Заява російського диктатора Володимира Путіна розмістити у Білорусі тактичну ядерну зброю викликала у світі велику тривогу. "Ми вже передали до Білорусі наш відомий дуже ефективний комплекс "Іскандер", він також може бути носієм. З 3 квітня приступаємо до навчання екіпажу та 1 липня закінчуємо зведення спеціального сховища для тактичної ядерної зброї на території Білорусі", - заявив Путін.
Світ стурбований
Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель бачить у можливому переміщенні російської тактичної ядерної зброї до Білорусі загрозу європейській безпеці.
– Розміщення у Білорусі російської ядерної зброї означало б безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці, – заявив Боррель. При цьому він наголосив, що Білорусь все ще може зупинити це, і "це її вибір". Представник Євросоюзу погрожував Москві, що ЄС готовий відповісти на такі кроки Росії подальшими санкціями.
У НАТО назвали ядерні погрози Росії небезпечними та безвідповідальними.
- Росія постійно порушує свої зобов'язання щодо контролю над озброєннями, нещодавно призупинивши свою участь у Новому договорі СНО (про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь. - Ред.), - заявили в Альянсі.
У МЗС Польщі назвали намір Росії розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі кроком до подальшого втягування Мінська у військову машину РФ.
- Ми вважаємо, що рішення Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю та засоби її доставки у Білорусі ще більше посилює напруженість у зв'язку з російською агресією проти України. Це ще один крок до втягування Білорусі у гвинтики російської військової машини. Ми засуджуємо це посилення загрози миру в Європі та в усьому світі, – сказав представник польського дипвідомства Лукаш Ясіна.
Франція закликала РФ відмовитися від розміщення ядерної зброї у Білорусі.
- Франція закликає Росію виявити відповідальність, на яку очікує від держави, що володіє ядерною зброєю, і вийти з цієї дестабілізуючої угоди (з Білоруссю про розміщення ядерної зброї. - Ред.), - йдеться у повідомленні французького МЗС.
Можуть «накрити» Україну та пів Європи
Міністерство закордонних справ України через ядерні погрози Росії закликало зібрати Радбез ООН та натиснути на Олександра Лукашенка. У МЗС зазначили, що намір Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю є черговим провокаційним кроком злочинного путінського режиму, який підриває основи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та систему міжнародної безпеки в цілому.
- Звертаємось до держав "Групи семи" та Європейського Союзу з вимогою попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії, - закликали у міністерстві.
Чим же небезпечний намір Москви? Військовий експерт Валерій Романенко пояснює, що у разі розміщення у Білорусі російської тактичної ядерної зброї значно посилиться загроза поразки України.
- Якщо ядерні боєголовки поставлять на ракети "Іскандер", то вони зможуть накривати всю територію України та логістичні ланцюжки поставок західної зброї нашій країні. Захід стурбований тим, що ті ж балістичні ракети «Іскандер» мають дальність ураження близько 2 тисяч кілометрів, а отже, зможуть вражати всю північно-східну Європу. Тому росіяни і лякають цим Захід, – пояснює експерт.
Закордонні ЗМІ
BBC:
- Вперше з середини 1990-х років Москва розміщуватиме ядерну зброю за межами країни. Білоруський режим є твердим союзником Кремля та прихильником вторгнення до України. Оголошення про розміщення зброї в Білорусі було зроблено лише через кілька днів після візиту голови КНР Сі Цзіньпіна до Москви, під час якого Росія та Китай виступили із спільною заявою, в якій говорилося, що «всі ядерні держави не повинні розміщувати свою ядерну зброю за межами своїх національних територій і мають вивести всі ядерні озброєння, розміщені за кордоном».
CNN:
– Для України ці плани – знак того, що Путін «боїться програти». Хоча немає жодних гарантій, що Путін виконає свій план щодо розміщення зброї в Білорусі, будь-які його ядерні сигнали викличуть занепокоєння на Заході. Росія та Білорусь уже обговорювали це переміщення зброї, зробивши кілька заяв протягом минулого року. Раніше Вашингтон дав зрозуміти Путіну, що будь-яке застосування ядерної зброї в Україні, навіть малопотужних тактичних пристроїв, матиме наслідки.
Reuters:
- Хоча Путін сказав, що цей крок не порушить обіцянки про нерозповсюдження ядерної зброї, це один із найявніших ядерних сигналів Росії з початку її вторгнення до України 13 місяців тому. Напруженість у зв'язку з війною в Україні зросла після великих постачань західної зброї до Києва, а Москва змінила риторику своєї військової операції з «демілітаризації» свого сусіда на боротьбу з «колективним Заходом». Деякі російські політики-яструби та коментатори вже давно розмірковують про ядерні удари, кажучи, що Росія має право захищатися за допомогою ядерної зброї, якщо її виштовхнуть за її межі.