Провідні світові країни поступово готуються до можливих бойових дій не тільки на землі, а й у космосі. США, Китай та Росія активно нарощують свої потенціали у цьому напрямі. Поки що космічні війська цих країн створені не так для ведення бойових дій у глибокому космосі, як для завдання ударів по наземних цілях з орбіти Землі.
Як правило, космовійська та їхнє озброєння є лише модифікацією вже існуючих систем протиракетної оборони, балістичних ракет орбітальної (розміщуються на орбіті) та суборбітальної (запускаються із землі на орбітальний рівень, а потім вражають наземні цілі) дії та орбітальних супутників. Але з такими темпами розвитку протистояння цих країн не за горами і вихід у відкритий космос.
Як заявив представник ЄС Жозеп Боррель за підсумками конференції Європейського космічного агентства, лише у 2022 році світовий космічний бюджет зріс на 9% - до абсолютного показника 103 млрд євро. Серед цих витрат фінансування військового космосу збільшилося на 16% і склало 48 млрд євро, така пропорція у показниках зростання є свідченням того, які пріоритети зараз у розвитку космічних технологій.
США купує тренажери для космодесантників
Видання The Wall Street Journal повідомило, що в США зростає занепокоєння щодо розгортання Китаєм і РФ ракет і лазерів, здатних виводити з ладу супутники та порушувати військові та цивільні комунікації. Тому Пентагон почав готувати Космічні сили США (USSF) до можливого у майбутньому конфлікту з цими країнами.
Так, зокрема, цього місяця Білий дім запропонував довести річний бюджет своїх Космічних сил до 30 млрд доларів. Це майже на 4 млрд доларів більше, ніж у 2022 році, і більше, ніж для інших підрозділів американських ЗС, включаючи ВПС та ВМС. При цьому вперше до статті витрат на USSF було включено придбання тренажерів та іншого обладнання для підготовки військовослужбовців Космічних сил до можливих бойових дій.
Америка також має широкий арсенал протисупутникової зброї та засобів ураження космічних апаратів, розроблених у рамках програми Національної протиракетної оборони. Найбільший потенціал має комплекс наземного базування GBMD, здатний вражати своїми ракетами орбітальну ціль на висоті до кількох сотень кілометрів. Важка ракета може розігнати апарат-перехоплювач до орбітальної швидкості, що дозволяє йому вразити ціль у будь-якій точці орбіти. Система може перехопити супутник над будь-якою точкою Землі. Потенційно для знищення супутників на низьких орбітах може бути використаний також мобільний комплекс тактичної ПРО THAAD.
Також американці провели успішні випробування Laser Weapons System - першої лазерної зброї у світі, яка також може використовуватись у космосі. LaWS вражає ціль у 50 тисяч разів швидше за міжконтинентальні балістичні ракети. Крім цього, вона беззвучна, що дає великі переваги у її застосуванні.
В Америці кілька років проводиться розробка космічного безпілотника X-37B Orbital Test Vehicle-4, який може нести на своєму борту ядерну зброю. У Пентагоні X-37B називають найсучаснішим і найтехнологічнішим космічним кораблем багаторазового використання. Він пройшов випробування на орбіті Землі.
Космічні сили США були створені у 2019 році та стали шостим самостійним формуванням у складі збройних сил країни, якому делегували обов'язки, які раніше входили до компетенції ВПС. Основними завданнями USSF є планування та захист інтересів США в космосі, а також забезпечення обладнанням усіх служб.
До обов'язків службовців USSF входить управління запусками ракет, супутниками та наземним комунікаційним та сенсорним обладнанням. На сьогодні чисельність військовослужбовців Космічних сил США складає близько 16 тисяч осіб.
Китай освоює бойові космоплани
Нещодавно Китай запустив двоступінчасту ракету Long March 2F із космодрому у пустелі Гобі. Вона вивела на низьку навколоземну орбіту експериментальний багаторазовий космічний апарат. Судячи з непрямих ознак, Пекін проводить секретні випробування бойового космоплана.
Видання Space News зазначало, що, згідно з попередніми заявами Китаю, йдеться про космоплан, який, можливо, є орбітальним сегментом багаторазового суборбітального ступеня. Схожий апарат із вертикальним стартом та горизонтальною посадкою вже тестувався таємно у 2021 році.
Ракета Long March 2F зазвичай використовується для пілотованих місій і здатна підняти на орбіту трохи більше восьми тонн. Можна припустити, що другий ступінь аналогічний за розмірами та функціями американського космоплану X-37B.
Крім цього, Китай запустив супутник «Шицзянь-21», де від нього на високій геосинхронній орбіті відокремився непізнаний об'єкт, який 18-й дивізіон космічного контролю Космічних сил США (SPCS) вніс до каталогу під міжнародним позначенням 2021-094C.
Китай заявив, що мета супутника - «тестувати технології запобігання утворенню космічного сміття», проте на подальші запити про другий об'єкт зберігав мовчання. Експерти зазначають, що до кінця не ясно, чи пов'язаний запуск апарату з дослідами щодо запобігання утворенню сміття чи це частина випробувань протикосмічних операцій. Адже єдиний доступний сьогодні спосіб збити геостаціонарний супутник – це запустити ту ж орбіту інший і потім шляхом складних маневрів організувати їхнє зіткнення.
Також було проведено успішні випробування протисупутникової ракети Dong Neng-3. Тобто Китай вже має ракети наземного базування, які можуть вражати супутники на низькій навколоземній орбіті. Збройні сили КНР готуються до випробування потужньої чотириступінчастої твердопаливної ракети мобільного запуску «Куайчжоу-11». Крім неї, в китайському арсеналі є ракета «Чанчжен-11», яка може бути використана як протисупутникова.
Росія стрімко здає позиції у космосі
До початку повномасштабної війни в Україні Росія також мала чималий заділ для космічних операцій. Так, зокрема, в Росії розробляють систему А-235 («Нудоль»), яку називають комплексом протиракетної та протикосмічної оборони, лазери та системи радіоелектронної боротьби, здатні порушити роботу супутникової електроніки.
Телеканал CNBC повідомив із посиланням на джерела в американській розвідці про успішне випробування комплексу «Нудоль» (PL-19 Nudol у західній номенклатурі). Він випробував ракету супутникового перехоплення із прямим виведенням на орбіту, яка вразила старий російський супутник.
Москва, за різними даними, також нібито розробляє супутники-вбивці, які маневрують, призначені для знищення інших космічних об'єктів. Такий супутник можна забезпечити лазером або завантажити вибухівкою. Наблизившись до ворожого військового супутника, може його знищити.
Але війна в Україні сильно вдарила по ресурсах Росії та її космічній військовій програмі. З початку великої війни проти України Росія запустила на орбіту лише один комерційний супутник. До вторгнення РФ запускала на рік понад 300 космічних апаратів.
Єдиний космічний проєкт, де поки що йде взаємодія РФ із Заходом, - це Міжнародна космічна станція (МКС). Однак і тут РФ регулярно стикається із проблемами, пов'язаними з технологічним відставанням. Незабаром їй доведеться залишити проєкт, оскільки перебування космонавтів на російському сегменті станції стає небезпечним.
Так, через війну Росія втратила дуже перспективну співпрацю з компанією OneWeb, яка створює угруповання з 600 супутників на орбіті Землі для високошвидкісного інтернету. Контракти перехоплені американським SpaceX та Індією. Припинено співпрацю з Європейським космічним агентством, через що було поставлено хрест на програмі зі створення марсоходу ExoMars. Відмовився від співпраці з РФ і Китай у програмі зі спільного освоєння Місяця.
Заважають російській космічній галузі не лише санкції, а й погане фінансування, яке ще сильніше зменшилося з початку війни. Нинішнього 2023 року державне фінансування космічних проєктів урізали на 7 млрд рублів. "Роскосмосу" через тяжке становище доводиться продавати майно та ліквідувати науково-виробничі потужності. Що вже тут говорити про військові розробки в космосі.