Зброя, дрони та політична підтримка: хто все ще допомагає Росії

Не всі країни це роблять відкрито, але де-факто постачають Москві необхідні товари.

ukrmilitary.com​

Незважаючи на антиросійську коаліцію, що склалася, у світі все ще залишаються держави, які з тих чи інших причин підтримують Москву. Одні з них більше, а інші - менше, але все ж таки входять в орбіту впливу Кремля.

Китай на словах нейтральний, а на ділі – допомагає Росії

Пекін хоча офіційно і не прийняв нічий бік у російсько-українському конфлікті, де-факто він тяжіє до Москви як союзника проти США.

І ось днями стало відомо, що китайська сторона постачає Росії якщо не зброю, то комплектуючі до неї. Американське видання Politico, проаналізувавши митні документи Китаю та Росії, з'ясувало, що Піднебесна постачає Москві товари подвійного призначення. Згідно з митними документами, російські покупці задекларували замовлення сотень тисяч бронежилетів та шоломів виробництва китайської компанії Shanghai H Win.

Тільки цього року Росія купила китайських дронів на 100 млн доларів, що у 30 разів більше, ніж їх імпортувала Україна. Експорт китайської кераміки, яка використовується для бронежилетів країною-агресором, підскочив на 69% - на більш ніж 225 млн доларів, а в Україны впав на 61% - до 5 млн.

Згідно з митними даними, російські компанії також отримали від китайських фірм 12 партій запчастин для безпілотників та понад 12 тонн китайських бронежилетів через Туреччину. Також, як з'ясувало Politico, Китай постачає російським компаніям обладнання «подвійного призначення», яке також може бути використане у війні проти України.

Наприклад, китайська компанія Da-Jiang Innovations Science & Technology Co. (DJI), яка перебуває під санкціями США, у листопаді-грудні 2022 року відправила російському дистриб'ютору комплектуючі для дронів.

Politico також встановило, що російська державна компанія Рособоронекспорт з 2022 року імпортує мікрочіпи, тепловізори та запчастини, такі як газотурбінні двигуни, "з різних країн - від Китаю до Сербії та М'янми".

А з документів, які знайшло американське видання The Wall Street Journal (WSJ), випливає, що китайські державні оборонні компанії постачають Москві навігаційне обладнання, технології придушення радіосигналів та деталі для винищувачів.

Провідний аналітик з питань Китаю в берлінському аналітичному центрі MERICS Гелена Легарда вважає, що ці дані свідчать про підтримку Китаєм Росії у її війні, незважаючи на спроби Пекіна виставити себе нейтральною країною.

Іран відкрито постачає зброю Росії

Західні експерти повідомляють, що Росія за період з липня 2022 по червень 2023 значно збільшила кількість торгових маршрутів у Каспійському морі. Адже це головний шлях постачання зброї з Ірану до Росії. Координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія та Іран значно розширили свою оборонну співпрацю. Така їхня взаємодія допоможе Москві продовжити війну в Україні, а також загрожуватиме сусідам Ірану.

За даними The Wall Street Journal, Каспійським морем Росія перевезла понад 300 тис. артилерійських снарядів і 1 млн інших боєприпасів. А телеканал Sky News з посиланням на свої джерела повідомив, що Іран відправив Росії морем:

Угорщина «дивиться» у бік Росії

Ця країна хоч і не допомагає Росії матеріально, але всіляко намагається підтримувати її політично. Днями Угорщина заблокувала європейську військову допомогу Україні, вимагаючи, щоб Київ виключив угорський банк OTP зі списку міжнародних спонсорів війни.

"Поки вони цього не зроблять, ми дотримуватимемося своєї позиції, жодні постачання зброї не фінансуватимуться з Європейського фонду миру", - заявив міністр закордонних справ Петер Сійярто.

Нагадаємо, що наприкінці червня Угорщина вже заблокувала військову допомогу ЄС для України з цього фонду на 500 млн євро з тих самих причин. OTP Bank Group потрапив до переліку міжнародних спонсорів війни через пільгові умови кредитування для російських військових, які надає OTP Bank для Росії.

Австрія – нейтральність на користь Росії

Є ще європейські країни, які формально нейтральні, але фактично сприяють Росії. Канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив, що його країна виступає проти прийняття гарантій безпеки для України на рівні Євросоюзу. Він стверджує, що аналогічну позицію зайняли також Ірландія, Кіпр і Мальта. "Нам як нейтральним державам ясно, що у такому вигляді гарантії безпеки не можуть існувати", - пояснив Нехаммер.

А раніше Австрія та Угорщина домовилися не постачати зброю в Україну. Угорський міністр оборони Крістоф Салай-Бобровницьки на зустрічі зі своєю австрійською колегою Клаудією Таннер у Будапешті заявили, що позиція Австрії, яка є нейтральною країною, та Угорщини щодо війни в Україні чітка, і обидві країни не відправляють зброю в зону конфлікту, щоб запобігти ескалації.

На тему

Російська делегація на чолі з міністром оборони Сергієм Шойгу 25-27 липня поїде до Північної Кореї на "святкування" 70-річчя закінчення Корейської війни.

Російське міноборони повідомляє, що цей візит сприятиме зміцненню російсько-північнокорейських військових зв'язків і стане важливим етапом розвитку співпраці між Росією та диктатурою КНДР.