Єнот Лакі з'явився в Центрі порятунку диких тварин Наталії Попової в останні дні жовтня. Підозра, що тварина не бачить, виникла одразу: Лакі був обережний, до всього прислухався і принюхувався. Останні сумніви зникли, коли з'ясували, що білі плями на його очах – це катаракта.
Лакі привезли з Херсона (схоже, херсонські єноти стануть якоюсь окремою, героїчною породою в Україні), і якийсь час бідолаха жив у темряві.
Але ветеринари зробили диво - наприкінці березня вперше в Україні провели хірургічне видалення катаракти обох очей у єнота. Взявся за таку відповідальну справу ветеринарний офтальмолог Богдан Музичук, сприяв міжнародний фонд захисту тварин IFAW, а також донати небайдужих українців, котрі переживали за долю єнотика.
Тепер усі, хто знають Лакі, дуже сподіваються, що за успішною операцією тварина благополучно перенесе і реабілітацію.
Наразі за єнотом доглядають у ветеринарній клініці Інни Васильківської. Майже місяць Лакі перебуватиме під наглядом лікарів, отримуватиме ліки та краплі для очей. А поки що єнот звикає до фарб світу і ласує яблуками, виноградом, бананами, куркою та яйцями: улюблені смаколики допомагають знизити стрес.
Детальніше про стан єнота KP.UA розповіли Наталія Попова, яка дала притулок Лакі в Центрі порятунку диких тварин, та ветеринар Інна Васильківська, яка спостерігає за ним зараз.
"Єдиний спосіб прилаштувати єнота - повернути йому зір"
За словами Наталії Попової, зір для тварини є критично важливим: від цього залежить, чи зможуть єноту знайти хороші умови для подальшого життя.
- Наталю, давайте розповімо нашим читачам, як у вас з'явився Лакі, звідки він і через що виникла така проблема з очима?
- Подробиці життя єнота до зустрічі з нами мені невідомі. Торік у жовтні до Центру порятунку диких тварин привезли єнота з Херсона. До цього він мешкав у квартирі місцевого жителя.
Коли його доставили, одразу з'ясувалося, що єнот сліпий: він нічого не бачив, до всього прислухався, принюхувався, всього боявся - так поводяться сліпі звірі. Незабаром ми побачили більма на обох очах.
- Коли його знайшли у Херсоні, він уже був сліпим?
- Його катаракта – дуже давній процес. Кришталики повинні бути рідкими, а вони настільки затверділи, що їх не можна було розбити електрозвуком, яким камені розбивають у зубах. Це з'ясувалося, коли їх виймали - повністю тверда основа. Такий стан кришталиків сильно ускладнив операцію, але лікар - молодець, упорався. Сказав, що раніше такого не бачив.
- І Лакі вже може бачити?
- Так, він уже бачить: прозрів одразу після операції. Але це ще не кінець історії: має бути тривалий процес реабілітації. Тепер кожні дві години єноту треба закапувати очі. Важливо, щоб тварина не мала стресу. В іншому випадку може бути запалення, і очі доведеться видаляти. Щось буде зрозуміло десь тижнів зо три. Звісно, дуже хочеться йому допомогти. На щастя, він не старенький: тоді б ризик проведення операції був надто високий.
Операцію, яку провели Лакі, не робили раніше в Україні. Варто було ризикнути: у гіршому випадку він буде, як і раніше, сліпим. Але поки що він бачить. Коли тільки прозрів, сидів у шоці.
- Мабуть, єнот давно не бачив і забув, як це.
- Головне, щоб він видужав: після цього його можна буде передати у відповідне місце, де він зможе знаходитися постійно. Сліпого єнота влаштувати у нормальні умови неможливо, тому єдиний вихід для нього – повернути зір і після цього шукати гарне місце.
- А куди поїде єнот, якщо все буде гаразд?
- Чесно кажучи, це погана прикмета, тому наперед я поки що не планувала. Коли ми зрозуміємо, що з ним все добре, будемо шукати для нього новий будинок.
- Єнота планують відправити за кордон чи він залишиться в Україні?
- За кордон навряд чи: єнотів не можна вивозити, але може й домовимося. Щодо наших зоопарків, там можуть бути різні умови для утримання єнотів. Важливо, щоб це була не клітка.
- Це вже не перше наше інтерв'ю, і щоразу ми говоримо про нових постояльців або навіть пацієнтів вашого центру. А зараз продовжують привозити тварин?
- Так, регулярно. Ось нещодавно привезли бобра у дуже поганому стані. Біля одного із приватних будинків на київській Троєщині на нього напали собаки. На щастя, господар собак прогнав і викликав групу порятунку тварин. Вони намагалися випустити бобра у воду, але той не йшов. Оглянули, побачили травми та привезли до нас. Має травму на животі, ласті, хвості. Обробили рани та звернулися до лікаря.
А вже після нашої бесіди з Наталією на сторінці Центру порятунку диких тварин у ФБ опублікували пост про стан Лакі. Мовляв, після того як Лакі повернули зір, він почав сильно шкодити, раніше такого за ним не було.
- Йому тепер все цікаво, все розглядає, колупається у всьому. Я навіть не знаю, як описати ці неймовірні враження, – каже Наталя.
У центрі кажуть, що готові терпіти від Лакі будь-які шкоду, аби він був здоровий.
«Щоб закапати очі Лакі, ми його вмовляємо»
Ще до операції Наталія Попова привчала свого підопічного до майбутніх процедур. Уникнути їх не можна: запалення може звести всі зусилля лікарів нанівець. Про те, як відбувається загоєння очей єнота, нам розповіла ветеринар Інна Васильківська.
- Інно, Наталя розповідала, що Лакі кожні дві години закапують очі, а які процедури йому проводять?
- По-перше, це краплі для очей. Їх багато. Єнот – дика тварина, і закапувати їй очі постійно – проблема. Одні краплі ми повинні капати 6 разів на день, інші – 3 рази на день, треті – 4 рази на день і ще одні – раз на день.
Щоб закапати єноту око, ми його вмовляємо. Іноді тварину доводиться тримати на седативних препаратах: на другий день після операції він почав реагувати на світло, йому стало некомфортно, тому він почав кидатися на людей. Але ми продовжуємо його вмовляти, щоб закапати очі. Це ціла справа: він не дуже зговірливий товариш. Але в цілому все добре.
Ми показуємо єнота офтальмологу, лікар контролює тиск, а отже, і запалення очей – зараз усе нормально. Одне око в нього гоїться трохи гірше: там видалити кришталик було важче.
Незважаючи на те, що праве око гоїться важче, ніж ліве, все під контролем.
- Як вам вдається вмовити єнота закапати очі?
- Ще перед операцією ми розробляли стратегію поведінки, як йому краще закапувати очі. Якщо точніше, як його тримати, щоб ми могли це зробити: перед операцією розуміли, що капати очі доведеться мінімум 6 разів на день. У принципі, стратегію ми виробили, ще раз обстежили єнота та провели операцію.
- Кажуть, таку операцію в Україні було проведено вперше?
– Лакі оперував ветеринарний хірург-офтальмолог, який регулярно проводить подібні операції кішкам та собакам. Це відпрацьована операція за певною методикою.
Однак, коли ми обстежили єнота, з'ясувалося, що діаметр кришталика не відповідав лінзам, які підходять для кішок і собак. Тому постало питання - або замовляти йому окрему лінзу, або вибирати техніку без постановки лінз, тобто просто забрати катаракту і нічого не вкладати в очі. У результаті вирішили не ставити кришталик.
Думаю, рішення було правильним: штучний кришталик може спричинити сильніше запалення. Лікар сказав, що зазвичай у собак запалення менше, а у єнотів запальна реакція більша. Тому тактика правильна: наявне запалення ми можемо контролювати, а чужорідне тіло могло б викликати втрату ока.
Тож новизна цієї операції в тому, що саме у єнотів, як ми вважаємо, ще не видаляли кришталик в Україні.
- Зараз єнот почувається краще?
- Так, він і зараз почувається нормально, і відразу після операції. Єдине, на другий день після операції світло завдавало йому болю. Тому Лакі згортався клубочком і міг кидатися на людей. Ймовірно, почав реагувати на рухи і не міг їх правильно оцінити.
На четвертий день йому полегшало: Лакі вже адаптувався до цього стану. Зараз він може на тебе пирхнути, може на тебе рикнути, може спробувати тебе вкусити, якщо полізе в раковину, а його звідти виловлюють, але загалом поводиться спокійніше і його можна умовити капати очі.
- Я так розумію, Лакі не надто ручний єнот?
- Він не зовсім дикий, але й особливо ручним його не назвеш. Він шкодливий єнот. За час, коли його готували до операції, він став дозволяти себе погладити, його можна потримати, відкрити повіку, щоб закапати око. Але, знову ж таки, під настрій. Може залізти на руки, але якщо щось йому не подобається, спробує тебе вкусити.
- Скільки триватиме реабілітація?
- Місяць. А поки що йде процес загоєння. Травма ока досить велика: було дуже складно видалити кришталик, довелося робити розріз, щоб його діставати. Але, незважаючи на це, період загоєння йде благополучно.
- А після реабілітації куди направлять Лакі?
- Звичайно, єнот - тварина не для випуску. Він житиме в неволі й надалі. Але поки що в умовах реабілітаційного центру.
Як допомогти Лакі
Єнот Лакі та інші звірі Центру порятунку диких тварин Наталії Попової і надалі потребують допомоги: центр працює за рахунок благодійних пожертвувань.
Підтримати Центр порятунку можна за посиланням: https://uanimals.org/how-to-help/