В Україні і до війни було непросто знайти нову роботу, але повномасштабне вторгнення ще більше погіршило ринок праці. Бізнеси закриваються, зарплати скорочуються, та й вікова дискримінація нікуди не поділася. Профільні експерти та кадрові портали не втомлюються давати поради, як правильно шукати роботу: поставити завдання, використовувати всі доступні канали пошуку, підредагувати резюме на конкретну посаду, підготуватися до співбесіди. Здавалося б, нічого нового вже з цієї теми сказати не можна, але ми все ж таки спробуємо.
Нещодавно мені до рук потрапила брошура «Допомога при виборі», випущена естонським центром зайнятості Töötukassa (дослівно – каса з безробіття). У ній на 64 сторінках дуже докладно розписані завдання, таблиці та тести, які справді допомагають зробити вибір на різних етапах пошуку роботи. Про деякі завдання розповім у цьому матеріалі.
Ваші сильні сторони
Багатьом запитання «розкажіть про ваші сильні та слабкі сторони», задане 50-річному претенденту, здається дивним і недоречним. Про те, що він цілеспрямований та комунікабельний, може органічно розповідати 25-річний кандидат, а у такому зрілому віці все це виглядає якимись дитячими іграми.
З іншого боку, ми ж не вітаємо дискримінацію, тому ставити ті чи інші питання лише людям певного віку – також не найкраще рішення. Так що, мабуть, розбиратися зі своїми сильними і слабкими сторонами доведеться претендентам різного віку.
Перший розділ естонської брошури присвячений самоаналізу та особистісним якостям. Здобувачеві пропонують заповнити таблицю, в якій наведено три десятки якостей та пояснення до них. Наприклад, відкритість (мені подобається слухати людей, які мають відмінне від мого уявлення про речі), організованість (умію і в складних ситуаціях чітко планувати свій час та засоби) або вміння адаптуватися (впораюся зі справою в різних ситуаціях, знаходжу спільну мову з різними людьми ). Кожній із якостей пропонується дати оцінку за 4-бальною шкалою (від 1 – зовсім не згоден до 4 – повністю згоден) і таким чином скласти свій особистий «якісний» набір.
Але й на цьому роботу з особистісними якостями не закінчено. Укладачі пропонують знайти зв'язок між рисами характеру та своїми особистісними досягненнями, відповісти на запитання, які якості потребують розвитку, а які з них близькі люди вважають найбільш характерними для вас. А ще – розповісти, чим ви особливо пишаєтеся і які рідкісні навички маєте.
До речі, щоб прийняти рішення, чи варто займатися підприємництвом, є окрема таблиця для визначення сильних якостей.
Список бажань
Взагалі, письмові завдання у посібнику дуже цікаві та якось непомітно затягують. Наприклад, таке: "Запишіть п'ять бажань, які ви обов'язково хотіли б втілити, набути, досягти у своєму житті. Не бійтеся мріяти!".
Після цього вам пропонують записати, що ви вже зараз робите для здійснення своїх бажань, якою є ймовірність їхньої реалізації і від чого залежить здійснення кожного. Не посібник для пошуку роботи, а консультація у психолога.
Для тих, хто сумнівається, чи довіряти свої мрії паперові, дається пояснення: бажання допомагають нам рухатися до досягнення своїх цілей. Для того, щоб розпочати виконання бажань, перш за все потрібно продумати, чого ви хочете насправді. А формулювати бажання треба не лише чітко та ясно, а й позитивно.
Або, наприклад, у завданні, присвяченому інтересам, претенденту пропонують перерахувати не менше п'яти видів діяльності, якими подобається займатися (включаючи подорожі, читання книг, спілкування з друзями тощо), після чого поміркувати, як його особисті якості розвивають ці інтереси та як із ними може бути пов'язана «робота мрії».
Зміна сфери діяльності
Дуже часто нинішня робота для людини стає «валізою без ручки»: і працювати нестерпно, і кинути страшно – а раптом інша буде ще гірша? І визначитися з тим, чи не підходить людині конкретне місце роботи або це, наприклад, загальне вигоряння, буває дуже непросто. Töötukassa готова допомогти й у цьому.
Отже, спочатку фахівці радять відповісти на запитання, чого ви більше хочете: працювати в такій же сфері зі схожими робочими обов'язками чи спробувати себе в чомусь новому? Тим, хто не впевнений у відповіді на це запитання, у спеціальній таблиці пропонують наголосити на твердженнях, до яких вони більше схиляються.
Наприклад: «Мені хотілося б виконувати свою колишню роботу ще краще» або «вважав за краще виконувати нові завдання, пробувати щось нове».
Або, скажімо, «моя робота не створювала мені особливих труднощів, я легко знаходив вирішення проблем, що виникали» або «відчував, що недостатньо добре справляюся зі своєю роботою».
Після відповіді такі нескладні запитання картина значно проясняється.
Робота в Європі
У той час як українці їдуть на заробітки, зокрема в Польщу чи Естонію, самі естонці теж не сидять на місці і шукають кращого життя в інших країнах. Найчастіше – у Фінляндії та Швеції, де зарплати набагато вищі, але, звісно, цим вибір не обмежується.
Незважаючи на те, що Естонія є членом ЄС, і естонцям, здавалося б, зважитися на робочий переїзд у рамках Євросоюзу простіше, це все одно дуже непросте рішення. Для того, щоб оцінити свою готовність поїхати на роботу в іншу країну, фахівці пропонують відповісти собі на кілька запитань.
- У якій країні та яку роботу ви шукаєте? Чому саме в цій країні та саме цю роботу?
- Якою мовою ви розмовлятимете в новій країні і наскільки добре зможете справлятися в повсякденному житті?
- Які документи для роботи в іншій країні ви вже маєте, а які треба підготувати?
- Скільки коштує оренда житла в обраній країні, яка передоплата, чи маєте ви необхідні кошти?
- Як ви перевірите законність укладеного трудового договору?
- Які конкретні кроки ви вже зробили на шляху пошуку роботи в іншій країні?
Якщо на більшість запитань відповідей поки що не знайшлося, значить, їхати ще зарано. Але у вас вже є план, що потрібно дізнатися і зробити, так що дійте. Цілком можливо, що через декілька місяців ваші бажання стануть набагато більш певними та усвідомленими.
Підготовка до співбесіди
Оскільки при пошуку роботи людина відправляє свої резюме не на одну і не на дві вакансії, перед співбесідою буде не зайвим знайти конкретне оголошення про пошук співробітника та освіжити його в пам'яті. Якщо, крім резюме, ви надсилали мотиваційний лист, його також краще перечитати. Візьміть із собою копії документів, які ви надсилали роботодавцю.
Пошукайте в Мережі інформацію про роботодавця і заздалегідь подумайте, які привести доречні паралелі між тим, як ви підходите на посаду і шляхами розвитку компанії.
Будьте ввічливими, посміхайтеся, дивіться співрозмовнику в очі, використовуйте відповідну професійну лексику та слова, які підкреслять вашу впевненість у собі: вмію, зможу, впораюся. При відповідях на запитання не ухиляйтеся від теми та не надто захоплюйтеся «життєписом».
До речі, відповіді на поширені запитання - про ті ж найсильніші і слабкі сторони, причини вибору даної сфери і даної компанії, причини звільнення і т. д. – краще підготувати заздалегідь.
На жаль, результати співбесіди не завжди відповідають очікуванням. Експерти Töötukassa радять сприймати відмови як невід'ємну частину пошуку роботи. Тим більше, що відмова далеко не завжди пов'язана з конкретним претендентом. Іноді на ухвалення рішення впливають суб'єктивні переваги роботодавця або, наприклад, особисті якості та навички іншого кандидата.
Словом, думайте позитивно: у будь-якому разі кожне інтерв'ю – це досвід, на якому варто вчитися. Головне – вірити у себе, і тоді ви неодмінно доведете пошук роботи до вдалого фіналу.