Чим ближче до українського контрнаступу, тим більше « бавовни » «розквітає» у самій Росії та зайнятих нею територіях України. KP.UA розбиралася в тому, що там насправді відбувається, чи це має відношення до майбутньої української військової операції і чи потрібно додавати « вибух над Кремлем » до інших подій.
Куди заглядає «бавовна»?
За останні кілька днів Росію буквально накрила хвиля таких штучних катаклізмів. Так, 2 травня на базі російських прикордонних військ під Сімферополем в окупованому Криму стався вибух. Це - колишня навчально-тренувальна база прикордонників у районі балки Джабанак поряд із селищем Шкільне, за кілька кілометрів від аеропорту Сімферополя.
З травня на аеродромі "Гостилиці" в Ленінградській області Російської Федерації сталася пожежа. Як повідомляють російські ЗМІ, там нібито «зайнялися покришки». "Гостилиці" - аеродром авіації загального призначення, розташований за 3 км на південь від селища Гостилиці в Ломоносівському районі Ленінградської області Російської Федерації. Це найбільший аеродром авіації загального призначення у Північно-Західному федеральному окрузі РФ.
Але «гарячіше» всього зараз у Брянській області Росії. Там за два дні – 1-2 травня – сталося дві залізничні аварії. Російські пропагандисти повідомили, що в Брянській області обидва рази "невідомі здійснили підрив залізничного полотна, в результаті зійшли з колій та перекинулися кілька вагонів з паливом". Офіційна влада говорить про "незаконне втручання у роботу залізничного транспорту".
Чи викликають акції паніку у Росії?
Подібні акції сіють і вселяють паніку в Росії. На території всієї країни масово скасовують паради на 9 травня через страх можливих "диверсій". Таке рішення ухвалили губернатори областей Росії після "рекомендацій" російських силовиків.
Владі скрізь бачаться українські безпілотники та диверсанти. Іноді це набуває навіть комічного забарвлення. У Москві дві жінки, наприклад, поскаржилися до поліції через зірки у небі.
"Дзвінки з різницею в 5 хвилин надійшли в поліцію. Жителі південного сходу Москви повідомили, що бачать у небі об'єкти, що світяться, схожі на БПЛА", - повідомило пропагандистське видання "Москва". На місце виїхав патруль, але коли приїхав, то виявив, що об'єктами, що світяться, є зірки.
1 травня до чергової частини Академічного району Москви звернувся чоловік. "Він розповів, що своїми очима бачив українського голуба-диверсанта. Птах був пофарбований у кольори прапора України і ніс у пазурах міну-пелюстку із великою літерою "У", яку потім скинув на землю", - запевняють російські пропагандисти. "Очевидець" стверджував, що "біологічну зброю" він побачив на вулиці Дмитра Ульянова. Туди негайно приїхала поліція. Оперативники оглянули територію, але так і не виявили жодних мін. Голуби теж не були пофарбовані.
Чи можна говорити про партизанський рух у Росії?
Цілком виключити його існування не можна. Хоча б тому, що періодично з'являються заяви російського підпілля. Так, наприклад, партизанський рух "Чорний міст" заявив про свою причетність до вибуху у прикордонному управлінні ФСБ у Ростові-на-Дону 16 березня.
«Офіційні особи заявили, що там замкнула проводка та вибухнули ємності з пальним. Майже не збрехали, але є нюанси. Місткість була одна, об'ємом близько 3 літрів. Усередині маленької ємності була лампочка на 3,5В від кишенькового ліхтарика. Чули вибух перед початком пожежі? Це лампочка перегоріла та луснула", – повідомив "Чорний міст" у своєму телеграм-каналі.
Відповідальність за вбивство російського пропагандиста Владлена Татарського взяла на себе "Національна республіканська армія". Її заяву поширив телеграм-канал "Роспартизан". "Ми організували та здійснили акцію 2 квітня 2023 року проти групи Z-активістів та особисто проти відомого палія та пропагандиста війни, військового злочинця Максима Фоміна, відомого як Владлен Татарський. Дана акція підготовлена та здійснена нами автономно, і ми не маємо зв'язку та не отримували допомоги від жодних іноземних структур і тим більше спецслужб", - йдеться у заяві.
Тому не можна виключити, що аварії поїздів та пожежі також є результатом роботи російських партизанів.
Чи має до цього відношення Україна?
Українська влада неодноразово заявляла, що не має відношення до вибухів та пожеж у Росії. «Вони (росіяни. – Ред.) чомусь кажуть, що ми це зробили. Насправді це зовсім не відповідає дійсності. Ми це не коментуємо», - сказав секретар РНБО Олексій Данилов.
Чи можуть завдавати ударів безпілотники?
Цілком. У селищі Хвиля Краснодарського краю 3 травня сталася пожежа на місцевій нафтобазі. Як повідомили ТАРС в екстрених службах Росії, "резервуар з нафтопродуктами у селищі Хвиля Темрюкського району Краснодарського краю спалахнув через падіння безпілотника". Чий безпілотник і чому впав, не уточнюється. Губернатор Краснодарського краю РФ Веніамін Кондратьєв повідомив, що "займання серйозне".
23 квітня стало відомо, що начинений вибухівкою безпілотник упав у підмосковному селищі імені Воровського біля Ногінська.
Це непрямі ознаки контрнаступу?
Експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак вважає, що зв'язок акцій у Росії з майбутньою військовою операцією України є.
– Це підготовка, чим більше зараз буде знищено тих самих складів із паливом у Росії, тим краще буде для нас. У Брянській області зійшли десятки вагонів із паливом. А вони, швидше за все, йшли сюди до нас. І це означає, що це паливо не отримають російські танки, БМП, літаки, станції радіоелектронної боротьби (РЕБ). А якщо не буде тих самих РЕБів, то не буде чим виявляти наші безпілотники. І не важливо, хто це робить – російські партизани чи хтось інший. Україна офіційно не має до цього жодного відношення, – пояснив експерт.
Чи можуть росіяни самі влаштовувати диверсії?
Події 3 травня показали – так, можуть. Новина про два безпілотники нібито збитих над Кремлем – зайвий доказ цього. Факт атаки та надане відео однозначно свідчать про його постановочність. Проте в Кремлі звинуватили Україну в диверсії і пригрозили відповісти адекватно і в той час, коли вони вважають за потрібне.
При цьому, за заявами представників влади України, наша країна не має жодного відношення до того, що трапилося.
– По-перше, Україна веде виключно оборонну війну та не атакує об'єкти на території Російської Федерації. Навіщо? Це не вирішує жодного військового завдання. Але дає підстави Росії виправдати свої атаки по цивільних… По-друге, ми з цікавістю спостерігаємо за зростанням казусів та ексцесів, що відбуваються у різних куточках Росії, – написав у своєму твіттері радник Офісу президента Михайло Подоляк.
Прессекретар Володимира Зеленського Сергій Никифоров у коментарях ВВС також спростував причетність до цієї пригоди України та припустив, що Росія сама таким чином нагнітає ситуацію.
Своєю думкою в ефірі національного телемарафону поділився і речник Командування Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат. "Можливо, Росія намагається показати ескалацію з боку України. Росія так робить завжди. Над центром столиці відбуваються такі речі – то для мене це виглядає як мінімум дивно. Можливо, слід від них чекати на якісь провокації в Україні", – сказав він.