldorf Astoria Maldives, що знаходиться на одному з Мальдівських островів. Присутність Арістова підтвердили і працівники курорту, де вартість однієї ночі на віллі з пляжем сягає 1 мільйона гривень.
Арістов не став чекати на партійні розбірки, оскільки, окрім перебування на Мальдівах, у правоохоронців виникли питання щодо його нібито відряджень до Польщі та Литви в цей період, а також відкритого дистанційного лікарняного листа у приватній клініці Києва. При цьому жодного медичного огляду не було, і у Державному бюро розслідувань запідозрили, що до електронної системи охорони здоров'я було внесено недостовірні відомості: під виглядом відряджень Арістов відправився на мальдівську віллу.
Генпрокуратура пред'явила підозру Арістову у «внесенні посадовцем свідомо неправдивих відомостей в офіційні документи», а сам нардеп написав заяву про добровільне складання депутатського мандата. За рішенням суду він повинен на першу вимогу з'явитися до органів, а також носити на собі електронний пристрій стеження.
Арістова добре знають у поліції та прокуратурі. У 2021 році його син хвалився в соцмережах дорогими авто та фотографіями з Москви, що викликало інтерес ГБР. 2022-го в орендованій квартирі нардепа навіть пройшов обшук щодо цієї справи.
Людмила Марченко
Член Комітету Верховної Ради з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи ВРУ. Голова підкомітету з питань законодавства щодо статусу народного депутата України. Співголова групи з міжпарламентських зв'язків із Грузією.
Пройшла до Ради за списками партії «Слуга народу», де була №63. На той момент Марченко була провідним спеціалістом департаменту навчання та розвитку персоналу у торговельній мережі «Епіцентр». На початку липня 40-річну «слугу народу» затримали під час отримання хабара у розмірі 3 тисяч доларів у рідному Тернополі. Разом із помічницею, як повідомили у Національному антикорупційному бюро та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, за ці гроші Марченко допомагала чоловікові незаконно виїхати за кордон, видаючи документи, необхідні для отримання дозволу на виїзд, через систему "Шлях".
Також НАБУ оприлюднило розмови фігурантів із деталями махінації. Є й гучне відео з моментом передачі грошей помічницею нардепу та епізод, як Марченко намагалася позбутися доларів, викинувши їх за паркан свого двору.
Якщо провину Марченко буде доведено, їй загрожує виключення із фракції. До речі, на момент затримання Людмила Марченко була на останньому місяці вагітності. Нині кажуть, що вона вже народила доньку.
Андрій Холодов
Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
Цього депутата від партії «Слуга народу», який пройшов до Ради за списками (номер 22), знають давно за досить вільним графіком відвідувань роботи та бажанням максимально дистанціюватися від усього, що відбувається в Україні. Засідання свого парламентського комітету він проводить дистанційно та з 21 січня цього року жодного разу не голосував у ВР. Водночас жодних відпусток цього року він не отримував. Як і дозволів на виїзд за кордон. Натомість «засвітився» Холодов на Кіпрі, де, як з'ясувалося, має садибу неподалік Лімасола і там він живе, власне, з січня, не виїжджаючи в Україну. При цьому після лютого 2022 року він понад десять разів виїжджав за кордон.
У минулому Холодов показав приклад профілактики коронавірусу - на початку пандемії, у березні 2020 року, він відлетів на Кіпр, де і знаходився до кінця року. У березні 2021-го на засіданні Ради Андрій Холодов захоплено розглядав у своєму смартфоні фотографії оголених дівчат та потрапив до об'єктивів парламентських фотографів разом зі своїм листуванням із колишнім віцеспікером Ради, тодішнім «королем митниці» Ігорем Калетником.
Холодов написав заяву про складання депутатських повноважень швидко. Також швидко Верховна Рада її прийняла і проголосувала.