Гранти на ведення бізнесу в Україні одержати можна і навіть потрібно, просто про це не всі знають. Грант – це безкоштовна позика, яку не потрібно повертати, якщо виконані певні умови. Цим грант вигідно відрізняється від кредиту, який треба не лише повернути, а й додати відсотки за користування. KP.UA розглянула кілька популярних грантових програм в Україні для різних бізнесів, насамперед – малих.
Є робота і є гроші
Необхідно пам'ятати, що програми грантів дуже часто змінюються, доповнюються або зупиняються на час розгляду заявок, що надійшли. Можуть змінюватися суми та масштаби покриття, можливості витрачання грантових коштів та переробки бізнес-плану. Часто грант дається на підтримку вже існуючого бізнесу, але є можливість почати свою справу з нуля.
Непорушною залишається лише вимога про створення робочих місць у рамках гранту. А також – жорсткий конкурсний відбір із перевіркою кредитної історії та фінансової репутації, з оцінкою бізнес-плану та життєздатності бізнес-проекту фахівцями банку та співбесіда у центрі зайнятості. Чим більше балів вийде на кожному етапі відбору, тим вищою є можливість отримати грант. Якщо у гранті буде відмовлено, подати повторно заявку не вийде.
Головною державною грантовою програмою для стимулювання бізнесу за умов війни є урядовий проєкт «єРобота». Усі грантові пропозиції – на порталі «Дія».
Грант на власну справу
Можна отримати від 50 000 до 250 000 грн для відкриття власної справи.
Після реєстрації або авторизації на порталі diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID (якщо ви ФОП або юридична особа, необхідно скористатися ключем ФОП або керівника юридичної особи з ЄДРПОУ підприємства), необхідно заповнити онлайн-заявку, прикріпити бізнес-план, виконаний за формі (приклад з деталізацією витрат та податків є на порталі «Дія» ), підписати електронним підписом та надіслати на розгляд Державної служби зайнятості. Бізнес-план перевірить уповноважений банк, обидва відомства видадуть загальне рішення протягом 10 днів.
Заявку на грант можуть подати чинні ФОП чи юридичні особи, які не перебувають і не провадять діяльність на тимчасово окупованій території України та/або Росії, не перебувають під санкціями, проти яких не відкрито справу про банкрутство та відсутнє рішення суду про притягнення до кримінальної відповідальності за корупцію. І ті, хто не має заборгованості перед бюджетом.
Грантові кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, орендну плату (не більше 25% від суми гранту), на лізинг обладнання. Щоб законно користуватися грошима, грантоодержувач має створити хоча б одне робоче місце, вести діяльність не менше 3 років та сплачувати податки до бюджету, зокрема за працевлаштування працівників. Якщо не буде створено робоче місце, то це вважатиметься порушенням зобов'язань перед державою, і суму гранту доведеться повернути.
Зараз на порталі «Дія» пропонуються гранти на сади, теплиці та переробне підприємство.
"Грант на сад"
Передбачає вирощування ягід, садівництво чи виноградарство на власній чи орендованій ділянці. Потрібно працевлаштувати від 5 до 25 постійних робітників, діяльність протягом щонайменше 5 років та сплата всіх податків до бюджету. Площа садової ділянки – від 1 до 25 га. Якщо земля під сад орендується, то не менше ніж на 7 років. Сума гранту – від 140 000 до 400 000 на 1 гектар, але не більше ніж 70% вартості проєкту. Інші витрати несе підприємець.
"Грант на теплицю"
Надається для побудови модульної теплиці площею від 1,6 га до 2,4 га за рік та створення 40 робочих місць. Період діяльності – щонайменше 3 роки. Грант розрахований на суму до 7 000 000 грн за 2 гектари, але не більше 70% вартості проєкту (решта – за рахунок підприємця). У разі невиконання умов гранту потрібно повернути різницю між витраченими бюджетними коштами та сплаченими податками.
"Грант на переробне підприємство"
Стосується дерево- та металообробки, виробництва меблів та будматеріалів, а також переробки агропродукції.
Для отримання гранту необхідно створити щонайменше 25 робочих місць, працювати та сплачувати податки не менше 3 років. Грантові кошти – до 8 000 000 грн – повинні піти на придбання обладнання. Так само, як і в попередніх пунктах, грант покриває лише 70% вартість проєкту. У разі руйнування підприємства внаслідок воєнних дій держава компенсує всю суму внеску одержувача гранту.
Грант для ветеранів та членів їхніх сімей
Всі вищеописані бізнеси можуть відкрити на грантові кошти ветерани бойових дій та їхнє подружжя. Реєстрація на порталі «Дія» та подання заявки відбувається вже описаним способом, головне - мати готовий бізнес-план, який розглядатиметься Службою зайнятості після перевірки банком. Якщо заявку подає чоловік чи дружина, то ветеран має підтвердити її за допомогою свого електронного підпису.
Хто саме може брати участь у цій грантовій програмі? Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, а також їхні подружжя. Грант може отримати ФОП або фізособа, яка планує відкрити власний бізнес.
Хто не зможе брати участь у програмі? Ті, хто перебувають на окупованій території, в Росії чи Білорусі і на кого поширюються санкції. А також – зареєстровані як кредитні чи страхові організації, інвестиційні чи недержавні пенсійні фонди, учасники ринку цінних паперів та ломбардів, хто займається обміном валют, виготовленням зброї, алкоголю чи тютюнових виробів.
Звичайно, не дадуть грант тим, хто має справу про банкрутство, є кримінальна відповідальність за корупцію чи заборгованість перед державою.
Як можна витратити грантові кошти
Ті, хто отримає грантові кошти, можуть витратити їх на меблі, обладнання та транспорт для комерційного використання, ліцензійне програмне забезпечення (до 50% коштів), сировину, матеріали, товари та послуги для реалізації бізнес-плану.
До 10% коштів можна витратити на послуги з маркетингу та реклами, до 25% – на оренду нежитлових приміщень, до 30% – на оренду обладнання, до 50% – на лізинг обладнання (крім власних транспортних засобів), а також на придбання франшизи.
Натомість грантоодержувач зобов'язується створити кількість робочих місць, що відповідає розміру гранту, вести діяльність не менше 3 років та сплачувати податки.
Важливий нюанс: робочі місця необхідно створити протягом 6 місяців з моменту отримання коштів та підписати з працівниками контракт мінімум на 2 роки. Не буде робочих місць – грант доведеться повернути.
Розміри гранту залежить від обсягів майбутнього бізнесу.
- До 250 000 грн подати заявку може лише ветеран, він зобов'язаний створити 1 робоче місце.
- До 500 000 грн – заявку може подати чоловік чи дружина ветерана. Кошти покриють 70% вартості проєкту, а одержувач гранту має створити 2 робочі місця.
- До 1 000 000 грн – заявку на цю суму подає ветеран, зареєстрований як ФОП із мінімум 3-річним стажем роботи. Необхідно створити 4 робочі місця, 2 з яких займуть учасники бойових дій. Грант виплачується частинами по 250 000 грн і покриває 70% вартості бізнес-проєкту.
Грантова підтримка проєктів подвійного призначення
Український фонд стартапів (УФС) пропонує безоплатну фінансову допомогу для проєктів подвійного призначення – виробництва продукції, яка використовується і у цивільних, і у військових цілях. УФС підтримує проєкти у сфері оборони, кібербезпеки, відновлення інфраструктури, охорони здоров'я, освіти.
Отримати грант на бізнес подвійного призначення може підприємство, яке зареєстроване в Україні. Грант надається у сумі до $35 000, з яких $25 000 отримає заявник, а до $10 000 – акредитований акселератор (фахівець, який забезпечує навчання та експертну підтримку команди).
Заявка подається українською та англійською мовами. Заявник може лише один раз подати заявку на одну інноваційну продукцію подвійного призначення. Якщо заявку було відхилено – подати повторно вже не вийде.
Експерти оцінюють заявку та проеєт на затребуваність на ринку, наявність конкурентних переваг, інноваційність, ризики реалізації, економічну цінність гранту для досягнення цілей тощо. Грантові кошти не можна використовувати для оплати категорій витрат, що не мають відношення до проєкту, розваги, на підбір персоналу і представницькі витрати, купівлю землі або оренду приміщень і т.д.
Мікрогрант від Українського ветеранського фонду
Відкрито програму мікрофінансування бізнесу ветеранів та членів їхніх сімей. Відшкодовується сума 20 000 грн на купівлю товарів та обладнання для ведення власної справи. Подавати заявки можуть ветерани та ветеранки, дружина, чоловік батько, мати, дитина (у тому числі усиновлена) учасника або учасниці бойових дій, а також загиблих захисників.
У пакет документів, крім паспорта з реєстрацією, входить витяг або витяг з ЄДР про ФОП або самозайняту особу, документи, що підтверджують статус ветерана, свідоцтво про спільне проживання з ветераном до війни (про шлюб або про народження дитини), а також документи, що підтверджують купівлю після 24 лютого року для роботи бізнесу відповідно до КВЕД (чек або видаткова накладна).
Заявки розглядаються протягом десяти днів. Програма діє до завершення воєнного стану.
Гранти «Конкурентоспроможна економіка України» від USAID
USAID – американська організація, що сприяє міжнародному розвитку, яка надає гранти для бізнесу в країнах, що потребують допомоги. Організація пропонує кілька напрямків для отримання грантових коштів. Загальна сума, виділена на всі гранти цієї програми, орієнтовно становить 2 500 000 доларів США. На кожен грант планується виділити від 75 000 до 150 000 доларів залежно від обсягу та конкретних домовленостей під час переговорного процесу із грантоодержувачами.
З 3 липня по 15 грудня 2023 року виділяється грант для підтримки малих та середніх переробних підприємств.
Кошти видаються на виробництво інноваційних продуктів, модернізацію виробництва, скорочення ручної праці у зв'язку зі створенням більш кваліфікованих робочих місць, підвищення енергоефективності та ефективності використання інших ресурсів (наприклад, води) та поведінку з відходами, для імпортозаміщення на українському ринку та/або експорту української продукції, заповнення ніш, займаних раніше російської чи білоруської продукцією.
Гранти не видають підприємствам, які працюють у сфері виробництва алкогольних та тютюнових виробів, коксу, продуктів переробки нафти, хімічних речовин, фармацевтичних продуктів та препаратів, на ремонт та монтаж машин поліграфічної та медичної сфери, а також підприємствам, які виробляють продукцію, яка може розглядатися як зброя,
До 25 липня 2023 року можна подавати заявки на грант для малих та середніх жіночих та сімейних підприємств.
Грант для тих, хто хоче відновити свою діяльність, розширити бізнес та/або розвинути нові напрямки бізнесу.
Пріоритетні завдання по цій програмі такі: підтримка економічних можливостей жіночих та сімейних малих та середніх підприємств, підвищення їхньої операційної та виробничої ефективності, залучення, зростання та розширення підприємств, включно з експансією на зовнішні ринки, розширення інтеграції на ринку праці та підприємництво жінок.
Кошти підуть на впровадження інноваційних рішень, розширення асортименту продукції чи послуг, відкриття нового напряму в рамках існуючого бізнесу, просування продукції за допомогою різних цифрових інструментів.
Програма не передбачає видачу гранту для бізнесів з перепродажу товарів послуг.
Гранти від Європейського банку реконструкції та розвитку
Постійно діюча програма грантів малим та середнім бізнесам для зростання. ЄБРР допомагає підприємствам залучати висококваліфікованих консультантів, які зможуть якісно трансформувати їхній бізнес, та надає гранти для часткової оплати послуг консультантів.
За статистикою ЄБРР, 26% українських малих та середніх підприємств після залучення консультантів збільшили дохід на 45% вже за рік.
Ґранти на проєкт становлять від 25% до 75% вартості консалтингових послуг, але не перевищує 10 000 євро. Умови для отримання гранту: штат – до 250 осіб, приватна власність, половина з якої належить громадянам України, період діяльності не менше 2 років, хороша ділова репутація, позитивна динаміка розвитку.
Гранти видаються на всі сектори економіки, окрім фінансового, страхового, тютюнового, міцних алкогольних напоїв, ВПК.
Грантова програма Міжнародної організації з міграції (МОМ)
Як підтримка економіки України, для відновлення робочих місць та виробництва критичних важливих товарів та послуг МОМ пропонує гранти малим та мікропідприємствам, релокованим або діючим у Києві, Київській, Львівській, Закарпатській, Сумській, Чернігівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Полтавській, Дніпропетровській і Харківській областях.
Ці підприємства мають бути зареєстровані не менше ніж за 1 рік до подання заявки, причому зареєстровані громадянами України. Умови отримання гранту: мікропідприємства працевлаштовують до 10 осіб, створюють не менше 1 робочого місця коштом гранту. Малі підприємства працевлаштовують 10 і більше людей, створюють щонайменше 3 нових робочих місць на грант.
Пріоритет надаватиметься постраждалим від війни, пошкодженим, зруйнованим чи переміщеним підприємствам. Суми грантів: 270 мікропідприємств отримають до 4500 євро у гривневому еквіваленті, 100 малих підприємств – до 20 000 євро у гривневому еквіваленті за курсом ООН.
Грантові заявки постійно розглядаються протягом 2023 року. Останній місяць подання заявок цього року – жовтень.