Віцепрем'єр Ірина Верещук пояснила свою позицію щодо отримання російських паспортів на тимчасово окупованих територіях і заявила, що дискусія про це "шкодить інформаційній безпеці" України. Про це вона написала у Facebook.
За її словами, вона завжди рекомендувала не брати паспорти РФ на захоплених територіях, а тому була вражена реакцією медіа.
- Також я не дуже розумію, чому я маю пояснювати свою рекомендацію не брати ворожі паспорти. Що й кому незрозуміло? — заявила Верещук.
Вона зазначила, що у житті бувають складні ситуації, коли російський паспорт може знадобитися для виїзду з окупації, отримання медичної допомоги чи пенсії.
"Людина сама ухвалить рішення, виходячи зі своїх життєвих обставин. Але це не означає, що я повинна або можу рекомендувати людям брати ворожі паспорти. Не повинна і не можу. Це не лише про документи, але й про цінності та позиції", — вважає міністр.
Чиновниця заявила, що, окрім українців, в окупації є громадяни, які залишили захоплені території, щоб не брати паспорти Росії, а ще є бійці, які воюють, щоб в Україні не було російських паспортів.
"Багато ЗМІ розгорнули публічну дискусію з приводу доцільності отримання російських паспортів на окупованих територіях. Звертаюся до подібних ЗМІ: така дискусія шкодить інформаційній безпеці України, краще її припинити", - наголосила Верещук.
Резюмуючи, вона сказала, що всередині влади немає дискусії щодо російських паспортів, а з Уповноваженим з прав людини Дмитром Лубінцем вона не має жодних розбіжностей.
30 квітня 2023 року Лубинець сказав, що українці в окупації можуть взяти російський паспорт із міркувань власної безпеки, щоб не стати заручниками.