Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Російської Федерації.
Таке рішення відображено у резолюції під назвою "Депортація та примусове переміщення українських дітей та інших цивільних осіб до Російської Федерації або на тимчасово окуповані території України: створення умов для їхнього безпечного повернення, припинення цих злочинів та покарання винних".
- Місце дитини – вдома з рідними, а не в чужій країні чи чужій сім'ї. Це є основою людського життя. Хто її руйнує, той порушує основи людської гідності, - заявив у ПАРЄ фінський депутат від групи соціалістів Кіммо Кільюнен.
Резолюція допоможе покарати Путіна...
- Асамблея наголошує, що насильницьке переміщення дітей з однієї групи в іншу з наміром знищити повністю або частково національну, етнічну, расову чи релігійну групу вважається злочином геноциду - відповідно до пункту (є) статті 2 Конвенції про геноцид 1948 року, що збігається із задокументованими доказами депортації та насильницького переміщення українських дітей до Російської Федерації або на території, що тимчасово перебувають під російською окупацією, – йдеться у резолюції.
Що дає визнання вивезення українських дітей геноцидом? За визначенням Організації Об'єднаних Націй, це серйозне порушення четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення. Відповідно до Конвенції про попередження злочину – геноциду – та покарання за нього, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 р., поняття «геноцид» – означає насильницьку передачу дітей однієї групи іншій групі». Відповідно до статті 50 Четвертої Женевської конвенції, Російській Федерації заборонено змінювати особистий статус цих дітей, зокрема громадянство.
Тому визнання вивезення дітей геноцидом допоможе покарати винних у цьому злочині. І ПАРЄ вже закликала Міжнародний кримінальний суд розглянути можливість кримінального переслідування цього злочину. Асамблея підтримує розслідування та притягнення до відповідальності за державну політику насильницького переміщення та депортації українських дітей Російською Федерацією, а також потенційні дії України у Міжнародному кримінальному суді та Міжнародному суді ООН.
ПАРЄ також закликали держави-учасниці Римського статуту виконати ордер на арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом (МКС) стосовно російського президента Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової.
- Резолюція ПАРЄ важлива з кількох точок зору. Перша – це символічне значення, оскільки вона надає повну підтримку міжнародним організаціяхм І друга – вона важлива з юридично-формальної точки зору. Коли буде створено трибунал щодо злочинів Росії в Україні, то резолюції подібних організацій служитимуть підставою для звинувачення Росії. Особливо важливими у цьому ключі є резолюції ООН та ПАРЄ, - розповів KP.UA політолог-міжнародник Ігор Рейтерович.
…і повернути дітей додому
- Ця практика, яку батькам майже неможливо зрозуміти: буквально “відбирати” українських дітей, відправляти їх до Росії, відправляти до центрів, яких ми виявили близько 43. Розлучаючи їх із сім'ями, а потім усиновлюючи росіянами, це саме по собі – жахливо! Це також свідчить про те, що президент Путін із першого дня намагався стерти ідентичність України, стерти її майбутнє. Ось що відбувається, і це теж злочин проти людства, – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Крім цього, визнання депортації дітей геноцидом дозволить створити механізм їхнього якнайшвидшого повернення на батьківщину. Ісландська депутатка ПАРЄ Сунна Еварсдроттир закликала розпочати негайне створення міжнародного механізму, який сприятиме пошуку та поверненню додому депортованих до Росії українських дітей.
- Ми маємо запобігти геноциду і не повторювати помилок історії, ми маємо робити все, щоб зупинити цей жахливий злочин проти українців якнайшвидше, - сказала депутатка.
Учасники дебатів зазначили, що робота над пошуком та поверненням дітей до України складна та вразлива.
- Тому дуже важливо, щоб міжнародне співтовариство працювало згуртовано на політичному та дипломатичному рівнях. А наші уряди мають фінансово підтримати правозахисників та неурядові організації, які займаються поверненням дітей, – заявила іспанська депутатка від "Європейської народної партії" Сандра Зампа.
Скільки зараз таких дітей у Росії?
За українськими даними, кількість депортованих та примусово переміщених до Росії дітей зараз становить понад 19 тисяч осіб. Їх направляють до таборів, у яких, за даними «Голосу Америки», займаються «перевихованням дітей з України з орієнтованою на Росію академічною, культурною, патріотичною та військовою освітою».
Поіменний список, створений на основі заяв батьків, родичів, місцевої влади чи свідків, можна знайти на сайті "Діти війни". За словами уповноваженої президента України з прав дитини Дар'ї Герасимчук, інформація щодо кожної дитини перевіряється органами та з кожної нагоди заводиться кримінальна справа.