А за дитину ми вам добре заплатимо: як європейські країни стимулюють народжуваність

За даними Євростату, за останні 10 років середній вік населення Європи зріс на 2,5 року і досяг 44,4 року.

Simona Granati - Corbis/Corbis via Getty Images

Про те, що населення Європи стрімко старіє, фахівці говорять не один рік. Через те що тривалість життя зростає, а народжуваність стрімко падає, середній вік європейців лише за останні 10 років зріс на 2,5 року та досяг 44,4 року.

Вихід у цій ситуації очевидний: стимулювати народжуваність. А робити це найефективніше грошима. Українці, які після початку війни переїхали до Європи з дітьми, зі свого власного досвіду переконалися: у багатьох країнах дитячої допомоги з лишком вистачає на життя, особливо якщо в сім'ї кілька дітей.

KP.UA поцікавилася, на які суми можуть розраховувати сім'ї з дітьми у різних країнах Європи.

Польща: Rodzina 500+ та інші

Польща дуже активно підтримує народжуваність та надає величезну допомогу сім'ям із дітьми. Умовним мінусом можна вважати відносну заплутаність системи, у зв'язку з чим про ті чи інші грошові виплати знають не всі, кому вони належать.

Почнемо з державної програми підтримки демографії Rodzina 500+, за якою, як видно з назви, сім'я може отримати 500 злотих (близько 111 євро) на місяць на кожну дитину до 18 років, причому незалежно від доходу батьків. Це, зокрема, стосується і українців, які прибули до Польщі з України у зв'язку з початком бойових дій після 24 лютого 2022 року.

Важливий момент: цю субсидію можуть отримувати лише люди, які справді проживають у країні. Навіть якщо людина є громадянином Польщі, але живе в іншій країні, у тому числі й у державі-члені ЄС, отримувати цю фінансову допомогу вона не має права.

Розраховувати на Rodzina 500+ можуть усі батьки, незалежно від юридичного статусу їхніх відносин: у шлюбі, розлученні, без реєстрації шлюбу, батьки-одинаки, опікуни. І ще одна цікава деталь: якщо батьки є неповнолітніми, то вони отримують допомогу на свою дитину, а на них самих продовжують отримувати допомогу їхні батьки. Про те, як подати заяву на цю допомогу, можна прочитати тут.

Zasiłek rodzinny (сімейна допомога) - це щомісячні виплати батькам або опікунам для часткової компенсації витрат на виховання дітей, якщо сімейного доходу на ці цілі не вистачає. Розмір цієї допомоги становить від 95 до 135 злотих (21-30 євро) та залежить від віку дитини та низки обставин (форми та тривалості навчання, наявності інвалідності тощо). Отримати цю допомогу можуть, зокрема, й українці, які отримали тимчасовий захист за Спеціальним законом для громадян України, і доходи членів сімей, які не перебувають у Польщі, не враховуються.

Ті, хто має право на Zasiłek rodzinny, можуть претендувати і на інші виплати: допомога для навчання та реабілітації дитини-інваліда (90-110 злотих на місяць), допомога за навчання дитини не за місцем проживання (69 злотих на місяць); допомога батькам-одинакам (193 злотих на місяць на дитину, але не більше 386 злотих на всіх дітей), доплата з нагоди народження дитини (1000 злотих), доплата на початок навчального року (100 злотих на рік), допомога для сімей з трьома та більше дітьми (95 злотих на третю дитину та кожну з наступних), допомога у відпустці для догляду за дитиною (400 злотих на місяць на дитину).

Є в Польщі і інші види допомоги на дітей, які ніяк не пов'язані з правом на сімейну допомогу: Dobry Start (щорічні виплати в 300 злотих на дитину до початку навчального року), Karta Dużej Rodziny (знижки на товари та послуги), Program Maluch+ (програма допомоги для дітей віком до трьох років), а також місцеві муніципальні програми та інші види субсидування місцевого масштабу.

Німеччина: допомог стільки, що без консультацій не розібратися

У Німеччині допомога на дитину є одним із найважливіших видів допомоги для сімей. Допомога на дитину Kindergeld виплачується незалежно від доходу як відшкодування податку і з 1 січня 2023 року становить 250 євро на дитину на місяць.

Як повідомляється на порталі Федерального міністерства у справах сім'ї Німеччини, ця допомога виплачується на дітей до 18 років, але її також можуть отримувати безробітні молоді люди (до 21 року) та студенти, які здобувають першу освіту (до 25 років). Є й інші умови отримання: наприклад, на дітей-інвалідів дитячі гроші можуть сплачуватись і після 25 років.

Для сімей із бюджетом нижче за прожитковий мінімум передбачені дотації (Kinderzuschlag). Якщо сім'я не отримує ані соціальної допомоги, ані допомоги з безробіття, вона має право на отримання дотації на дітей та дотацію на оренду житла, завдяки чому прожиткового мінімуму таки буде досягнуто. Максимальний розмір дотації цього року становить 250 євро на місяць на дитину, але сума може бути меншою, залежно від розміру доходів сім'ї.

Крім того, одержувачі дотацій або допомоги з безробіття мають право на отримання виплат, що покривають витрати, пов'язані зі шкільною та позашкільною освітою дітей – екскурсії, купівля шкільного приладдя, транспортні витрати, шкільні обіди, оплата спортивних секцій тощо.

Як працюючі, так і безробітні батьки можуть отримати матеріальну допомогу на виховання дитини або батьківську допомогу протягом перших 14-28 місяців (до 1800 євро на місяць, але для розрахунку цієї допомоги у кожному випадку фахівці радять скористатися консультацією, щоб визначити найбільш вигідний варіант отримання ). Для отримання цієї допомоги батьки повинні мати ПМП у Німеччині, проживати разом із дитиною та самостійно її виховувати, а також працювати не більше 32 годин на тиждень.

Окремо передбачено допомогу для батьків-одинаків (до 338 євро, залежить від віку дитини) та допомогу з материнства протягом декретної відпустки (розраховується виходячи із середнього заробітку за останні три місяці).

Італія: допомога одна, але починається до народження

На відміну від Польщі та Німеччини, в Італії виплачується Єдина соціальна допомога на дітей, тож заплутатися практично неможливо.

Єдину соціальну допомогу L'Assegno unico можуть отримати діти до 21 року, які перебувають на утриманні, та діти-інваліди різного віку. А починається вона із сьомого місяця вагітності – тобто до народження дитини.

Оформити Єдину соціальну допомогу може будь-яка сім'я, яка має дітей та проживає в Італії. Сума допомоги регулюється залежно від фінансового стану сім'ї згідно з ISEE (це показник фінансового стану людей, які проживають в Італії, для надання їм тих чи інших пільг) і становить близько 200 євро.

Іноземці, які проживають в Італії, можуть розраховувати на отримання Єдиної соціальної допомоги за таких умов:

Подати заявку на допомогу можна онлайн через сайт INPS.

Чехія: переважно для малозабезпечених

Допомоги на дітей у Чехії чимало, але насамперед держава надає допомогу малозабезпеченим сім'ям із дітьми.

Почнемо з прожиткового мінімуму, який у Чехії з 1 січня 2023 року становить 4860 крон для одиноких людей, або 4470 крон для першого члена сім'ї та 4040 крон для наступних членів сім'ї. Для дітей до 6 років прожитковий мінімум становить 2480 крон, 6-15 років – 3050 крон, молодих людей 15-26 років – 3490 крон.

Основною довгостроковою допомогою в Чехії є допомога на дитину, яка надається малозабезпеченим сім'ям з дітьми (з доходом до 3,4 прожиткових мінімумів). Ця допомога надається у трьох розмірах (залежно від віку дитини) та за двома ставками (базовою та підвищеною, залежно від доходу) і знаходиться у межах 830-1580 чеських крон (35-67 євро).

Допомогу з догляду за дитиною отримує громадянин, який строком від одного до чотирьох років бере декретну відпустку. Розмір виплат розраховується залежно від тривалості відпустки. Загальна сума допомоги становить 300 тис. крон (12 670 євро) на дитину або 450 тис. крон (19 005 євро) на близнюків.

Одноразову допомогу на дитину у розмірі 5000 крон (211 євро) можуть отримати сім'ї, дохід яких минулого року не перевищив 1 млн крон «брудними». Право на цю допомогу мають діти, які народилися з 2 серпня 2004 року по 31 грудня 2022 року. Подати заяву можна до 1 липня 2023 року тут.

Допомога при народженні дитини передбачена для малозабезпечених сімей. Розмір допомоги становить 13 тис. крон (549 євро) за народження першої дитини та 10 тис. крон (422 євро) за народження другої.

Біженцям з України, які отримали тимчасовий захист у Чехії та не мають коштів для забезпечення основних життєвих потреб, виплачується гуманітарна допомога. Перші шість місяців вона становить 5000 крон (211 євро) на місяць на одну особу. З сьомого календарного місяця розмір допомоги залежить від віку заявника і становить для дітей віком до 18 років 3490 крон (147 євро), для осіб віком від 18 років - 4860 крон (205 євро).

Естонія: краще народити трьох

В Естонії найбільша увага приділяється багатодітним сім'ям.

Дитяча допомога виплачується батькам дитини віком до 19 років у розмірі 80 євро на місяць, якщо в сім'ї ростуть одне або двоє дітей, і 100 євро на місяць на третю дитину та кожну наступну.

Допомога при народженні дитини – це разова допомога, яка виплачується при народженні дитини. Вона становить 320 євро на дитину, але при народженні трійні або більшої кількості дітей розмір допомоги становить 1000 євро на дитину. Тобто, наприклад, у разі трійні сім'я отримає 3000 євро.

Більше того: сім'ї, в якій одночасно народилося троє або більше дітей, належить додаткова допомога у розмірі 1000 євро, яка виплачується до досягнення дітьми 18-місячного віку. Тобто плюс 18 тис. євро за півтора роки.

Якщо в сім'ї підростає не менше трьох дітей, які отримують дитячу допомогу, крім попередньої допомоги, виплачується ще й допомога як багатодітній сім'ї. Це 650 євро на місяць сім'ї, яка виховує від трьох до шести дітей, та 850 євро на місяць сім'ї, яка виховує сім або більше дітей.

Якщо у свідоцтві про народження дитини відсутні дані про батька або якщо одного з батьків дитини офіційно визнано таким, що перебуває у розшуку, батькові-одинаку належить допомога 80 євро на місяць.

Також в Естонії передбачені виплати батькові на строковій службі (900 євро на місяць на кожну дитину), при усиновленні (разова допомога 320 євро на кожну усиновлену), допомога на дитину в опікунській сім'ї (240 євро на місяць за кожну дитину, яка перебуває під опікою або на піклуванні), допомога для дитини з вадами здоров'я (від 138,08 до 241,64 євро на місяць залежно від ступеня тяжкості вади здоров'я). Дітям із рідкісними захворюваннями виплачується допомога у розмірі 161,09 євро на місяць.


PS Те, що «дитячі гроші» підтримують народжуваність, не викликає сумнівів – принаймні вони не дають їй впасти ще нижче. Якщо говорити про найкращі результати, їх останніми роками показала Чехія. Ще в 1999 році Чехія входила до трійки країн з найнижчою народжуваністю у світі, а сьогодні за коефіцієнтом народжуваності вона посідає друге місце в ЄС, а за його динамікою – перше в Європі та друге у світі.

Втім, все не так просто, й було б неправильно говорити, що варто лише пообіцяти гроші, як громадяни будуть народжувати без зупинки. Говорячи про «чеське демографічне диво», експерти називають цілу низку факторів, що йому сприяють: низька вартість процедури ЕКО, найнижчий у ЄС рівень безробіття, низький рівень бідності, гнучкість роботи (багато чеських роботодавців дають можливість мамам працювати неповний робочий день), податкові пільги для батьків, значна допомога для догляду за дитиною, про яку йшлося вище. Все разом породжує ту саму впевненість у завтрашньому дні, якої так не вистачає людям у всьому світі, і показує величезні переваги народження у сім'ї дитини.