Трактори-безпілотники та дрони з тепловізорами: хто розміновує поля в Україні

Яка техніка допомагає саперам шукати і знешкоджувати боєприпаси, що не розірвалися.

REUTERS

На сьогодні 30 – 40% території України заміновані. А це більше, ніж площа такої країни, як, наприклад, Уругвай. І щільність забруднення територій вибухонебезпечними предметами настільки велика, що саперам доведеться працювати десятиліття.

Сьогодні головні сили кинуті на розмінування населених пунктів та сільгоспугідь. Зробити це зусиллями лише військових саперів складно, на допомогу приходять і міжнародні організації, і місцеві жителі, і волонтери. На ходу розробляється нова та адаптується під таку роботу звичайна мирна техніка. Ми розбиралися, які пристрої вже є на озброєнні у спеціалістів.

Трактор-безпілотник із мінним тралом

Харківські розробники створили машину на базі трактора Т-150, яка оснащена валами вагою 350 кг. Кабіна трактора захищається міцним щитом. Працює такий бронетрактор на дистанційному управлінні. При цьому коштує вдесятеро дешевше за іноземні аналоги.

Модернізований Т-150 вже успішно пройшов випробування та отримав від держави сертифікат відповідності, який дозволяє розпочати серійне виробництво та надалі використовувати для розмінування територій. Поки що машин такого типу в Україні всього 20. Три з них розміновують територію на Харківщині.

Екскаватор для гуманітарного розмінування

Криворізькі розробники створили свою версію мінного тральщика. Базою для нього був екскаватор виробництва HITACHI. Він оснащений спеціальним екраном, який захищає корпус машини від попадання уламків, та спеціальними молотками, які при обертанні розвивають велику швидкість та силу удару до 1,7 тонни. Така велика сила удару потрібна для того, щоб здетонувала навіть глибоко закопана протитанкова міна.

З моменту проєктування до першого випробування у розробників пішло 4 місяці. Чарували над цим дивом техніки 30 людей. З недоліків тральщика лише те, що керується він людиною з кабіни, а не дистанційно. Але, як запевняють водії, які керували цим «звіром», коли тральщик наштовхується на вибухівку, відчувається хіба що легкий поштовх на кшталт невеликого землетрусу.

Швидкість пересування тральщика до 2 км на годину. Він обладнаний камерами, що виводять зображення прямо в кабіну водія, так що той бачить все, що відбувається навколо.

Дрон із тепловізором

Фермер Геннадій Гончаров із Леб'яжого на Чугуївщині в Харківській області придбав собі дрон із тепловізором. І тепер сам розміновує поля. З неба видно й нерозірвані боєприпаси. Побачивши такий «подарунок», фермер викликає саперів, і ті вже проводять свою роботу. Міни, закопані під землю, вдавалося шукати навіть взимку. Тепловізор добре фіксує різницю температур між пластиковим предметом та природним середовищем.

Плюс цього методу полягає в тому, що шукати міни можна і вночі.

Коптер-міношукач

Український студент Ігор Клименко має у своєму активі статус «найкращого студента у світі», за версією Всесвітньої премії Global Student Prize. Молодий чоловік винайшов пристрій, що з'єднав безпілотник і міношукач.

Пристрій Ігоря Клименка шукає вибухонебезпечні предмети за допомогою електромагнітного та оптичного досліджень поверхні. При цьому знаходить різні типи мін і передає саперам точні координати цілей. Зараз розробник цього дрону займається посиленням його штучного інтелекту, що дозволить зробити апарат «розумнішим». Є сподівання на те, що вже через якийсь час цей коптер буде випробуваний у реальних умовах та прийде на допомогу саперам.

Armtraс-400 із Британії

Є в Україні і зразки техніки, розробленої за кордоном. Одним з таких є Armtrac-400. Машина Armtrac-400 призначена для механізованого розмінування територій із високими чагарниками.

Технічні характеристики машини дозволяють прокладати стежку шириною 3 метри в будь-яких умовах. Її вага – 23 тонни. Вона оснащена 3-метровим гідравлічним ротором. Знешкоджує вибухонебезпечні предмети на глибині до 5 сантиметрів та здатна витримати вибух міни вагою до 10 кг.

Управляється Armtrac-400 водієм, кабіна захищена 10-мм бронею. Є й опція дистанційного керування на відстані до 800 метрів.