Багато хто зараз в Україні та й у світі намагається зрозуміти, чи розпочався контрнаступ ЗСУ, чи це, як і раніше, йдуть позиційні бої. Заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква повідомив, що деякі контрнаступальні дії вже стартували. Із зрозумілих причин чиновник не став вдаватися до деталей контрнаступу. Він тільки сказав, що не варто сподіватися, що мети вдасться досягти дуже швидко. Для досягнення мети може знадобитися багато місяців.
В адміністрації президента США Джо Байдена заявили, що "очевидно, що Україна розпочала контрнаступальні операції", але поки що відмовилися дати їм оцінку. "Очевидно, що бої під час наступальних операцій відбуваються, тут жодних сумнівів немає. Але оцінювати їх має президент Зеленський, а не ми. І також, безумовно, право Збройних сил України говорити про втрати та досягнення за окремий день", - заявив координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.
Отже, що ж зараз відбувається на фронті і яких успіхів досягли ЗСУ.
ЗСУ звільняє населені пункти на Донецькому напрямку
Як повідомила заступник міністра оборони Ганна Маляр, за минулий тиждень під час ведення наступальної операції у Донецькому та Таврійському операційних районах було звільнено 7 населених пунктів. За її словами, Сили оборони вже звільнили Лобкове, Левадне, Новодарівку, Ненудне, Сторожове, Макарівку та Благодатне. Маляр додала, що загалом просування військ наступального угруповання становило 6,5 км, а площа території, взятої під контроль, – 90 кв. км.
Лише на Бахмутському напрямку Збройні сили України за минулий тиждень взяли під контроль 16 кв. км території. "Просування військ: лівий фланг – 1,5 км, правий фланг – 3,5 км; площа території, взятої під контроль, – 16 кв. км", - розповіла вона.
Це ж підтвердив і командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський: "Наші воїни просуваються вперед, ворог втрачає позиції на флангах".
Є деякі тактичні успіхи
Західні союзники України також уважно стежать за просуванням українських військ та роблять свої висновки. Так, аналітики Інституту вивчення війни (ISW) повідомили, що 12 червня Сили оборони продовжили контрнаступальні операції щонайменше на кількох ділянках фронту.
Це контрнаступ на заході Донецької області після тактичних успіхів, досягнутих українськими військами 11 червня у районі Времівського виступу. ЗСУ також провели 12 червня успішні наземні атаки поблизу адміністративного кордону Запорізької області.
У звіті також наголошується, що погані погодні умови змусили російські літаки приземлитися, що ускладнило оборону від українських атак поблизу адміністративного кордону між Донецькою та Запорізькою областями.
Агресор намагається контратакувати
Водночас і ворог намагається контратакувати на кількох напрямках. Як повідомили у Генеральному штабі ЗСУ вранці 13 червня, війська РФ продовжують зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей, тривають тяжкі бої.
Зокрема, на Лиманському напрямку противник вів наступальні дії в районах Веселого Харківської області та Білогорівки Луганської області, на Авдіївському – у напрямку Авдіївки, на Шахтарському – у напрямку Благодатного Донецької області. На всіх цих ділянках фронту ворог успіху не мав.
Певні успіхи ЗСУ мають
Які ж попередні висновки можна зробити із нинішньої ситуації на фронті.
Це те, що Сили оборони діють досить потужними загонами з певним успіхом, що відповідає армійській наступальній операції.
Три бригади прорвали оборону супротивника на тактичну глибину щонайменше на 5 ділянках. Противник зазнав великих втрат - 5700 убитими, 72 танки, 98 ББМ, 69 гармат, 17 РСЗВ.
Сили оборони успішно просуваються до Токмака, намагаються обійти і оточити супротивника у Родах. За Пологами – дорога на Бердянськ, за Токмаком – на Мелітополь. Якщо там пощастить прорвати коридори, принаймні на 3–5 км завширшки, туди зайдуть механізовані бригади. Схожа ситуація була при визволенні Харківщини.
Але супротивник ще не здався. У нього поки що вистачає резервів затикати прориви, захист здійснюється відносно організовано, багато уваги приділяють забезпеченню стійкості управління.
Це лише підготовка до контрнаступу
Військовий експерт Олег Жданов вважає, що нинішня ситуація на фронті - це невеликий, але успіх, який ЗСУ продовжують розвивати.
- Але водночас ще рано говорити про головний напрямок удару, зараз наш Генштаб визначається з цим. А поки що йде лише формування плацдарму для подальшого наступу, - пояснює експерт. Це перший етап, коли перевіряється оборона противника на стійкість і міцність, де і як можна пробити проломи та створити передумови для введення основних сил.
Найбільш оптимальним варіантом, на думку Олега Жданова, був би Запорізький напрямок для контрудару. Тут мало населених пунктів і краща прохідна місцевість. І цей напрямок дає можливість для вирішення максимальної кількості завдань щодо звільнення територій. Якщо йти на Донецьк, то там багато населених пунктів і міських агломерацій.
– І до головного удару є ще якийсь час, як мінімум тиждень, – вважає експерт.