До зброї та на «нуль»? Наскільки реально відправити в окопи військкомів

Якщо залишити все, як є, підполковники та полковники знову осядуть у штабах, кажуть експерти.

УНІАН

Заява міністра оборони Олексія Резнікова про те, що Володимир Зеленський дав серйозну рекомендацію Валерію Залужному відправляти тилових військкомів на фронт, а на їхні посади призначити комісованих після поранень бійців, викликала великий резонанс. Особливо після скандалів із незаконним та насильницьким врученням повісток, неймовірним збагаченням родини військкома Одеської області.

«Здорові мужики роками сидять, наїдають щоки, отримують підвищення та звання, доки інші кладуть свої життя за Україну» - так можна підсумувати настрій користувачів соцмереж.

Ідея, прямо скажемо, не нова. Про тилове працевлаштування бійців, які отримали бойові каліцтва, заговорили з перейменуванням військкоматів на територіальні центри комплексації та соціальної підтримки (ТЦКСП). Але розвитку питання не отримало. Чи можливо його вирішити зараз, KP.UA запитала у експертів.

Сірники тягнули – на кого потрапить

До «низів», як нам вдалося дізнатися, рекомендація президента ще не спустилася. Але у ТЦКСП уже насторожилися.

- На моїй пам'яті, це четверта чи п'ята хвиля, коли казали, що нас почнуть відправляти на бойові позиції. Спочатку це була ООС (Операція об'єднаних сил. – Ред.), тепер відкрита війна. Але масового забору не було. Керівництво взагалі не чіпали, на середню ланку іноді приходили невеликі рознарядки, – розповів на правах анонімності співробітник одного із ТЦКСП. - Ось місяців два тому сказали, що потрібно відправити в бойове розташування одну людину. Так ми сірники тягли – на кого потрапить. Зараз не знаємо, коли знову доведеться сірники тягнути. Або вже не доведеться...

У деяких ЗМІ новину про ініціативу помилково підкріпили «указом президента». Але указу не було.

- Указ не потрібний. Військові комісари та співробітники ТЦКСП - такі ж військові та військовозобов'язані, як усі, броні у них немає, – каже військовий адвокат Валерій Леонтьєв. – Сама ідея дуже позитивна та справедлива. Але треба враховувати, що робота центрів комплектації є досить специфічною – це робота з людьми. Потрібно бути дуже уважним під час підбору нових кадрів. Боєць, що повернувся з фронту, крім фізичного, може мати глибоке психологічне каліцтво. Він може бути озлоблений на тих, хто не воював, і допускати ще більше порушень, ніж зараз.

Пропустити через фільтри

Водночас, зазначає адвокат, і мобілізованим майорам, підполковникам та полковникам із військкоматів доведеться знаходити на фронті відповідні посади.

- Чи будуть добрими командирами, які в тилу допускали порушення прав людини? Я спочатку думав, що це неправда, що це ІПСО (інформаційно-психологічна операція), але судді розповідали, що слухають багато справ, коли на фронт чи не силою намагаються відправити непридатних до військової служби або таких, які мають офіційну опіку над інвалідом чи нездатнми обслуговувати себе родичем. Де гарантія, що на фронті такі військкоми, а вони, напевно, теж будуть озлоблені на те, що їх вирвали зі звичного комфорту, справедливо ставитимуться до підлеглих?

Юрист каже, що тут можна знайти рішення.

- Нещодавно я консультував телефоном молодого чоловіка, у якого батько інвалід II групи. Хлопець простий, із села. Мабуть, вирішили, що когось можна не взяти, а цього брати можна, бо він не знає, як постояти за свої права. Я порадив звернутися на «гарячу лінію» Міноборони, і це спрацювало – без п'яти хвилин мобілізованому передзвонили з військкомату та сказали, що він отримав відстрочку, навіть документи про батька не треба приносити. Я це розповідаю до того, що на "гарячій лінії" акумулюється велика кількість дзвінків. Спеціальна комісія має перевірити, на кого з військкомів особливо багато скарг, і за результатами перевірки знімати з посади.

За словами юриста, якщо військком позбудеться посади з дисциплінарних причин, його можна буде відправляти на фронтові низові посади – лейтенантські чи капітанські.

Яка проблема - навчити?

У квітні 2018 року Рада ухвалила законопроєкт, який вносить низку змін у проходженні військової служби. Одна із таких дозволяла залишати в армії контрактників, яких раніше комісували за результатами огляду військово-медичної комісії. Йшлося саме про те, що без руки, без ноги, за інших наслідків поранень можна служити в штабах, при складах і, звичайно ж, у військкоматах.

- Щоб новація набула розвитку, потрібен був внутрішній документ Міноборони або Генерального штабу, - каже військовий експерт Олег Жданов. - Тоді на це не пішли. Але закон залишається чинним і зараз - щоб ця стаття запрацювала, потрібно лише внести зміни до штатного розкладу. Щоб людей, які дістали інвалідність внаслідок бойового поранення, можна було оформляти на посаду. А тих, хто звільнився, відправляти в розпорядження оперативного командування для відправки в бойові частини.

Хоч ця фраза набила оскомину, але знову потрібна політична воля. Військкоми поки що не коментують своє можливе майбутнє, але якась спротивна кампанія вже розгортається. У соцмережах можна зустріти пости про те, що кадрова, мобілізаційна робота – це не моркву садити. Велика серйозна справа, яка потребує знань та досвіду. Не кожен боєць, що повернувся з фронту, мовляв, зможе її освоїти.

- Та ладно... У звичайній військовій частині "мобіст" бере одного, у крайньому випадку двох солдатиків, і через тиждень, хай через кілька, вони спокійно ведуть усю документацію. Яка проблема після виписки зі шпиталю, доки боєць проходить реабілітацію, навчити його мобілізаційній справі? Фронтовик може бути стажером у військкоматі. Це перший момент. Друге – ми сьогодні переходимо до електронного реєстру, облік особового складу спрощується. З комп'ютерами зараз усі на «ти», – каже Олег Жданов.

Розжалувати до рядових - і тоді на фронт!

Твердження, що від мобілізації можна відкупитися, на жаль, також не ІПСО. Про затримання військових комісарів на хабарах регулярно звітують Держбюро розслідувань та прокуратура. Менше інформації про реальні вироки. Підсудні відбуваються або умовним терміном, штрафами, або повертаються на службу.

Наразі громадськість із цікавістю стежить за скандалом навколо військкома Одеської області Євгена Борисова, дружина якого володіє автомобілем вартістю 250 тисяч доларів, а мама – віллою в Іспанії вартістю 4 мільйони євро.

Залишити все, як є, замінивши одних людей на інших, не можна, вважає офіцер ЗСУ Денис Ярославський.

- Треба розуміти, що військкоми та інші штабні, які не бачили фронту, на посадах підполковників та полковників. Я мало бачив історій, коли б таких перекидали на 2-у чи 3-ю лінію оборони, не кажучи про 1-у. Вони знову осядуть у тих самих штабах і продовжать користуватися нажитими благами.

За словами співрозмовника, корупційна система, побудована на ухилянтах, досягла апогею.

- У ній тісно зав'язані військкоми та військово-медичні комісії. Відстрочка на пів року – 2000 доларів, «білий квиток» для виїзду за кордон – 5000–6000 доларів. Якщо інформація про зловживання підтверджується, то «перевертнів» у армійських погонах, які наживаються на війні, потрібно указом Верховного головнокомандувача розжалувати до рядових, і ось тоді відправляти на 1-у лінію фронту.

Денис Ярославський стверджує, що інформація про одеського військкома, викладена у ЗМІ, вже має підтвердження, хоча про це не говорять. Офіційно Євгена Борисова відсторонено з посади на час перевірки.

- З ким би я не спілкувався з цієї історії, усі кажуть: а що, він хіба один такий? Через військкомати проходять тисячі тонн продуктів та палива, з будь-якого потоку можна зробити ковток. А якщо 100 осіб із 1000, які отримали повістку, захочуть купити відстрочку, то це вже 200 000 доларів.

Виходячи з такої ситуації, Денис Ярославський вважає, що у більшості з тих, кого зараз ми хотіли б бачити в окопах, вже заготовлені довідки про непридатність.