Перше інтерв'ю Ткаченка після відставки у цитатах: про Горбунова, серіали і телемарафон

Олександр Ткаченко дав перше інтерв'ю після відставки з поста міністра культури та інформаційної політики.

BBC-Україна

Олександр Ткаченко дав перше інтерв'ю після відставки з поста міністра культури та інформаційної політики. У розмові з "BBC-Україна" ексчиновник підбив підсумки трьохрічної роботи на цьому посту та прокоментував найбільш суперечливі моменти свого правління. KP.UA публікує головні цитати Ткаченка. 

Що було раніше - заява про відставку чи звернення Зеленського

- Я був у прем'єра десь за годину чи дві до цього [звернення президента]. Із заявою...Чесно кажучи, не знаю, знав він чи не знав [що я написав заяву]... У нас є Верховний головнокомандувач під час війни. Я його поважав до війни, поважаю і зараз.

Чи залишиться у команді президента і що робитиме далі

- У нас була розмова з цього приводу. Але я сказав: давайте візьмемо тайм-аут, подумаємо.

- У будь-якому випадку допомагатиму піднімати кошти для культури на міжнародній арені. Безперечно, якісь речі, пов’язані з моїм професійним минулим, рано чи пізно дадуться взнаки. А наразі – я сьогодні був у лікаря. Мені потрібно хоча б два тижні зайнятися своїм здоров’ям.

- Навряд чи [я повернусь на "1+1"].

Про серіал Горбунова СМТ "Інгулець"

- У цьому конкурсі брали участь 123 компанії. Різні. І далеко не лише телеканали. Було обрано, здається, 53 проєкти. 90% з них – про актуальні виклики. Так, там є пара комедій. Але хто сказав, що під час війни не можна сміятися? Всі вони актуальні.

Я не хочу захищати цей сценарій, тим більше що Горбунов вже відкликав свою заявку з цього приводу. Але вони абсолютно різні. І це не про Поворознюка, і не про Інгулець. У художньому творі, яким є будь-який серіал, можливі припущення чи ще щось таке інше. Там можна все поміняти, якщо комусь не подобається Поворознюк чи Інгулець, на умовний Яготин і, не знаю, Федорчука. І все. Це актуальна історія про те, як люди під час війни допомагають армії.

Чому в телемарафоні немає "5 каналу"

- Я набрав, здається, три чи чотири канали… Ці ["5 канал" і "Еспресо"] - ні. Але вони набрали мене пізніше зі словами: “А як же ми?”...Це була дискусія, яку проводили у тому числі і керівники інших каналів. Тобто ми вже опрацювали принципи, умовно кажучи, сітки мовлення... Колеги з цих каналів сказали: “Ні, ми готові вам виробляти певну кількість годин, а увесь інший час будемо показувати що захочемо. Частково вас, частково не вас». Ну, this is not fair play (це не по-чесному).

Про “Байрактар-news” в ефірі телемарафону

- По-перше, вони роблять це безкоштовно. По-друге, ми обговорювали, наскільки доречні такого характеру програми в ефірі. Ви не побачите їх у дні масових бомбардувань. Щодо якості гумору – можна сперечатися. Але, як завжди у таких випадках, скоріше варто дивитися, чи подобається це людям. З огляду на мільйонні перегляди в ютюбі – очевидно, що подобається.

Про російськомовний Freedom за державні гроші 

- Можна скласти лапки і нічого не робити, але російськомовна аудиторія в Росії прекрасно знає про існування каналу Freedom, який робиться українцями і розповідає про російсько-українську війну. І свідченням цього є десятки, сотні мільйонів переглядів цього контенту в ютубі. Мало того, він є популярнішим за багато так званих опозиційних російськомовних каналів, які ведуть мовлення з-за кордону.

І так, потрібно робити і англомовне мовлення, і іспаномовне, німецьке, арабське і так далі. На це теж потрібні кошти. І на відміну від коштів на культуру пошуки коштів на таке мовлення буде нашою внутрішньою українською проблемою. І конкуренція там незрівнянно більша…

Чому збирав гроші на тризуб, а не на дрони

- Було б досить дивно, якби міністр культури, який відповідає за сферу культури, збирав кошти на дрони. Кожен збирає кошти на свою сферу. Це перше.

Друге. Одна з перших розмов, коли я став міністром, була саме про щит. Ми збирали цілі "хорали" фахівців, які, як, наприклад, Антон Дробович, казали: “Це треба зробити”, а всі інші сумно дивилися і розповідали, чому це не можна зробити, як це складно технічно і таке інше. І консенсусу не було.

А під час війни ми навчилися робити чарівні речі – в тому числі й ті самі дрони, які чомусь не виготовляли активно у такій кількості і якості до війни. Те саме й тут. Ми знайшли рішення, по-перше, набагато дешевше, ніж казали до війни, а по-друге, технологічно досконаліше, тому що там використовуються сучасні західні технології.

Про наступного міністра культури

- Я надавав своє бачення, коли мене запитували і колеги по парламенту, і уряд, та й в Офісі (президента) я говорив про дві кандидатури. Про них також говорять. Вони професіонали з цієї сфери, а головне - що вони здорові ціннісно.

ДОВІДКА

Олександр Ткаченко був міністром культури з 4 червня 2020 до 27 липня 2023 року. До цього багато років очолював телеканал "1+1". Про відставку Ткаченка говорили давно, на сайті президента регулярно з'являлися петиції із вимогою замінити його. За останній місяцяь Мінкульт став фігурантом декількох скандалів. Ткаченка критикували за виділення мільйонів гривень на зйомку розважальних серіалів, заміну радянського герба на "Батьківщині-матері" та добудову Музею Голодомору-геноциду.

Ввечері 20 липня президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні фактично попросив Кабмін відправити міністра культури у відставку. Через кілька годин Ткаченко заявив, що був здивований заявою президента, адже ініціював відставку сам.