Офіс Генпрокурора розслідує роль Білорусі у депортації українських дітей

Вивезення дітей з окупованих територій до "оздоровчих таборів" Білорусі розслідуються у кримінальному провадженні.

facebook.com/AndriyKostinUa

Київ розслідує ймовірну роль Білорусі у примусовій депортації дітей з тимчасово окупованих територій України. Про це Генпрокурор Андрій Костін повідомив у коментарі Reuters.

- Факт та обставини вивезення українських дітей з тимчасово окупованих територій України до так званих "оздоровчих таборів" на території Білорусі наразі розслідуються у вказаному кримінальному провадженні, - сказав він.

Офіс Генпрокурора порушив кримінальне провадження за фактом примусового перевезення/депортації понад 19 тисяч дітей з окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської та Харківської областей, у тому числі й до Білорусі.

Заява стала відповіддю на повідомлення білоруської опозиції про те, що 2150 українських дітей, у тому числі дітей-сиріт віком від 6 до 15 років, були вивезені до так званих оздоровчих таборів і санаторіїв на території Білорусі.

У звіті білоруської опозиції йдеться, що українських дітей вивозили в санаторій "Золоті Піски" у Гомельській області та санаторно-курортний табір "Острошицький Городок" у Мінській області.

Перша група з близько 350 дітей прибула з окупованої Донецької області на початку вересня 2022 року, друга та третя групи - наприкінці вересня та в середині жовтня. Додаткові депортації були здійснені у квітні та травні 2023 року. З підконтрольних Росії територій України дітей автобусом доставили до Росії, а потім потягом - до Білорусі.

Опозиція стверджує, що президент Білорусі Олександр Лукашенко особисто віддав розпорядження про перевезення дітей-сиріт і сприяв їхньому приїзду фінансовою та організаційною підтримкою.

Доцент Університетського коледжу Лондона та фахівець із законодавства про права дитини Юлія Іоффе заявила, що якщо це буде підтверджено, Білорусь, "найімовірніше", порушує Конвенцію про права дитини. Її дії можуть бути визнані злочином проти людяності відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала президента Білорусі Олександра Лукашенка причетним до депортації українців. Також у той день ПАРЄ визнала геноцидом депортацію українських дітей до РФ.

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової у зв’язку з незаконною депортацією українських дітей до Росії.