Через те що Запорізька АЕС по суті перетворена на військову базу, а окупанти на станції не виконують базові принципи безпеки, значно зростає ризик настання аварійних ситуацій, наголосив в.о. голови Держатомрегулювання - головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України - Олег Коріков на брифінгу у Media Center Ukraine, повідомляє Укрінформ.
- Ризики настання аварійної ситуації або аварії дуже великі. Станція перетворена на військову базу, там є техніка, вибухівка. Не виконуються базові принципи. Нелегальні модифікації, приховування інформації, немає наявного кваліфікованого персоналу, належного техобслуговування, - пояснив він.
Водночас Коріков зазначив, що система радіаційного моніторингу фактично відсутня, оскільки окупанти відключили передачу даних на українські ресурси та в МАГАТЕ. А Україна, як член Конвенції з раннього оповіщення про ядерні інциденти, мала б отримувати дані з ядерних установок.
Також Олег Коріков зазначив, що усі українці на ЗАЕС відмовилися виконувати наказ щодо переведення в гарячий стан енергоблока №4. Перебування енергоблока №4 в гарячому стані суперечить вимогам ліцензії, базовим стандартам МАГАТЕ і не має нічого спільного з дотриманням ядерної та радіаційної безпеки.
- До виведення енергоблока №4 в стан «гарячий зупин» українські спеціалісти не мають відношення. Вони всі без винятку відмовилися виконувати протиправний наказ окупаційної адміністрації, і це зробив інший персонал, який «Росатом», фейкова ця організація, якимось чином залучила на ЗАЕС, - наголосив Коріков.
Водночас Олег Коріков підкреслив, що український персонал, який відмовився співпрацювати з окупантами, постійно зазнає тиску. Навіть більше - окупанти вдаються до тиску на родини українців, які працюють на ЗАЕС.
На Запорізькій атомній станції російські фахівці перевели енергоблок №4 у стан "гарячий зупин". Такі дії є грубим порушенням вимог ліцензії на експлуатацію ядерної установки.
У МАГАТЕ заявили, що виявили на Запорізькій атомній електростанції протипіхотні міни, які розташовані у буферній зоні між внутрішнім та зовнішнім периметром. Росіяни стверджують, що наявність мін — це військове рішення, і вони перебувають у районі, який контролюють військові.