Представництво Китаю в ЄС відповіло на ту частину комюніке саміту НАТО у Вільнюсі, що стосується КНР. Представник місії заявив, що комюніке Альянсу "повно старих мелодій часів холодної війни".
- Комюніке саміту НАТО повно статей, що повторюють старі мелодії, повних менталітету холодної війни та ідеологічних упереджень, - заявив речник місії, ім'я якого не вказано.
За твердженням Пекіна, зміст комюніке "безглуздо спотворює позицію та політику Китаю і навмисно дискредитує Китай". НАТО названо “продуктом холодної війни”, який має “погані оцінки в історії”.
- На тлі погіршення ситуації в галузі міжнародної безпеки НАТО, як регіональне військове угруповання, замість того, щоб задуматися про власні обов'язки, сліпо звинувачує інші країни, продовжує втручатися в екстериторіальні справи, створює конфронтацію, повністю викриває своє лицемірство та свої амбіції експансії та гегемонії, - йдеться у заяві представництва КНР.
Пекін “глибоко стурбований”, що комюніке НАТО ще більше загострить регіональну напруженість. Китай закликав Альянс “слідувати віянням часу, прислухатися до справедливого заклику міжнародної спільноти до миру, розвитку та співробітництва, виправляти помилки та відігравати конструктивну роль у забезпеченні миру та стабільності”.
- Ми говоримо НАТО, що Китай твердо захищатиме свій суверенітет, безпеку та інтереси розвитку і рішуче виступатиме проти експансії НАТО на схід до Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Будь-яким діям, які завдають шкоди законним правам та інтересам Китаю, буде дано рішучу відсіч, — зазначили в місії.
У опублікованому 11 липня комюніке Вільнюського саміту НАТО сказано, що заявлені КНР амбіції та примусова політика кидають виклик інтересам Альянсу, безпеки та цінностям. НАТО стикається з кібер-, космічними, гібридними та іншими асиметричними загрозами, а також зі зловмисним використанням новітніх та проривних технологій.
Також цінностям та інтересам Альянсу суперечать поглиблення стратегічного партнерства між КНР і Росією, їхні взаємно посилені спроби підірвати міжнародний порядок, що базується на правилах.
Альянс закликав КНР відігравати конструктивну роль як постійний член Ради Безпеки ООН, засудити агресивну війну Росії проти України, утриматися від будь-якої підтримки військових зусиль Росії, припинити поширювати помилкові заяви Росії, які звинувачують Україну та НАТО за агресивну війну Росії проти України, та дотримуватися цілей та принципів Статуту ООН. Альянс особливо закликав КНР утримуватися від надання будь-якої летальної допомоги Росії.
Також у комюніке зазначено, що КНР швидко розширює та диверсифікує свій ядерний арсенал шляхом більшої кількості боєголовок, при цьому не виявляючи значної прозорості чи сумлінних зусиль для досягнення контролю над ядерними озброєннями чи зниження ризику. НАТО виступає проти будь-яких спроб виробництва чи підтримки виробництва плутонію для військових програм під прикриттям цивільних програм.
За інформацією Financial Times, лідер КНР Сі Цзіньпін під час візиту до Москви особисто застеріг президента РФ Володимира Путіна від використання ядерної зброї в Україні.