Дальнобійні ракети дозволяють вирішувати надважливі завдання – вони можуть дістатись туди, куди не дістає ствольна та ракетна артилерія малого радіусу дії. Саме такі ракети дозволяють вражати віддалені від фронту командні пункти та склади супротивника. Саме така ракета відправила за відомою адресою крейсер "Москва". А як у світі справи з розробкою нових далекобійних ракет?
Україна хоче досягти планки ураження 1000 кілометрів
Міністр оборони України Олексій Резніков сказав, що Україна має гарні перспективи виробництва власних далекобійних ракет. За його словами, процес уже розпочався.
- У нас із вами офіційно існує затверджена ракетна програма. На неї офіційно вже виділяють із бюджету кошти. Виконавці цієї програми – українці, на 100% наші виробництва, індустрія, – сказав Резніков.
Міністр оборони вважає, що Україна може виготовляти ракети з дальністю ураження ворожих об'єктів понад 1000 км. Він навів успішний приклад проєкту українських протикорабельних ракет "Нептун", яким удалося потопити російський флагманський корабель "Москва".
Зараз Україна може отримати далекобійну ракету RBS 15 виробництва Saab. Спочатку виріб розроблявся як протикорабельна ракета. Сучасну модифікацію Mk IV Gungnir можна використовувати для нанесення ударів по цілях на землі. Дальність польоту ракети може сягати 300 км. Для її запуску можна використовувати наземні пускові установки, що для ЗСУ є важливим.
Вага RBS 15 складає 650 кг, 200 кг з яких займає боєголовка. ППО проривається шведською ракетою за допомогою маловисотного польоту. Ракета може розвивати швидкість 0,9 Маха (1200 км/год). Навігація здійснюється за допомогою супутникової та інерційної систем. На фінальній ділянці траєкторії польоту ракета наводиться на мету за допомогою вбудованої РЛС.
Ракети ATACMS, які просить Україна, вже застарілі
Армія США планує замінити малі балістичні ракети ATACMS більш сучасними та далекобійними PrSM. Наразі ракета розробляється компанією Northrop Grumman. До робіт знову приєднується оборонна компанія Raytheon. Про це повідомляє Defense News.
Ракета PrSM (Presicion Strike Missile) матиме дальність польоту 500 км, а запускати її можна буде також з HIMARS або M270. У лютому 2023 року Raytheon уклала контракт з армією США на 97,7 млн доларів на поліпшення ракети Long Range Maneuverable Fires, яка має стати частиною програми PrSM Intcrement 4. Це програма модернізації ракети PrSM для пуску на дальність понад 1000 км.
Виконавчий директор Raytheon Бред Барнард уточнив, що компанія розроблятиме зовсім нову конструкцію ракети, а не перероблятиме свої напрацювання, які були до 2020 року.
Ця компанія вже провела низку успішних випробувань своєї ракети PrSM і зараз готується до запуску серійного виробництва ракет для армії США. Особливістю буде те, що HIMARS зможе нести одразу 2 ракети PrSM, а не 1 ATACMS. М270 замість 2 ATACMS зможе нести 4 PrSM ракети. Також вартість боєприпасу має бути меншою, ніж у ATACMS.
Інша американська компанія Lockheed Martin планує провести випробування нової високоточної ракети PrSM у другій половині 2023 року. Її дальність збільшать до 1000 км. Додаткові льотні випробування проведуть у другій половині 2023 року. Того ж року ракету PrSM доведуть до готовності для серійного виробництва.
Наразі оборонний гігант виробляє ракети PrSM Increment-1 з дальністю понад 500 км. Наступного року на ракету очікує три випробувальні запуски для демонстрації можливостей. Вже зараз Lockheed Martin планує створити Increment-2, 3 та 4. Друга ітерація ракети отримає багаторежимну головку самонаведення, яка розробляється армійськими лабораторіями.
Версія PrSM Increment-3 буде зосереджена на додаванні інтелектуальних суббоєприпасів та можливості ураження безлічі цілей. І вже Increment-4 буде версією із дальністю поразки до 1000 км.
Південна Корея створює ракету проти Кім Чен Ина
Ця країна планує розробити нову ракету, яка здатна вражати далекобійні артилерійські установки Північної Кореї. Як заявили в управлінні з питань оборонних закупівель (DAPA) Південної Кореї, ракета буде модернізованою версією корейської тактичної ракети класу "земля-земля" (KTSSM), яку назвали "вбивцею артилерії далекого радіусу дії".
У той час як існуюча система KTSSM працює на стаціонарній платформі, передбачається, що нова ракета запускатиметься з мобільної пускової установки, що підвищить її маневреність та витривалість.
Сучасна система KTSSM має дальність стрільби 180 км за калібру 400 мм. Очікується, що її модернізована версія буде більшою і матиме більшу оперативну дальність дії – близько 300 км.
Китайська ракета може подолати американську протиракетну оборону
Китай провів випробування однієї зі своїх передових експериментальних ракет - гіперзвукового літального апарату DF-27. Як зазначає видання The Washington Post, ця ракета має "високу ймовірність" проникнення в системи протиракетної оборони США.
"DF-27 призначений для підвищення здатності Китаю утримувати під загрозою ціль за межами Другого ланцюга островів (від Японії до Маріанських островів. – Ред.) і має високу ймовірність проникнення через протиракетну оборону США", – йдеться у щоденному зведенні американської розвідки, яке цитує The Washington Post.
Також стало відомо, що минулого року армія Китаю розробила версії нової ракети, здатної атакувати наземні цілі та кораблі. Балістична ракета середньої дальності летіла 12 хвилин і пролетіла 2,1 тис. км. Однак, згідно з звітом міністерства оборони США, дальність польоту DF-27 становить від 5 тис. до 8 тис. км, що означає, що вона може вразити будь-яку ціль у Східній або Південно-Східній Азії та значній частині Тихого океану, включаючи Гуам.
А ще, крім збільшеної дальності, нова ракета має здатність "гіперзвукового ковзання", що означає, що вона може маневрувати, ухиляючись від американських і союзницьких протиракетних систем, і є більш потенційним "вбивцею-носієм", ніж її попередники.
Європа теж намагається не пасти задніх
Великобританія та Франція кілька років співпрацюють у рамках програми Future Cruise/Anti-Ship Weapon (FC/ASW) для створення нових далекобійних ракет. Нещодавно до них приєдналася Італія.
Проєкт FC/ASW орієнтований на створення протикорабельної ракети для заміни Exocet/Harpoon і крилатої ракети замість Storm Shadow/SCALP.
Виробником нових ракет стане компанія MBDA. Боєприпас матиме три боєголовки. Вага головної становитиме 200 кг, а двох додаткових – по 50 кг. Ракета зможе вражати цілі на максимальній відстані 300 км.
Ракетна програма наступного покоління має дві мети. Вони полягають у створенні дозвукової стелс-ракети та надзвукової високоманевреної ракети. Вони забезпечать можливість долати наземні та морські системи протиповітряної оборони.