Прийшла весна – саджати будемо: із зони обстрілу в Запоріжжі евакуювали 30 тисяч саджанців

Їх висадять на Дніпропетровщині - ці дерева допоможуть частково заповнити збитки, завдані природі війною.

facebook.com/EasternForestryOffice

За даними ДП «Ліси України», лише на Дніпропетровщині згоріло майже 430 га лісів. Відновити втрачене поки що неможливо через заміновані території і бойові дії. Повністю завдані війною збитки поки що визначити складно: 20% лісів Запорізької та Дніпропетровської областей недоступні для ведення господарської діяльності.

Незважаючи на війну, Східний лісовий офіс продовжує працювати. Лісники проводять профілактичні роботи з ґрунтами та готуються до висадки нових саджанців на територіях, вільних від бойових дій. Загалом цієї весни в рамках програми президента «Зелена країна» на сході України планується висадити близько 2 млн молодих дерев та створити 384 гектари нових лісів.

Щоб здійснити задумане, співробітники філії Петриківського лісництва разом із колегами евакуювали 30 тисяч саджанців сосен із Крутоярівського лісництва у Запоріжжі. Деревця перевезли до Дніпропетровської області та висадили на території Петриківського лісництва.

Докладніше про евакуйовані саджанці розповів провідний інженер лісового господарства Східного лісового офісу ДП «Ліси України» Микола Олексійович Просяник.

За висадженими хвойними доглядатимемо 80 років

- Миколо Олексійовичу, розкажіть про саджанці, які ви евакуювали. Які саджанці ви маєте намір висадити, наскільки безпечно було їх евакуювати? І чи не ризиковано зараз їх висаджувати? Адже можуть бути міни.

– Розпочався перший із двох етапів лісокультурної кампанії. Плануємо висадити близько 300 га нових лісів. Нині вже висаджено понад 50 га, а це понад 300 тисяч сіянців.

Так звана евакуація – наш виробничий процес. Ми перемістили саджанці з одного місця до іншого, на постійне місце дислокації, де вони зростатимуть. У майбутньому молоді деревця перетворяться на повноцінний ліс.

Загалом ми евакуювали 30 000 маленьких дерев, вони називаються сіянцями. Переважно це сосна кримська. Сьогодні її вже висадили на території Петриківської громади. Територія тут не була замінована, тож висадка пройшла благополучно та безпечно. Працюємо там, де це можливо. За планами, лісів на Дніпропетровщині має стати на 8% більше.

- Це багато роботи. Встигаєте?

- Весняна кампанія проходить у дуже стислий термін: висаджування рослин безпосередньо пов'язане з погодою. Працювати важливо на вологому ґрунті.

- Скільки вже висаджено саджанців?

- Співробітники філії Петриківського лісництва висадили 68 тисяч саджанців, у тому числі 30 тисяч, евакуйованих із зони бойових дій. Тож наші саджанці вже ростуть.

- Молоді деревця потрібно не лише висадити, а й доглядати їх. Як довго потрібно доглядати висаджені сосни?

- За деревами потрібен постійний догляд. 80 років ми доглядаємо хвойні.

– 80 років? Так довго...

- Звичайно, це процес постійний, а не так - висадив саджанці і забув про них. Так не буває. Сіянці посадили, тепер доглядатимемо. Як мінімум, разів п'ять боротимемося з бур'янами та з усім, що там росте, щоб деревця швидше виросли. Потім – догляд за лісом. Потім з'являться шкідники - це все-таки природа - боротимемося з ними. І так далі. Процес догляду за деревами - постійний, і триває він протягом усього життя дерева - у цьому полягає ведення лісового господарства.

Щоб усе зростало, потрібна хороша людина і хороший догляд

– Наскільки постраждала природа під час війни? Що потрібно, щоб компенсувати шкоду, завдану бойовими діями?

- Це більше у компетенції військових адміністрацій. При кожній військовій та районній, обласній адміністрації створено комісії з підрахунку втрат, завданих природі війною. До комісії входять і наші представники. Вони більше знають, де постраждало, що постраждало і як. Але поки що точно сказати про завдану шкоду складно. До того ж воєнні дії продовжуються.

Однак можна сказати, що близько 20% земель наших філій на даний момент не придатні для лісогосподарського використання: вони забруднені боєприпасами та уламками.

- А де ви берете саджанці? Привозите їх з-за кордону чи вони ростуть в Україні?

– Вони ростуть у нас. З-за кордону привозити саджанці немає сенсу. У біології є таке поняття - районування. Якщо привезти рослини здалеку, навіть із заходу України, вони на сході не ростимуть. Інша річ, декоративний посадковий матеріал, декоративні рослини. Ми працюємо з лісоутворюючими породами, а саме з сосною, дубом, липою, кленом.

В основному весь посадковий матеріал росте на спеціальних ділянках землі, які називаються розсадниками, в лісових розсадниках – однорічні та дворічні саджанці.

- Які потрібні умови, щоб усе посаджене благополучно виросло?

- Щоб усе зростало, потрібна хороша людина та гідний догляд. Декоративна рослина сама по собі не ростиме.

- Чи може вирости щось на територіях, де тривають активні бойові дії? Багато часу має пройти, щоб там знову можна було щось саджати?

- Саджати рослини – наша професія та наш обов'язок. А щоб щось виросло там, де йдуть бойові дії, необхідно, щоб вони закінчилися. Після цього потрібно розмінувати територію, прибрати все те, що було зруйновано. Після розмінування слід провести підготовку ґрунту, і лише потім з'явиться можливість висаджувати дерева. Для цього потрібно буде придбати насіння і виростити посадковий матеріал.

На тему

Скільки дерев висадили в областях цієї весни: