Бородянка про стріт-арт художника Крістіана Гемі: Ми знайшли шість робіт, але пошуки тривають

Що відомо про «французського Бенксі» та де в Україні можна знайти його роботи.

instagram.com/christianguemy

Тільки-но в Бородянці остаточно розібрались з тим, що далі робити з роботами всесвітньо відомого британського художника Бенксі, як до цього міста завітав інший, не менш відомий майстер стріт-арту - Крістіан Гемі.

Французький художник Крістіан Гемі відомий під псевдонімом С215. На своїх роботах він лишає підпис у вигляді куба, де зображені цифри 215 та «С». Саме завдяки цьому їх можна ідентифікувати. І таких робіт у Бородянці з’явилось чимало.

Одна із робіт зникла, правоохоронці вже її шукають

Станом на сьогодні (28 квітня) відомо про як мінімум 6 робіт цього художника, які він лишив у найнезвичайніших місцях Бородянки.

- Я поки що нічого не можу сказати. Ще вчора ми думали, що була зроблена лише одна робота – Леся Українка. Потім з’ясувалось, що є ще й друга Леся Українка: одна більша, друга менша. Потім ще одна робота була знайдена, потім ще і ще. І люди знаходять їх. Причому іноді в таких місцях, де, здавалося б, і написати не можна, - говорить голова відділку культури Бородянки Наталія Вишинська.

Одну зі своїх робіт у Бородянці Крістіан Гемі написав взагалі на шматку плити, що звисає зі стіни зруйнованого будинку, тримаючись на одній арматурині. А одна з робіт зникла, проте правоохоронці вже працюють, щоб її повернути.

- Їх (малюнки. – Авт.) знаходять у розвалених будинках. На сьогодні ми знайшли вже 6 робіт. Але, на жаль, один малюнок, який був на воротах на вулиці Шевченка вночі одразу ж зник. Але я думаю, що ми його знайдемо. Люди бачили, що там крутились якісь молоді хлопці 16-17 років, - каже Наталія Вишинська.

"Да Вінчі", Леся Українка і Любов Панченко

До поліції вже написано листа, правоохоронці будуть шукати зняті з петель ворота, на яких зображено один із малюнків Крістіана Гемі.

- Всі інші є. Є і Герой України "Да Вінчі", і Леся Українка. Але й не всіх героїв цих робіт ми знаємо. Наприклад, художниця-шестидесятниця Любов Панченко. Знаємо, що вона жила у Бучі і була там почесною громадянкою. Але чому її намалювали у Бородянці, поки не знаємо. Будемо шукати тих, хто з нею краще знайомий, щоб розповіли нам, чим вона знаменита, - каже наша співрозмовниця.

Нагадаємо, що рівно рік тому померла Любов Панченко, художниця та модельєр, яка місяць пробула в окупації в Бучі. Їй було 84 роки.

Крістіан Гемі лишив свої роботи у дуже несподіваних, а часом і небезпечних місцях. Зараз їх шукають, обшукують кожний будинок, щоб не пропустити роботи відомого художника.

- Зараз ми ходимо, дивимось кожну розвалину – є сміливці. Бо я скажу, що є локація з трьома малюнками, де зображена пара похилого віку, Любов Панченко і "Да Вінчі" – всі в одній квартирі, у будинку, який підлягає демонтажу, - говорить керівник відділку культури Бородянки.

Потрібна допомога зі створенням Музею незламності Бородянки

Лише нещодавно у Бородянці остаточно облаштували роботи Бенксі.

- Поки визначили, що це пам’ятник монументального мистецтва. Хоча ми і були трошки проти. Нам на демонтаж будинку треба на 3 мільйони гривень більше, адже у нас тепер там є пам’ятник. Хоча з коштами і так проблеми. Зробили навіси, захист, виготовляємо таблички. Оцінку проплачуємо, щоб мати розуміння скільки все ж таки коштують ці два малюнки. І ось тут ще з’явились нові роботи – будемо працювати і над ними, - говорить Наталія Вишинська.

Бородянка, яка дуже постраждала на початку повномасштабного вторгнення, поступово перетворюється на столицю стріт-арт культури Київської області. Виникає питання – а що робити далі? Можливо, потрібно створювати музей? От із цим як раз і є проблеми, Бородянці потрібна допомога, бо власних коштів на такий проєкт у невеличкого містечка зараз немає.

- Якби нам ще знайти можливість і бажаючих, хто міг би допомогти зробити музей саме під це – Музей незламності Бородянки. У нас вже багато є чого – безліч артефактів, картин, відео. Та нам немає де це все зберігати. У нас не було музею, у нас була музейна кімната, хоч там і було багато цікавих речей. Та навіть цієї кімнати вже зараз немає, тому що у нас напівзруйнований Палац культури, який потребує вкладень, щоб його відремонтувати, - додала Наталія Вишинська.

Мріє потрапити до Бахмута

Крістіан Гемі зустрівся з міністром культури і інформаційної політики Олександром Ткаченко. Як пише міністр, Гемі вперше приїжджав до України ще у березні 2022 року і створив тоді величезну кількість вуличних робіт, які навіть перестав рахувати у якийсь момент, так їх багато. Всі картини на тему війни і українського спротиву.

«Зустрівся з ним сьогодні, подякував за те, що привертає увагу до України. Крістіан мріє потрапити в Бахмут та намалювати там портрети наших загиблих героїв», - повідомляє міністр Олександр Ткаченко.

Останню роботу після цього візиту до України Гемі створив десь у центрі Києва. Хоча, можливо, Олександр Ткаченко у своєму пості мав на увазі саме доопрацювання роботи, яку Гемі намалював рік тому.

На своїй сторінці в Instagram Крістіан Гемі повідомив, що доробив фон на портреті Тараса Шевченка, який починав робити рік тому.

«Через рік я повернувся, щоб доповнити фон портрета Тараса Шевченка в Києві міським пейзажем. Лишатись вірним мені і Україні. Я не сумніваюсь, що перемога близька».

Крістіан Гемі (C215)
Досьє Коротко про

Французький стріт-арт художник, чиї роботи можна знайти в різних куточках світу. Його фірмовий знак – куб із цифрами 215 та літерою С. На відміну від Бенксі, не приховує свою особистість. Стріт-артом художник займається з 2005 року, зображуючи портрети бездомних, біженців, дітей.

З самого початку повномасштабного вторгнення Крістіан Гемі постійно підтримує Україну, за допомогою малюнків та виставок він привертає увагу всього світу до жахів війни у нашій країні. Є його роботи на тему українського спротиву і в Парижі: портрет маленької українки в 13-му окрузі французької столиці, портрет Лесі Українки на стіні посольства України у Франції. Навіть свого маленького сина Габіна зобразив у вишиванці. Його роботи на тему війни експонувались, зокрема, у Раді Європи.

Гемі неодноразово відвідував Україну, створив низку стінописів у Києві, Бучі, Гостомелі, Бородянці, Житомирі, Львові. Його роботи виконані в основному на зруйнованих будинках.

Таким чином, Крістіан Гемі став одним з перших європейських митців, хто яскраво підтримує Україну.