Україна та Ізраїль на порозі дипломатичної кризи?

Чи можуть відносини між країнами зіпсуватись після демаршу нашого посольства.

ABIR SULTAN/Pool через REUTERS

Посольство України в Ізраїлі пішло на дуже несподіваний та ризикований крок. Наше дипломатичне представництво в цій країні звинуватило Тель-Авів у явній проросійській позиції та закликало стати на правильний бік. Через цю заяву МЗС Ізраїлю викликало українського посла для роз'яснень, що може призвести до непотрібного наразі дипломатичного скандалу.

Ізраїльський "нейтралітет" працює на Росію

"Посольство України в державі Ізраїль із жалем зазначає, що нинішній ізраїльський уряд обрав шлях тісної співпраці з Російською Федерацією", - цитує заяву українського посольства ізраїльське видання The Jerusalem Post.

Українські дипломати відкрито звинуватили офіційний Тель-Авів у симпатіях до Москви. «У той час як народ України, включаючи її значну єврейську громаду, спливає кров'ю під ударами російських ракет та іранських безпілотників, ізраїльське керівництво, прикриваючись словесною демагогією про свій нейтралітет (хоча вже й не приховує цього), активно налагоджує відносини з Російською Федерацією. Насправді на місцях так званий "нейтралітет" ізраїльського уряду розглядається як чітка проросійська позиція», - йдеться у заяві українського посольства.

Там кажуть, що про проросійську позицію Ізраїлю свідчить низка "досить суперечливих подій", які відбулися у першій половині 2023 року і збіглися за часом із майже повною відсутністю ізраїльської гуманітарної допомоги Україні. "Серед них особливо слід відзначити безрезультатний візит міністра закордонних справ Ізраїлю до України в лютому цього року та низку інтерв'ю прем'єр-міністра Нетаньяху ізраїльським ЗМІ, зокрема останнє – з Jerusalem Post від 22 червня", - йдеться у заяві.

В українському посольстві вважають, що ізраїльський уряд мало враховує думку власного народу та ігнорує заклики світової єврейської діаспори, яка однозначно підтримує Україну в її боротьбі проти російського державного тероризму. «Ми закликаємо уряд Ізраїлю змінити свою позицію та підтримати Україну оборонними засобами, підтримати свободу й демократичний світовий порядок. Ми очікуємо, що Ізраїль буде на правильному боці історії!” – йдеться у демарші українських дипломатів.

Сварки між двома країнами не буде, але й не буде допомоги Україні

Експерт із Близького Сходу з Українського інституту майбутнього Ілля Куса пояснив KP.UA причини та перспективи демаршу українського посольства в Ізраїлі.

На його думку, Київ незадоволений пасивною, а часом і відверто проросійською позицією Тель-Авіва щодо війни в Україні, тому й з'явився цей демарш.

- Ми хотіли б, щоб вони допомагали нам більше, давали озброєння і підтримували політичними заявами, а всього цього немає, - каже експерт.

Він же пояснив, чому Ізраїль не хоче допомагати Україні. По-перше, наша війна для них є другорядним питанням і не входить у коло національних інтересів Ізраїлю. Їм важливіше вирішення регіональних проблем – а це Сирія, Палестина, Іран.

Крім того, Ізраїль не хоче погіршувати відносини з Росією, оскільки це зіграє на шкоду і для самого Ізраїлю на Близькому Сході в тих точках, де Росія також має вплив. А це знову ті самі Сирія, Палестина та Іран. Хоча зараз в ізраїльському уряді триває дискусія – допомагати Україні чи ні.

– Тому наше посольство і зробило спробу прискорити цю дискусію, – вважає Ілля Куса.

Але чи не зіпсує цей демарш відносини з Ізраїлем? Ілля Куса вважає, що у стратегічній перспективі відносини між двома країнами не зіпсуються.

- Це може торкнутися конкретно взятого уряду Беньяміна Нетаньяху. Але з огляду на те, що в Ізраїлі уряди змінюються дуже часто, це погіршення не буде тривалим. Вручать нашим дипломатам ноту протесту, і все цим закінчиться, - вважає він.

Проте експерт прогнозує, що Ізраїль навряд чи кардинально змінить свою позицію і почне допомагати Україні.

– Принаймні за Нетаньяху цього не буде зроблено з тих причин, про які було сказано вище, – вважає Ілля Куса.