До осені залишився місяць: як впоратися з перепадом температур, стресами та алергенами

Поговорили з лікарем про те, як за останні дні літа встигнути підготуватись до холодів.

15min.lt

Прийшов останній місяць літа, і хоча вдень ще тримається спека і задуха, ночі стають дедалі прохолоднішими. Через ці коливання температури люди починають частіше скаржитися на стрибки тиску та раптові “застуди”, для алергіків своя окрема радість – цвіте амброзія. А що ж буде восени, коли дощі, холод, темрява?

Вихід один: допомогти організму підготуватися до осені. Як це зробити, KP.UA розповів доктор медичних наук, завідувач кафедри клінічної лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. Шупика Віктор Іванович Літус.

"Не сидіть на протязі і знайдіть свій спосіб зниження стресу"

- Вікторе Івановичу, прийшов серпень - вдень поки що спекотно, а вночі вже досить прохолодно. Як перепади температури впливають на здоров'я людини? Простуди ось викликають, наприклад…

– Перепад температур діє на всіх по-різному. Потрібно пам'ятати, що в залежності від стану здоров'я вони можуть спровокувати як незначне підвищення артеріального тиску, так і гіпертонічний криз. Судини спазмуються і стають причиною головного болю і навіть серця.
До кінця незрозуміло, чому людина може облитися крижаною водою без наслідків, а якщо посидить десь на протягах – починаються запалення нервів та м'язів, то у вухо стріляє, то раптом застуда.
Найчастіше люди хворіють через те, що одягнені не по погоді. Ще одна причина літніх застуд - пірнати під час спеки в холодну воду або під час спеки ховатися під кондиціонером.

Багато хто застуджується від протягів. Однак протяг хороший для того, щоб провітрити приміщення: у квартирі постійно накопичується пил і токсичні випари від меблів та домашньої хімії. Сидіти на протягу непотрібно - потім багато хто скаржиться: протягло.

- А як впливає протяг, кондиціонер та купання у холодній воді на здорову людину?

- Здоров'я – поняття відносне. Ви можете вважати себе здоровим, а в організмі може бути повно вірусів. Нині побільшало герпесу. Люди більше нервують - хвороби стають агресивнішими.
Навіть алергія сьогодні проявляється агресивніше, ніж 2 роки тому. В усьому винні психологічні стреси, війна.
На постійну загрозу організм реагує неадаптивним стресом. Десь проїжджає мотоцикл – люди йдуть і дивляться у небо: думають, що це дрони.

Війна є війна, і на здоров'ї вона теж відбивається.

- Стрес послаблює організм?

- Є стрес адаптивний і неадаптивний – у кожного він свій. Якщо стрес адаптивний - організм до нього пристосовується, тобто адаптується, і він не становить небезпеки. Неадаптивний стрес перевищує можливості організму – як наслідок, виникають хвороби.
Організми багатьох людей не розраховані на такі навантаження, що спричинені війною.

- Напевно, разом зі стресом підвищується тиск ?

- Передусім! Перенервувався, не доспав, прокидався вночі – скаче тиск.
Однак слід розуміти, що тиск піднімається не для того, щоб нам зашкодити. Це фізіологічна реакція організму на стрес. Вона потрібна для того, щоб внутрішні органи покращили свою роботу, а людина змогла вчасно зреагувати.
Тиск піднімається, щоб покращити кровообіг. Стрибки тиску не є небезпечними для людей, у яких немає атеросклерозу. Але якщо є проблеми – виникають головні болі, судина може лопнути. Як наслідок – інфаркт, інсульт.

- Що робити, коли тиск підвищився?

- Прийняти заспокійливе. Якщо тиск продовжує підвищуватись – звернутися до лікаря: є багато способів, які дозволяють досить ефективно його знизити.

- Як почуватися краще, незважаючи на стреси та зміни погоди?

- Боротися зі стресом. Кожному потрібно знайти свій спосіб - хтось пісні співає, хтось в'яже, займається спортом, комусь потрібно звернутися в клубочок і сховатись під ковдрою або навпаки - піти на природу.
Потрібно знаходити моменти, які дозволяють розслабитись. Багато хто і в алкоголь іде або знімає стрес у холодильника. А є пацієнтки, які приходять із повною відсутністю апетиту: від надлишку стресу не можуть їсти. Потрібно знайти здоровий спосіб заспокоїтися.

"Алергія часто маскується під ГРВІ"

- Чи можна підготувати організм до осені? Щоб менше хворіти і краще почуватися з настанням холодів.
- Літо та осінь – період урожаю. Зараз багато овочів і фруктів – їх потрібно їсти, щоб організм набрався вітамінів, незамінних амінокислот – це допоможе йому адаптуватися до нового сезону. Також важливим є білок.
Корисні та прогулянки. Але гуляти треба там, де нема амброзії. Якщо ви не впевнені в цьому – можна надіти маску. Мої пацієнти, коли їздять працювати на дачу, вдягають респіратори. Або приймають ліки - з їхньою допомогою алергічної реакції на той чи інший подразник не буде.

– Які прояви алергії? Наприклад, від амброзії та інших бур'янів?
- Як і від будь-яких квітучих рослин - чхання, свербіння в носі, з носа вода тече або він не дихає, сверблять і червоніють очі, може боліти горло, свербіти вухо, у когось розвивається кропив'янка. Найгірше, що у багатьох у такі періоди розвивається астма.

- Як же тоді зрозуміти, що ти не застудився від денних і нічних перепадів температур, а страждаєш від алергії - адже симптоми схожі?
- Це визначає алерголог: є певні тести, які дозволяють виявити алергію на багато рослин та продуктів харчування. Також важливий сезон. Багато людей думають, що вони мають вірусну інфекцію. Але якщо вона збіглася з періодом цвітіння амброзії та інших рослин – це може бути алергія.

Один приходить і скаржиться на застуду, другий на амброзію, третій - що замерз під кондиціонером. В останньому випадку справа часто буває в плісняві, що накопичилася в кондиціонері. Також це може бути пилок рослин, який накопичується в кондиціонерах і розноситься у приміщенні разом із потоком повітря. Як наслідок - виникає алергічна реакція, а прояви такі ж, як при ГРВІ. У когось навіть температура піднімається. А причина не в перепаді температур, а в алергії.

Від перепадів температур буває холодова алергія, буває теплова і навіть сонячна алергія.

- У серпні багато причин для алергій?

- Липень-серпень - час нового витка алергій. Алергічні реакції найчастіше виникають у період цвітіння дерев та трав. Зараз – час бур'янів. Найжорстокіші алергени містяться у полині і амброзії - сьогодні вона активно цвіте. І у вересні ця проблема буде актуальною. Деколи алергії на амброзію можуть триматися до перших морозів.

- Амброзія шкідлива всім без винятку чи тільки для алергіків?

- Амброзія може спричинити алергію у будь-якої людини.

Її зараз повно кругом! Пилок амброзії – сильний алерген. Куди б я не їздив, ще не бачив, щоб її не було. Це дуже хитра рослина, виривати її потрібно лише з коренем.
Амброзію не можна знищити шляхом скошування: виросте на сантиметр і продовжуватиме цвісти.
За кордоном розробляють спеціальні гербіциди, щоби вона не росла. Наразі не використовують хімічні речовини. Використовують ферментативні, які блокують певні ферменти. На одні рослини такі речовини діють, але в деяких випадках не допомогають.
Амброзія сильно розпилюється і дуже легко розноситься. Алергіки реагують на неї гостро. Якщо сонячно та спекотно – пилу буде багато. Якщо дощ - то менше. Чим нижча температура, тим менше алергенів.

- Що ж робити, щоб амброзія не надто впливала?

- Треба її знищувати. Пил амброзії піднімається у повітря і розноситься вітром великі відстані. У атмосфері є потоки, у яких постійно дмуть вітри - з їхньою допомогою пилок амброзії може летіти далеко. Це виглядає приблизно так, як у бабине літо літають павуки. Вони теж піднімаються на вітряні потоки і подорожують, можуть переноситися вітром на досить великі відстані. Те саме стосується пилку амброзії, що може розноситься по всій Європі.
Щоб уберегтися від амброзії, її потрібно максимально знищувати. З полином нічого не вийде. А з амброзією, боюся, втрачено період: коли її було мало і можна було легко знищити, прогавили момент.

- А триматися подалі від амброзії – вихід?

- Так. Вікна можна завішувати вологою марлею, щоб пил не йшов, менше їх відкривати в період цвітіння. І що дуже важливо - прийшов з вулиці - зніми одяг, але не там, де спиш. Після цього важливо прийняти душ і обполоснути голову теплою водою: багато пилку ми приносимо додому на волоссі.
Бувають цікаві ситуації – чоловік скаржиться, що у нього алергія на дружину. Каже: як сплю один – все нормально, як з нею – одразу чхаю. Кажу: нехай вона голову миє – і все буде нормально: пилок залишається у неї на волоссі. Причому волосся не обов'язково щоразу мити шампунем – достатньо обполоснути водою.

Окрім амброзії, є така рослина "борщівник" – у неї дуже хитрий сік, який є фотосенсибілізатором. Якщо він потрапить на шкіру, спочатку все нормально, але варто вийти на сонце – починаються моторошні дерматити! Люди голову ламають, що це може бути.

- А який відсоток населення страждає на алергії?

- Дуже великий. Статистики в Україні немає. Вчені вважають, що до 2050 року на алергії страждатиме 50% населення Землі.

- Як же захиститись від алергій? Може, робити щеплення?

- Так, зараз у нас є спеціальна імунотерапія, ми можемо лікувати алергію – і лікуємо її. Єдине, що таке лікування триває довго. Симптоми зняти простіше, а зробити так, щоб організм не реагував на алерген, – вже потрібна тривала алерген-специфічна імунотерапія.
Вже багато чого є сьогодні. Не обов'язково робити уколи. Можна бризкати спреї або розсмоктувати пігулки. Це підходить і дітям, вони вже не бояться такої терапії.