Після початку війни в Україні російська влада почала вести жорстку політику цензурування, блокувавши 500 інтернет-сайтів, десятки засобів масової інформації та популярні соціальні мережі Instagram і Soundcloud. Все це було зроблено для того, щоб відрізати російське населення від отримування об’єктивної інформації про те, що відбувається зараз в Україні. Щоб доносити правдиву інформацію до росіян, свій спосіб винайшло фінське видання Helsingin Sanomat.
Вони розробили карту для найпопулярнішого у світі комп’ютерного шутеру Counter-Strike: Global Offensive. Карта має назву de_voyna. В грі вона виконує функцію місця, де відбувається сама гра. KP.UA дослідила цю карту і з’ясувала, чи є у неї зв’язок із Україною.
Херсон міг стати прототипом міста, про яке розповідають розробники
de_voyna - це невеличка карта, як заявляють її розробники, зроблена у вигляді звичайного містечка, яке стало епіцентром бойових дій. На карті дві точки розташування команд контртерористів та терористів. Це міська локація, вона тісна, з поганою видимістю. В її центрі розташована паркова зона. А по чотири боки від цієї «зеленки» йде міська забудова. У кутах карти можна побачити зруйновані житлові будинки, охоплені полум’ям. А поруч із ними - автомобільні парковки, на яких стоїть військова техніка, і зовсім поруч палаючі цивільні авто. Є на локації кілька бронемашин. І що цікаво, вони не пошкоджені. За логікою, це можуть бути машини агресора, який зруйнував пів міста.
Що ще цікаво – в центральній частині локації встановлена висока скульптура, яка візуально нагадує Монумент Незалежності України, що стоїть на Майдані Незалежності в Києві. За скульптурою складено ящики з радіоактивними відходами, а перед нею - бочки з хімічними відходами.
Але порівнюючи монумент у грі і пам’ятник у реальному житті, ми з’ясували, що фінські розробники поставили у грі Монумент перемоги, що стоїть у херсонському парку Слави. Тож можна зробити припущення, що на карті de_voyna зображено віртуальний Херсон.
Таємний підвал з доказами російських злочинів
Карту запустили для онлайну 3 квітня, в Міжнародний день свободи преси.
Розробники також заявляли про те, що на карті є таємний підвал, в який можна залізти і почитати реальні новини про війну в Україні. Там показано кадри того, що лишили після себе російські війська у Бучі і Ірпені, є інформація про втрати російської армії (на момент розробки гри вони складали 70 тисяч солдат), аудіорозповіді російських військовополонених про те, який хаос відбувається в російській армії, інформація про ракетні удари по звичайній житловій інфраструктурі, яка призводила до масової гибелі мирного населення. А також там є посилання на фінське видання Helsingin Sanomat, яке від початку повномасштабного вторгнення пише російською мовою про злочини рашистів в Україні.
de_voyna розроблена журналістами видання Helsingin Sanomat, а не працівниками компанії Valve, яка і розробила свого часу Counter-Strike: Global Offensive. А точніше - над її розробкою працювали дизайнери, яких найняла фінська редакція. На розробку цієї карти у них пішло 6 місяців. Її реальні автори забажали лишитись невідомими в інтересах власної безпеки.
Думки геймерів
Counter-Strike: Global Offensive є дуже популярним шутером в усьому світі. І Росія тут не виняток. Аудиторія гри в РФ має близько 4 мільйонів гравців. Переважно це молоді люди. Тому цілком зрозуміло, чому саме такий метод боротьби з російською пропагандою придумали фінські журналісти.
- de_voyna - доволі жорстка карта. Я провів на ній кілька боїв і побачив, що вона вирізняється з-поміж оригінальних карт якоюсь жорстокістю. Це м’ясорубка. На ній неможливо побудувати якусь стратегію для успішного бою. Тому що видимість на цій карті жахлива. Суперники стріляють один в одного, дуже погано розуміючи, де хто знаходиться. Бої на ній жорстокі. Такі ж, як і на справжній війні. Тут немає де сховатись, знайти якесь укриття, вона дає тобі зрозуміти, що ти у постійній небезпеці, - каже геймер на ім’я Єгор.
- На мою думку, розробники аж занадто складно все зробили для того, щоб доносити цінну інформацію до гравців. Якщо не знаєш, в чому фішка цієї карти, ніколи не додумаєшся залізти у той куточок, - каже інший геймер на ім’я Руслан. – Я вважаю, що це добре, коли у популярних комп’ютерних іграх з’являються такі речі. Люди залюбки грають в такі ігри і можуть знаходити дійсно щось правдиве.