Експертам Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) потрібен ширший доступ до території Запорізької АЕС для перевірки "суттєвої розбіжності" у даних про рівень води, яка використовується для охолодження реакторів станції. Про це повідомляється на сайті агентства.
За словами генерального директор МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, рівень Каховського водосховища швидко падає з того часу, як минулого тижня було серйозно пошкоджено нижню греблю через підрив ГЕС російськими окупантами. Відповідно до даних, що надійшли від експертів МАГАТЕ на майданчику ЗАЕС, 11 червня рівень води на Запорізькій ТЕС (ЗТЕС) оцінювався на рівні 11,27 метра, що значно нижче порівняно з майже 17 метрами до руйнування греблі.
Тим часом рівень води продовжує знижуватися і в інших ділянках великого водосховища, що може призвести до різниці близько 2 метрів порівняно з рівнем, про який повідомляє ЗТЕЦ. Зазначається, що висота рівня води є ключовим параметром для безперервної роботи водяних насосів.
- Можливо, ця розбіжність вимірюваних рівнів пов'язана з окремим водосховищем, що ізольоване від основного водосховища. Однак ми зможемо підтвердити це лише після отримання доступу до ТЕС, - підкреслив Гроссі.
Також МАГАТЕ повідомило, що при поточній висоті водосховища ЗТЕС водяні насоси продовжують працювати. Однак наразі вони не функціонують постійно, оскільки як канал ЗТЕС, так і великий охолоджувальний ставок поблизу ЗАЕС заповнені та мають достатні запаси води для потреб охолодження протягом кількох місяців.
В МАГАЕ повідомили, що басейн-охолоджувач ЗАЕС та випускний канал ЗТЕС є невіддільною частиною безперервної подачі охолоджувальної води, і підтримка їхньої цілісності має життєво важливе значення для безпеки станції.
- Теплова електростанція відіграє ключову роль у забезпеченні безпеки атомної електростанції, яка знаходиться за кілька кілометрів від нас. Я повністю розраховую, що найближчим часом наші фахівці зможуть виїхати туди для самостійної оцінки ситуації. Я також особисто порушу це важливе питання із Запорізькою АЕС, - наголосив Гроссі.
Раніше повідомлялось, що МАГАТЕ запустило програму допомоги Україні у відповідь на затоплення дамби у Новій Каховці.