Коронація Чарльза III: герцоги прийдуть без мантій, а принц Гаррі може не приїхати

Захід з кодовою назвою «Золотий шар» задумано на межі стародавніх традицій та сучасних віянь.

royal.uk

Здавалося, цей день ніколи не настане, але менше ніж через місяць, 6 травня, світ побачить нового монарха у Великій Британії. На трон королеви Єлизавети II, яка здавалася вічною, але пішла у вічність у вересні минулого року, зійде її старший син Чарльз. Формально Чарльз вже вступив на престол, а в травні пройде його коронація.

За годину впораються

Вісім місяців тривала офіційна жалоба за померлою королевою Єлизаветою. Символічно, що сама королева також перед коронацією перебувала в жалобі за померлим батьком – королем Георгом VI, який помер у лютому 1952 року, а юна королева зійшла на трон 2 червня 1953-го. Якби на те воля Божа, Єлизавета відзначила б 70-річний ювілей царювання, але…

Отже, церемонія коронації пройде у Вестмінстерському абатстві Лондона, де британські монархи коронуються майже тисячу років. План заходу має кодову назву «Золотий шар».

Замість трьох годин, як було раніше, коронація Чарльза займе трохи більше години – королівська родина має намір заощадити непогану частину бюджету Сполученого Королівства.

Виглядатиме церемонія так. Після приїзду в абатство Чарльз стане біля коронаційного крісла (виробу вже 700 років!), і його офіційно представить архієпископ Кентерберійський Джастін Велбі. Відповіддю стане багатоголосе голосне «Боже, бережи короля!».

Майбутній офіційний монарх присягне дотримуватися закону і шанувати англіканську церкву.

Потім з короля знімуть церемоніальне вбрання, і він сяде на коронаційне крісло. Над ним уже натягнута золота тканина, щоб приховати короля з поля зору. У таїнстві помазання архієпископ Кентерберійський помаже руки, груди і голову короля святою олією, виготовленою за секретним рецептом (відомо тільки, що вона містить амбру, квіти апельсина, троянди, жасмин і корицю і сік з оливок, зібраних на Олеонській горі, в монастирі Марії Мадалини і Вознесенському монастирі. Монастир Марії Магдалини є місцем поховання бабусі Його Величності, принцеси Греції Аліси). Створена спеціально для короля Чарльза III, олія не міститиме інгредієнтів тваринного походження.

Государю вручать королівську державу (уособлює релігійний і моральний авторитет), скіпетр (влада) та скіпетр государя - золотий жезл, увінчаний білим емальованим голубом, символ справедливості та милосердя. Потім архієпископ покладе корону Святого Едуарда на голову нового короля.

Наприкінці церемонії Чарльз III пересяде з коронаційного крісла на трон. Пери схилять коліна перед монархом, щоб віддати йому шану. Так само буде помазана і коронована королева-консорт.

Корона розбрату

Корона, яку покладе на голову нового правителя Британії архієпископ Кентерберійський, 70 років тому увінчала чоло матері нового короля Єлизавети Другої. Це корона Святого Едуарда - головний убір із чистого золота, яким коронують правителів із XVII століття, починаючи з Карла II. У золоту оправу корони вправлені рубіни, аметисти, сапфіри, гранати, топази та турмаліни. На короні також розміщена фіолетова оксамитова шапка, оздоблена хутром горностая.

Все це багатство важить 2,1 кг, тому британські монархи не хизуються в короні повсякчас, а використовують лише на церемоніях коронації. Потім Чарльз одягатиме і імператорську державну корону, створену для коронації короля Георга VI в 1937 році - вона важить лише 1 кілограм. Вона теж зроблена із золота, в ній 2868 діамантів, 17 сапфірів, 11 смарагдів, 269 перлів та чотири рубіни. Найдорожчі елементи корони – рубін "Чорний принц", сапфір "Стюарт" та діамант «Куллінан II».

Щодо цих корон точаться суперечки, що почалися відразу після смерті Єлизавети II – чи не варто повернути дорогоцінне каміння з цих виробів назад їхнім колишнім власникам – колишнім колоніям Великобританії?

Так, у короні Святого Едуарда знаходиться один із найбільших діамантів у світі – «Кох-і-Нур». На нього неодноразово заявляли свої права Індія, Пакистан, Афганістан та Іран.

Діамант «Куллінан II» із імператорської корони іноді називають Другою зіркою Африки. Цей діамант подарований Едуарду VII на його 66-річчя урядом Трансвааля (Південна Африка) - колишньої британської колонії.

Корони та мантії не вдягати

У прес-релізі Букінгемського палацу, оприлюдненому ще в січні, дрес-код учасників та гостей коронації також переглянуто у бік якщо не економії, то демократичності. Якщо раніше пери (герцоги, маркізи, графи, віконти та барони) одягали на цей захід мантії із червоного оксамиту з оздобленням з горностая, то цього року їм запропонували відмовитися від подібної чопорності. Так, традиції вже 600 років, але можна надіти звичайну скромну мантію, яку пери одягають щороку в день відкриття нової парламентської сесії. А можна вдягнути і просто діловий одяг – король та королева не образяться.

Також членів Палати лордів попросили не одягати корони та діадеми, які вказують на ранг перів. Наприклад, у герцогів корона прикрашена вісьмома листками полуниці, а у баронета – шістьма срібними кульками. І всю цю ювелірну розкіш пери можуть спокійно залишити вдома: демонструвати ранги і свій родовід на церемонії коронації тепер не прийнято.

За словами герцога Норфолка, який був розпорядником на церемонії похорону королеви, а зараз призначений організатором коронації її сина, дрес-код буде менш формальним, ніж зазвичай, і саму коронацію можна назвати «спрощеною». Інший організатор заходу, підполковник Ентоні Мазер, якого цитує ВВС, висловився ще лаконічніше:

- Жодних коронаційних мантій. Віддайте їх до музею, де їм саме місце. Але й жодних твідових жакетів та джинсів, ранкових чи домашніх костюмів.

Втім, Чарльз - король чи не король? Пишність йому належить чи він поїде до місця коронації автобусом? Тут любителі традицій можуть видихнути: нового короля возитимуть у золотій державній кареті, виготовленій ще 1762 року.

Гаррі не приїде... а може, й приїде

Гостей буде «всього» 2000 чоловік – іноді на українському сільському весіллі збирається більше. Але це теж крок короля до народу – на коронації його матері були присутні 8000 запрошених. Звісно, ​​будуть тут члени королівської сім'ї: сестра Чарльза – принцеса Анна та брати – принц Ендрю та принц Едвард. Однозначно будуть принц Вільям із дружиною Кетрін, принцесою Уельською, та з дітьми. Їхній старший син Джордж візьме участь у коронації як Почесний паж, супроводжуючи короля Чарльза разом з лордом Олівером Чолмонделі, Ніколасом Барклаєм і Ральфом Толлемачем.

Чи приїдуть принц Гаррі з дружиною Меган Маркл та з дітьми?

Можливо – запрошення їм надіслали. Але від цієї парочки можна очікувати всього, аж до прибуття в джинсах і футболках за 5 хвилин до початку церемонії. За даними джерела видання Sky News, принц Гаррі та Меган Маркл вже відмовилися від присутності на церемонії коронації через відмову бачити на заході їхніх дітей – принца Арчі та принцесу Ліллібет. Мовляв, Гаррі та Меган просили дозволу стояти на балконі із королівською родиною та заспівати Happy Birthday принцу Арчі, день народження якого збігається з днем ​​коронації його діда. Їм не дозволили, тому їх не буде, але все ще може сто разів змінитись.

У списку гостей, які не належать до британського королівського двору, вже є імена прем'єр-міністра Великобританії Ріші Сунака, принца Монако Альберта та принцеси Шарлен, а також наслідного принца Японії Акісіно та наслідної принцеси Кіко. Від США на коронації буде присутня дружина президента – Джилл Байден. Сам «старий Джо», який є американцем ірландського походження і давно відчуває особистий дискомфорт щодо британської монархії, не приїде. З перших осіб держав запрошені прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президент Франції Еммануель Макрон та канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Глядачі за стінами палацу

Як уже було сказано, коронація пройде 6 травня, у суботу. Потім неділя буде зайнята обідами та вуличними вечірками по всій країні, а увечері у Віндзорському замку відбудеться концерт та лазерне світлове шоу. Пабам, клубам і барам в Англії та Уельсі дозволять закритися на дві години пізніше. Понеділок, 8 травня, буде вихідним і відзначатиметься як державне свято.

Церемонія коронації транслюватиметься телебаченням для британської та міжнародної аудиторії. Нагадаємо, що саме попередній монарх Великобританії - королева Єлизавета увійшла в історію, коли погодилася на першу телевізійну коронацію, яка зібрала біля екранів аудиторію 27 млн ​​осіб. Коронацію Чарльза III покажуть у прямій трансляції міжнародні агентства новин, а також міжнародні телерадіокомпанії.