Допомогти Україні укласти мир зібралося ще кілька країн. Так, до Києва збирається приїхати президент ПАР Сиріл Рамафоса, який від імені кількох держав готовий запропонувати послуги посередника для завершення війни в Україні. Про це він заявив під час телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським. У цих зусиллях візьмуть участь Замбія, Сенегал, Конго, Уганда, Єгипет і ПАР.
Президент ПАР відвідає Київ та Москву
- Президент України привітав таку мирну ініціативу. Володимир Зеленський готовий прийняти високих гостей в Україні, вислухати їхні пропозиції, розповісти про українську формулу миру та запросити приєднатися до її реалізації, - заявив речник глави української держави Сергій Никифоров.
Днем раніше президент ПАР Рамафоса заявив про запропоновану африканськими країнами мирну ініціативу. За словами Рамафоси, "ця миротворча місія зробить внесок у різні інші місії, спрямовані на те, щоб закрити цей конфлікт". Президент ПАР заявив, що війна вплинула на життя багатьох африканців у плані продовольчої безпеки, також зросли ціни на добрива, зернові та паливо.
З Путіним Рафамоса вже поговорив, причому за день до розмови із Зеленським – 12 травня. І президент Росії, і президент України погодилися прийняти глав африканських держав.
За словами заступника керівника Офісу президента України Ігоря Жовкви, Україна готова вислухати пропозиції різних країн щодо врегулювання війни, але єдиним реалістичним планом є "формула миру" президента Володимира Зеленського.
Раніше, окрім ПАР, свої посередницькі послуги Україні вже запропонували Китай, Бразилія та Папа Римський Франциск.
ПАР – це «троянський кінь» Росії
Але при цьому всі бачать особливі та дружні відносини Росії із ПАР. У той час як президент Сиріл Рамафоса пропонував свої посередницькі послуги Україні, делегація цієї країни на чолі з командувачем південноафриканської армії генерал-лейтенантом Лоуренсом Мбатою прибула з візитом до Москви.
– Цей візит – останній у серії, коли південноафриканський уряд чітко та безсоромно демонструє свою підтримку Росії, – наводить «Голос Америки» заяву опозиційної партії «Демократичний альянс» у самій ПАР. Тому опозиція вимагає від влади пояснень, чому в Москві знаходиться делегація високого рівня з питань оборони, яка обговорює посилення співробітництва та боєздатності.
Посол України в ПАР Любов Абравітова написала, що «її турбує» прагнення Росії вдати, що Південна Африка на її боці, і ще більше турбує, що ПАР не відкладає таких речей, як поїздка делегації до Москви. За її словами, візит до Кремля було заздалегідь сплановано. Абравітова каже, що раніше укладені домовленості між Росією та ПАР «не можуть виправдати активізацію військових контактів із країною, яка порушує всі можливі норми міжнародного права та Статут ООН».
А ще раніше в ПАР заявили, що не заарештовуватимуть Володимира Путіна за міжнародним ордером, коли він улітку приїде на саміт БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР). Щоб не робити цього, влада ПАР попросила його брати участь у цьому заході онлайн.
Днями в США висловили припущення, що влада ПАР може постачати Росії зброю. 11 травня посол Сполучених Штатів у цій країні Рубен Бріджіті заявив, що він упевнений, що російський корабель Lady R у грудні 2022 року завантажив зброю в Південній Африці, тим самим «порушивши оголошений нейтралітет Преторії в українському конфлікті».
Крім цього, Південно-Африканська Республіка у лютому цього року провела військово-морські навчання «Операція Мосі» за участю Росії та Китаю. Метою заходу називають «зміцнення і без того успішних відносин між Південною Африкою, Росією та Китаєм».
А торік ПАР двічі утрималася під час голосування важливих для України резолюцій у Генасамблеї ООН. У березні під час голосування за резолюцію із засудженням російського вторгнення, а у жовтні – під час голосування резолюції проти незаконної анексії Росією кількох українських регіонів. Обидві резолюції наголошували на непорушності територіальної цілісності України. Сиріл Рамафоса також виступив проти західних санкцій щодо Росії.
Опозиція критикувала Рамафосу за позицію щодо війни проти України, адже той відмовився засудити дії Росії і приєднатися до західних санкцій. Лідер опозиційного Демократичного альянсу Джон Стінхейзен відвідав Україну у травні та підтримав боротьбу українців.
З іншого боку, навіть за наявності явного крену влади ПАР у бік Москви експерти обережно зазначають – думка країн, які стояли одразу після початку повномасштабного вторгнення на стороні Кремля, сьогодні змінюється. Хтось пов'язує це з роботою нашої дипломатії, хтось наголошує на спільній світовій тенденції, що веде до загального об'єднання країн на боці України.
Думка експерта
Тарас Загородній, експерт-міжнародник:
- Пропозиції президента ПАР – це лише «білий шум», за яким немає нічого серйозного. І це потуги Росії запропонувати нам ще одного миротворця. Біля неї крутиться багато країн, залежних від неї, і через них вона намагається змусити нас до переговорів. Це спроба зайти з різних боків, щоби показати, що є фронт країн, які виступають за переговори.
Але розмова про «мирні плани» може йти лише за визнання двох головних умов – виведення російських військ та покарання агресора. Але все це й так є у мирному плані президента Зеленського.
Крім цього, за всієї поваги до ПАР та Бразилії – ці країни не мають такої ваги, щоб бути посередниками. Ними можуть бути Китай чи, наприклад, Туреччина. А решта – це просто розмови чи постановка Росії.