Не встигли економісти спрогнозувати, що гнучкого курсу до кінця війни не буде, як своє вагоме слово сказали в НБУ. Зокрема, голова Нацбанку Андрій Пишний розповів про перспективи скасування валютних обмежень та повідомив, що регулятор зосереджений на створенні передумов для поступового повернення до ринкового курсоутворення.
Наскільки це ймовірно і на який курс чекати українцям у цьому випадку? Ці питання KP.UA обговорила із експертами.
«Не прив'язані до подій»
На курс долара в Україні впливають різні чинники. Наприклад, каже економіст Владислав Банков, надходження зовнішньої допомоги, гроші заробітчан, робота бізнесів, що залишилися, сприяють зміцненню гривні, а надмірний регуляторний тиск, підвищення податків, некомпетентність чиновників – її ослаблюють.
Але все ж таки найголовніший чинник – це позиція НБУ. Якщо регулятор відпустить курс, вартість долара може досить суттєво підскочити.
Ще тиждень тому експерти говорили про те, що фіксованому курсу нічого не загрожує, і НБУ навряд чи відпустить гривню до кінця війни. Але минуло лише кілька днів, і свою позицію озвучили у Нацбанку.
"Ми не прив'язані до календаря подій, ми прив'язані до створення необхідних передумов", - заявив голова НБУ Андрій Пишний.
За його словами, поверненню до ринкового курсу сприяють зниження інфляції та зростання привабливості гривневих заощаджень. Інфляція у квітні сповільнилася нижче 18%, банки пропонують приблизно такі самі ставки за депозитами. Це означає, що заощадження не знецінюються, і вкладникам не потрібно при знятті обмежень терміново брати гривню та конвертувати її в долари, пояснив Пишний.
Також глава регулятора наголосив на стабільній ситуації на валютному ринку. Якщо у серпні 2022-го офіційний курс відрізнявся від обмінного на чверть, то зараз різниця між ними становить лише 2%.
"Все йде за планом"
Ринок відразу відреагував невеликим підвищенням курсу долара, але без фанатизму. У п'ятницю, 26 травня, середній курс американської валюти на готівковому ринку становив 37,18/37,64 грн (тижнем раніше - 37,08/37,57 грн), євро купують за 40,09 грн, а продають за 40,81 грн (тиждень тому – 40,11/40,91). На чорному ринку покупці та продавці сходяться на позначках 37,47 грн за долар (було 37,35) та 40,57 грн за євро (40,61).
Щоправда, аналітик Данило Монін упевнений: усі розмови про те, що НБУ відпустить курс, зараз не мають підстав.
- Згідно з структурним маяком МВФ, Нацбанк має розробити критерії повернення до старої моделі інфляційного таргетування з плаваючим курсом. Це має бути виконано до червня, – каже Монін. - Якщо ж НБУ вирішить перейти до плаваючого курсу зараз, ми спостерігатимемо феноменальну ситуацію: девальвацію курсу на міжбанку на тлі значного зростання міжнародних резервів, які можуть досягти і 45 млрд доларів на кінець року.
У той же час аналітик компанії Esperio Олександр Болтян вважає, що все йде за планом, і курс реально можуть відпустити.
– Все вірно: країна поступово йде до того, щоб, відпустивши курс валюти, не зіткнутися з різким зростанням попиту на неї, – зазначив експерт у розмові з KP.UA. – Нинішні світові тенденції таки полягають у підвищенні інтересу населення до власних національних валют. Важливо створити умови стабільності, за яких громадяни країни впевнено обиратимуть національну валюту, а не іноземну.
За словами Болтяна, у нас протягом багатьох років складалася парадоксальна ситуація: українці звикли не лише думати про ціни на товари та послуги в іноземній валюті, а й торгувати, називаючи ціни в іноземній валюті. Та й накопичення багато хто воліє тримати виключно в доларах та євро.
Але, каже експерт, іноземні валюти на території інших держав не повинні бути потрібні як захист від інфляції або як засіб збереження грошових накопичень. І світ поступово до цього йде. Сьогодні інтерес до валютних курсів знижується, і це не українська, а світова тенденція.
Що буде із курсом?
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко констатує, що зараз у нас практично немає проблем із курсом: в обмінниках він становить близько 37 грн за долар, що близько до офіційного курсу.
- Можна просто зняти низку обмежень щодо валютного ринку і так перейти до плаваючого курсу, - зазначає Охріменко. – Але з огляду на те, що валюти в країні багато, навіть якщо відпустити гривню у «вільне плавання», нічого радикального не станеться. Міжнародна допомога надходить, а ажіотажу з боку українців немає: населення не виявляє більшої активності щодо купівлі валюти, та й бізнес купує досить мляво. У таких умовах сенсу грати на курсі просто немає.
Олександр Болтян погоджується: курс навіть під час війни можна відпустити без побоювань, що він серйозно злетить.
– Валютний ринок може відреагувати стрибком курсу продажу в межах 1,5-2 гривень, – вважає експерт. - Серед об'єктивних факторів утримання курсу - зовнішні транші фінансової підтримки, стабільність рівня ЗВР, а також експортна активність підприємств, що триває.
Згідно з прогнозами Данила Моніна, курс може поступово впасти до рівня 45 грн за долар. Щоправда, найімовірніше, падіння буде не стрибкоподібним, а поступовим.