Засновниця Дня вишиванки та співавторка документальних фільмів "Соловей співає" та "Спадок нації" Леся Воронюк має у своїй приватній колекції 500 вишитих сорочок. Про це вона розповіла в інтерв'ю KP.UA.
- В нашій сімейній колекції 500 вишитих сорочок - і старовинних, і сучасних. Щороку на День вишиванки намагаюсь вдягати іншу - іноді це сорочка мами чи бабусі, іноді підтримую сучасних дизайнерів. Сьогодні планую одягнути відтворену сорочку Ольги Кобилянської. Письменниця родом з Буковини, і в цьому році - 160 років з дня її народження. Сорочка створена в рамка проєкту «Вишивка в одязі видатних українців», який відтворює вишиванки відомих українців попередніх поколінь.
Воронюк розповіла, що частину сорочок вишивала бабуся, іншу збирала та купувала мама. Усі вони зберігаються в скринях та шафах, у сухих місцях. Щонайменше два рази на рік вишиванки потрібно просушувати, щоб тканина не псувалася.
- Є сорочка прабабусі, яка залишилась ще з періоду Голоду, який був на Буковині в 1946-1947 роках. Тоді речі вимінювали на їжу на Франківщині. З дому винесли практично все - навіть ікони, але одну вишиту сорочку все-таки залишили - прабабуся не могла її віддати, настільки вона для неї цінна. На щастя, вона збереглась до наших днів. Це головна наша сімейна реліквія, яку ми особливо зберігаємо і будемо надалі передавати нашим дітям, - розповіла Воронюк.
Леся Воронюк журналістка за освітою. У 2006 році вона разом із друзями із Чернівецького національного університету імені Федьковича домовилася прийти на заняття у вишиванках. Традицію підхопили студенти та викладачі із інших міст, і згодом свято набуло всесвітнього масштабу. Зараз Леся займається організацією культурних проєктів, виставок, лекцій та зйомкою документальних фільмів про українську мову та культуру.