У найближчому майбутньому очікується масштабний український контрнаступ, покликаний звільнити всі окуповані території, зокрема Крим. Україна від початку російської агресії твердо заявила, що має намір повернути собі півострів. Але разом із цим з'явилися й розмови про мирні переговори з Росією щодо деокупації. Навіщо б це, розбиралася KP.UA.
Дипломатія чи сила
Позиція України складається із двох варіантів. Перший - визволення півострова за допомогою сили. Президент України Володимир Зеленський сказав, що силове повернення є одним із варіантів звільнення Кримського півострова.
- Я розумію, що всі збентежені від ситуації і того, що буде з Кримом. Якщо хтось готовий запропонувати нам спосіб деокупації Криму невійськовим шляхом, я буду лише “за”. Якщо рішення не передбачає деокупації і Крим входить до складу Російської Федерації, ніхто не повинен витрачати свого часу. Це марна трата часу, - заявив Володимир Зеленський в інтерв'ю Financial Times.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк також підтвердив, що переговори з РФ можливі лише після виведення російських військ з усієї території України, зокрема й Криму.
- Про базове. Підставою щодо реальних переговорів із РФ є повне виведення російських збройних угруповань за міжнародно визнані кордони України 1991 року. Включно з Кримом, - йдеться в повідомленні. - Про якісь територіальні поступки чи торги нашими суверенними правами не може йти мови.
Подоляк також припустив, що визволення півострова відбудеться у найближчі пів року. "Можливо це занадто оптимістично, але це оптимізм, який є математично вивіреним", - запевнив Подоляк. За його словами, Росія не має достатнього ресурсу, щоб утримати ситуацію.
Але в той же час заступник керівника Офісу президента Андрій Сибіга заявив про те, що Київ не відкидає можливих переговорів із Росією тоді, коли ЗСУ вийдуть до адмінкордону з Кримом. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данилов пояснив цю думку так: "Зараз є розуміння, що шлях деокупації Криму може бути як військовим, так і дипломатичним. Усе залежить від поведінки країни-терориста, яка захопила частину української території".
За його словами, Україна надає перевагу дипломатичному варіанту, оскільки так можна буде уникнути жертв і трагедій.
– Якщо не працює дипломатичний шлях, якщо країна-терорист не хоче добровільно залишати Україну, ми маємо право розробляти своє бачення подальшого способу звільнення своєї території, – зазначив секретар РНБО.
Олексій Данилов також опублікував "12 кроків щодо деокупації Криму". Програма зокрема передбачає повний демонтаж Кримського мосту, відновлення прав українських та кримськотатарських активістів, нейтралізацію наслідків російської пропаганди, а також звільнення українців та кримських татар, яких переслідують з 2014 року. Громадяни Росії, які незаконно прибули на Кримський півострів після лютого 2014 року, повинні негайно залишити територію України у встановлений законом термін.
Дехто хоче віддати Росії Крим, щоб отримати мир
Але в цей час почалися дивні дипломатичні «танці» навколо повернення Криму Україні. Китай, від якого на Заході очікували тиску щодо Росії, вустами свого лідера Сі Цзіньпіна обмежився загальними формулюваннями про необхідність переговорів між Україною та Росією. При цьому нагадаємо, що в так званому китайському мирному плані немає жодного слова про виведення російських військ та повернення Києву всіх окупованих територій.
А президент Бразилії, який також тяжіє до Росії, взагалі відкрито запропонував Україні віддати Крим Росії замість миру. Хоча логіка його пропозиції більш ніж дивна.
– Президент Росії Володимир Путін не може захопити територію України (!). Можливо, ми обговоримо Крим. Зеленський теж не може хотіти всього. Світові потрібен спокій. Ми маємо знайти рішення, - заявив він.
Примітно, що США висловлюють у цьому питанні дивну нерішучість. Визнаючи факт того, що Крим – це частина України, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що рішення про повернення Криму має ухвалювати президент Володимир Зеленський як глава держави з огляду на волю українців. Начебто є якісь інші варіанти, крім повернення півострова.
- Україна – демократична країна. Президент Володимир Зеленський відповідає за керівництво країною. Але він також має бути відкритим до волі українців, – сказав Блінкен, коментуючи питання про повернення Криму. А днями, виступаючи в Конгресі США, Блінкен припустив, що не всі території України повертатимуть військовим шляхом, мабуть, маючи на увазі знову ж таки Кримський півострів.
Тобто є країни та сили, яких би влаштував мир натомість на офіційну з боку України віддачу Криму Росії.
До речі
Українці виступають за визволення Криму
Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), 64% респондентів вважають, що Україна має звільнити всі тимчасово окуповані території, включно з Кримом, навіть якщо країни Заходу зменшать свою підтримку і якщо війна може затягтися на тривалий термін. За даними КМІС, 87% українців виступають проти будь-яких територіальних поступок.
Думка експертів
Ігор Рейтерович, політолог:
- Взагалі не важливо, яким шляхом буде звільнятися Крим – військовим чи дипломатичним. В українському суспільстві є консенсус, що острів треба повернути додому. Понад 90% населення підтримує це. А інструменти виконання – вже вторинні. Це, по-перше, залежатиме від ситуації на полі бою. І по-друге – залежатиме від ситуації у самій Росії. Бо зрозуміло, що говорити про повернення Криму за живого Путіна – це одна історія, а без нього – вже зовсім інша. І як це відбуватиметься – це предмет дискусії. Україна оцінюватиме свої військові можливості та орієнтуватиметься на наших союзників. Тобто найоптимальніший інструмент повернення півострова буде обрано в процесі.
І також важливо, як на той момент складатиметься міжнародна політична ситуація. Президент Бразилії, наприклад, запропонував віддати Крим Путіну. Але його думка не може вплинути на позицію Києва. Китай же на офіційному рівні не визнає Крим територією Росії.
Володимир Фесенко, політолог:
- Позиція Києва не змінилася – Україна прагнула та прагне визволення всіх окупованих територій, включаючи Крим. А ось у якій формі – це вже питання тактики та обставин. Позиція президента Зеленського збігається з позицією більшості українців – треба звільняти усі окуповані території. І найреалістичніший сценарій – це військовий варіант деокупації. Але його успіх залежить від того, посипиться російський фронт чи розпочнеться криза у самій Росії.
Щоб звільнити півострів силою, нам знадобиться більше часу, ніж багато хто розраховує, і для цього потрібно буде набагато більше сил і можливостей. І це може бути пов'язано з великими втратами, оскільки росіяни готують ешелоновану оборону Криму. І у зв'язку з цим наші західні партнери акуратно радять нам – «розглядайте різні варіанти завершення війни, у тому числі й переговори». Хоча й так ясно, що без повернення Криму війна не закінчиться.
Олег Жданов, військовий експерт:
- Таке враження, що в Офісі президента права рука не знає, що робить ліва. Президент говорить про єдиний варіант визволення Криму – за допомогою сили. А в його офісі – говорять про переговори щодо Криму. З ким, із Путіним? Після Бучі, Ірпеня, Маріуполя?
Це при тому, що зараз Крим легше звільнити, ніж Донбас. За наявності далекобійних систем і якщо нам дають ракети – ми перекриваємо шлях доставки зброї та живої сили – Кримський міст. А далі починаємо планомірно «виносити» всі російські військові об'єкти на півострові, доки вони не викинуть білий прапор, як було з правим берегом у Херсоні. Нам потрібно починати з Азовського узбережжя – Мелітополя, Маріуполя, Бердянська, а потім іти до Криму.
Тому що в Донбасі буде набагато складніше – там набагато більше фортифікаційних споруд, траншей, «зубів дракона» тощо. І до того ж там прямий кордон із Росією, звідки надходить вся техніка та жива сила і яку нам перекрити через великий відрізок кордону набагато складніше.