Каховський екоцид: зникнуть екосистеми, зміниться клімат, у Чорному морі розпочнеться мор

Вчені розповіли про наслідки знищення Каховського водосховища.

НАВКА/KP.UA

Про ймовірність підриву Каховської ГЕС говорили з жовтня минулого року. Українські та зарубіжні експерти наперебій робили невтішні прогнози. На жаль, так і сталося.

По обидва береги Дніпра триває евакуація населення із зон підтоплення, руйнується житло, знищуються сільськогосподарські посіви, гинуть тварини. Під загрозою робота систем охолодження окупованої Запорізької АЕС. І це тільки початок великої біди, яку розцінюють як екоцид. Яких наслідків можна чекати, KP.UA запитала у експертів.

Електростанції не стало

Рано вранці, повідомляючи про прорив дамби Каховської ГЕС, російські екстрені служби говорили про відсутність обстрілів із української сторони, скидаючи “провину” на стару бетонну опору. Через кілька годин версія змінилася – Кремль звинуватив у обстрілах ВСУ.

Наша влада від самого початку повідомила про умисний підрив росіянами дамби. Згідно з офіційними повідомленнями, дамба була ними замінована, відколи Україна почала готуватися до контрнаступу. “Підривом Каховської ГЕС російські окупанти вкотре продемонстрували, що їм все одно до норм міжнародного права щодо ведення війни. Ворог не має жодних меж, бо шалено боїться наступу українських військових”, - прокоментувала катастрофу для 24 каналу заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

В цей час велика вода вже стрімко піднімалася на лівому березі Дніпра, частково захоплюючи і більш високий правий. До обіду 6 червня рівень води в Херсоні піднявся на два метри, очікували ще орієнтовно три. Росіяни заявили про підвищення рівня води на 10 метрів на окупованих територіях.

У мережі з’явилися фотографії, які свідчили, що Каховська ГЕС повністю опинилася під водою. У Новій Каховці “попливла” вся центральна частина міста.

За іронією долі, вода заливала не тільки будинки й городи мирних жителів, які стали заручниками війни, а й численні захисні споруди та мінні поля, яких росіяни нагородили у заплавах.

Внаслідок підриву окупантами машинної зали зсередини, Каховську гідроелектростанцію повністю зруйновано, відновленню вона не підлягає, заявили в Укргідроенерго. Неможливість ремонтних робіт констатувала і окупаційна влада.

Як вестиме себе вода

На думку провідного наукового співробітника відділу гідродинаміки хвильових та руслових потоків Інституту гідромеханіки НАН України Бориса Островерха, росіяни, коли говорять про підняття води на рівень 10 метрів, намагаються перебільшити наслідки “української диверсії”.

- Такого не може бути. Нова Каховка знаходиться в нижньому б’єфі (ділянка водосховища, яка розташована безпосередньо біля шлюзу. Ділянка, розташована вище шлюзу - верхній б'єф, нижче - нижній б'єф. – Ред.). Гребля підняла рівень води метрів на 15. Великої хвилі, яка б зносила все на своєму шляху, не було, вода проходить поступово. Прорив, хоча ми це можемо визначити тільки на око по відео, досить великий – від 100 до 200 метрів, проте гребля зруйнована не повністю, - каже Борис Островерх в коментарі для KP.UA. – Так само і водозливна гребля. Втрати будуть значні, але приблизно такі, які були б при максимально можливій повені.

За словами вченого, рівень води спадатиме у міру того, як вона витікатиме з чаші Каховського водосховища.

- Вернеться Дніпро таким, яким був до будівництва Каховської ГЕС. От тільки на оголених берегах залишиться страшний осад і великі болота. Треба буде дуже багато часу, щоб річка і життя на її берегах більш-менш відновилися. Основні проблеми матимемо на лівобережжі Дніпра. Буде порушено постачання води в південно-українську систему і головне – у Північнокримський канал. Питну воду для Криму ще якось забезпечать річки та опади, залежно від погоди її можна достатньо накопичувати. А от на технічні потреби підприємств, на сільськогосподарське зрошування води не вистачить, - констатує Борис Островерх.

Такі ж проблеми з водою можуть переживати Херсонська, частина Запорізької та Миколаївської областей.

- Це справжній екоцид, - підсумовує експерт.

Вимиваються міни та скотомогильники

Поняття "екоцид" – масове знищення тваринного та рослинного світу, отруєння повітря та водних ресурсів – в міжнародному праві почали активно використовуватися з 70-х років минулого століття. Є така стаття і в українському Кримінальному кодексі, Офіс генерального прокурора вже розпочав по ній провадження.

- Екоцид – це факт, який неможливо заперечувати. Ми бачимо масове знищення флори і фауни, величезні площі отруєної води та ґрунтів, - каже президент Професійної асоціації екологів України, шеф-редактор ECOBUSINESS Людмила Циганок. – Росіяни вчинили екологічну катастрофу, масштаби якої навіть важко прогнозувати, бо втрачаються цілі екосистеми. Ворог вкотре використовує тактику випаленої землі, а в даному випадку ще й дотримується вислову “після нас хоч потоп”.

Еколог звертає увагу одразу на кілька небезпек:

- Лівий і правий берег були росіянами заміновані. При затопленні можлива детонація, обов’язково будуть ефекти вимивання і плавання мін. Це те, з чим ми зіткнемось вже зараз, а сама загроза затягнеться на довгі роки. Більш віддаленою буде гуманітарна криза. Руйнування водосховища ймовірно потягне за собою зміну клімату – будуть великі посухи, річкові наноси спричинятимуть піщані бурі, великі ділянки землі стануть непридатні для сільського господарства. За первинними підрахунками, кліматичних біженців буде від кількох сотень до 1,5 мільйона. Виникне проблема навантаження на регіони, куди відбудеться переселення. Централізована система водопостачання вже зараз пошкоджена у багатьох містах. Ми знаємо, що є проблеми в Кривому Розі, в Нікополі. Тобто до гуманітарної додається економічна проблема.

Екологи б’ють на сполох, що вже зараз десятки видів водоплавних птахів лишилися без своїх природніх ареалів. Під загрозою частина національних парків – "Нижньодніпровського", "Білобережжя Святослава."

- З часом розпочнеться руйнування гірських порід у береговій зоні. Але найстрашніше – це вода. Вона зараз щохвилини отруюється хімікатами, нафтопродуктами, машинним маслом на території затоплення. І весь цей великий масив токсичних речовини прямує Дніпром до лиманів, до Чорного моря, а звідти – до Середземного. Масово будуть гинути сотні, навіть тисячі тонн риби та морських організмів, - прогнозує Людмила Циганок. – Ще одна дуже ймовірна загроза – це бактеріологічне лихо. Вода вимиває скотомогильники. А коли вона спаде, на берегах залишаться купи мертвої, гниючої риби.

Випалюють ліси, отруюють повітря

Екоцид почався в Україні з перших днів вторгнення, коли росіяни палили снарядами ліси, рили окопи в Чорнобильській зоні, обстрілювали Запорізьку АЕС, яку згодом перетворили у свою військову базу.

На травневому Copenhagen Democracy Summit 2023 радниця керівника Офісу президента Дарія Зарівна навела такі дані:

До цього варто додати масову загибель дельфінів у Чорному морі, випалену Кінбурнську косу, вивезення рідкісних тварин із “Асканії Нової” а тепер і знищене Каховське водосховище.