Сезон кліщів: мігрують у міста і можуть вкусити аж через 48 годин

Провідна наукова співробітниця відділу паразитології Інституту зоології розповіла про небезпеку від цих членистоногих.

103.volyn.ua

З настанням тепла ми все частіше вибираємось на природу, де вже з нетерпінням нас очікують голодні кліщі. І ця тема роками не втрачає важливості, адже укуси кліщів можуть призвести до тяжкої хвороби. А в умовах воєнного стану не завжди є можливість оперативно надати допомогу.

Про кліщів і їхні особливості в поведінці, а також про те, як правильно їх витягувати, KP.UA розповіла кандидатка біологічних наук, провідна наукова співробітниця відділу паразитології Інституту зоології Катерина Слівінська.

Поступово переміщуються у міста, поближче до людей і тварин

- Чи стало кліщів більше цього року?

- Думаю, що їх стільки ж, як у минулому і позаминулому роках. І пов’язано це, по-перше, зі зміною клімату, а ще з активним рухом містян у парках і зонах відпочинку разом із собаками. Тобто для кліщів більш сприятливі умови для життя тепер є в місті, порівняно з тими ж лісами і полями. Бо в містах тепліше. Як зазначає наукова література, в кінці 90-х років минулого століття і впродовж першого 20-річчя XXI століття збільшилась популяція кліщів взагалі, а на урботериторіях зокрема.

- При яких температурах кліщі починають активізуватись?

- Щоб активність кліщів почала рости, достатньо, щоб температура була 0 градусів. І можна «зловити» кліща, вони вже прокидаються. Навіть при нуль градусів взимку на проталинах можна вже спостерігати їхню активність. Вони голодні і шукають собі здобич, щоб напитися крові.

- Що треба робити, щоб хоч якось убезпечити себе від укусу?

- По-перше, за можливості не ходити ділянками, де відомо, що є кліщі. Ми знаємо, що вони в паркових зонах є. Особливо в тих зонах, де благоустрій не на належному рівні – тобто не розчищено хащі, газони не підстрижені. В таких місцях сприятливі умови для кліща. Відповідно, з тваринами в такі місця краще не заходити. Якщо не має іншого вибору, то треба користуватись акарицидними препаратами довготривалої дії. Якими саме - все це треба узгоджувати з ветеринарним лікарем.

В першу чергу, після відвідувань лісів і парків ми маємо профілактично оглядати себе, дітей та домашніх тварин. Робити це слід після кожної прогулянки. Бажано на природу вдягати світлий одяг, натягнути шкарпетки зверху на штани.

Особливу увагу слід звертати на дітей. Бо кліщ кусає в тих місцях, де тонка шкіра. А дитяча шкіра взагалі тонка і ніжна. Тому, повертаючись додому, слід знімати одяг і залишати окремо, йти в душ, митись і обдивлятись, і увага у дітей має бути на голову і вуха. Часто це непомітно, особливо якщо темне волосся.

Речі треба тримати окремо, потім випрати. А після душу подивитись, чи не впав кліщ у ванну.

Кліщ кусає не одразу

- Як багато часу потрібно кліщу, щоб укусити свою жертву?

- Треба пам’ятати, що кліщ не одразу кусає. Йому треба залізти, знайти тепленьке місце на тілі, потім прикріпитися. І коли він починає смоктати кров, може пройти до 24, а може і 48 годин. Тобто це не так швидко. Не треба панікувати.

Треба не боятися, а розуміти і бути уважним. Особливо стосовно дітей. Ну а тварин треба обробляти акарицидними препаратами. І собі теж на брюки можна бризкати якісь акарицидні аерозолі і бути спокійним.

- Які хвороби переносять кліщі? Які з них небезпечні?

- Патогени, що переносять кліщі, небезпечні для здоров'я людини і тварин, вони викликають серйозні, важко діагностовані хвороби. Серед кліщових патогенів розрізняють протозойні, бактерійні, нематодні і вірусні. Це так звані трансмісивні хвороби, коли кліщ сам не хворіє, а являється вектором, тобто переносчиком хвороби. Серед найбільш небезпечних для людини хвороб вважається хвороба Лайма – бореліоз.

Личинки, німфи та дорослі самиці кліщів можуть набути борелій - бактерій спірохет - під час живлення кров’ю зараженого «резервуарного хазяїна», тобто тварини, що переносить збудника довготривалої інфекції. Кліщі також можуть заразитися під час живлення кров’ю одним і тим же хазяїном поруч із зараженими кліщами. Борелія у кліщів потрапляє в слинні залози і переноситься міжстадійно. Кліщ повинен бути прикріплений принаймні впродовж 16-24 годин для передачі патогена до нового хазяїна. Борелія залишається в шкірі хазяїна, перш ніж розповсюдитись в інші тканини. У деяких випадках це може зайняти до чотирьох тижнів, поки розвинеться системне зараження.

В містах створилися умови, сприятливі для існування постійних популяцій іксодових кліщів - тепло навіть взимку, зелені насадження в скверах та парках, багато людей, тварин-компаньйонів плюс нерегульована кількість безпритульних зграй собак. Тому ризик захворіти на хворобу Лайма існує впродовж всього року. Будеш гуляти, спіймаєш кліща, не зауважиш вчасно, не витягнеш його, не звернеш увагу на червону пляму, яка буде збільшуватись або поширюватись на тілі, - і захворієш. Здоровий організм реагує утворенням такої яскраво вираженої червоної плями – еритеми – на місці укусу. Симптоми хвороби Лайма включають наявність еритеми, часом підвищену температуру. Якщо нічого не робити, то за декілька тижнів еритема проходить, а борелії розмножуються і поступово вражають органи і системи організму (опорно-рухову, серцево-судинну, нервову). Тому не нехтуйте першими ознаками бореліозу!

- Що робити, якщо кліщ вже вкусив?

- Якщо він вже впився, то треба зняти кліща і спостерігати за місцем укусу, але в будь-якому випадку треба звертатись до сімейного лікаря. Важливо якнайшвидше звернутися до лікаря, здати відповідні аналізи, які підтвердять або виключать факт захворювання. Якщо підтвердять, то тоді лікувати лише антибіотиком з високою дозою.

- Скільки видів кліщів є небезпечними для людини?

- Досліджено, що в Європі кліщі, які переносять хвороби і становлять загрозу для людини і тварин, включають 12 видів. У нас в Україні основними є 2 такі масові види – Ixodes ricinus і Dermacentor reticulatus . Іксодес рицинус – це маленькі, чорненькі кліщі, самка з червоним ободочком в кінці тіла, п’є кров саме самка, небезпечні саме вони. Маленькі, але коли напиваються крові, то збільшуються до 120 разів і нагадують горошину. А дермацентор ретікулатус небезпечний для тварин-компаньйонів. Дермацентор нападає в основному на тварин, але якщо їх немає, а самка голодна, то може напасти і на людину.

Важливо!

- Як правильно діставати кліща?

- Є в аптеках спеціальні пінцети. За допомогою їх треба кліща підчепити. І витягувати кліща варто, як цвях, забитий в дерево. І витягуємо не за часовою і не проти часової стрілки – витягуємо вправо і трохи на себе, потім вліво і на себе. І так, ніби це цвях. При кожному русі треба подавати зусилля на себе, щоб його витягнути. Дуже важливо не зірвати кліща, не залишити в тілі його передній кінець - гнатостому. Бо це спричинить запальну реакцію, і оскільки патогени передаються через слину, а слина знаходиться спереду, то якщо ми розриваємо його, то слина потрапить під шкіру – це небезпечно.

- Чи можна мастити кліща олією, користуватись іншими «народними» методами?

- У жодному разі! Нічого на пшикаємо, не мажемо і не підпалюємо, бо це все спричиняє реакцію кліща в вигляді рефлекторного вприскування під шкіру порції слини. І ми лише пришвидшимо зараження. Не треба його провокувати.