Сербія відмовилась екстрадувати ексглаву управління внутрішньої безпеки СБУ Наумова

Запит Офісу Генпрокурора України спрямували на подальший розгляд до Апеляційного суду. 

t.me/cxemu

Сербія відмовила Україні в екстрадиції ексначальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова. Про це 12 липня повідомили журналісти Балканської служби "Радіо Свобода" та проєкту «Схеми».

Запит України про екстрадицію відхилила спеціальна рада Вищого суду міста Ниш та направила справу на подальший розгляд до Апеляційного суду як вищої судової інстанції. 

Згідно з екстрадиційним запитом щодо Андрія Наумова, який є у розпорядженні «Схем», Офіс Генпрокурора України звернувся до міністерства юстиції Сербії у вересні 2022 року. У запиті повідомили, що в Україні Наумову оголосили дві підозри – у зловживанні владою та у завданні збитків державі на понад 3,2 млн гривень.

Прокурори наголосили, що гарантують утримання Наумова під вартою в Україні та його повернення до Сербії для відбуття покарання за вироком сербського суду (який заслуховує справу щодо ймовірного відмивання ним грошей). Також Україна запевнила, що кримінальне переслідування експосадовця СБУ не є політично вмотивованим.

Андрія Наумова заарештували 7 червня 2022 року, коли він намагався потрапити з Сербії до Північної Македонії. За даними «Схем», він виїхав з України 23 лютого 2022 року, за кілька годин до вторгнення Росії. 31 березня 2022 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що позбавив “зрадника” Наумова звання бригадного генерала.

17 червня 2022 року у Державному бюро розслідувань повідомили “Схемам”, що перевіряють Наумова на причетність до держзради. Він міг передавати спецслужбам РФ секретні дані щодо Чорнобильської АЕС, яка була місяць окупована на початку повномасштабного вторгнення Росії. До приходу в СБУ Наумов керував держпідприємством «Центр організаційно-технічного та інформаційного забезпечення керування зоною відчуження».

5 квітня 2023 року ДБР повідомило, що затриманий за підозрою у держзраді ексочільник СБУ в Криму Олег Кулініч лобіював призначення Андрія Наумова на посаду першого заступника голови СБУ Івана Баканова. Згідно зі слідством ДБР, Кулініч співпрацював із ФСБ.

Наумов прийшов до СБУ невдовзі після того, як її керівником став Іван Баканов у 2019 році. Згодом він очолив напрямок внутрішньої безпеки відомства, внаслідок чого управління змінило статус на «Головне управління». У статусі начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Наумов фігурував у розслідуванні ЗМІ про набуття елітного майна, неспівставного з доходами. Наумов обіймав цю посаду до липня 2021 року.

30 березня суд міста Шамбері у Франції відхилив запит України щодо екстрадиції колишнього народного депутата та бізнесмена Костянтина Жеваго.