Успішне та ефективне використання безпілотних дронів показало, що за цією зброєю – майбутнє. Автономні робототехнічні комплекси, названі також " бойовими роботами ", все частіше ставляться на озброєння в різних країнах світу і все частіше застосовуються на полі бою. Роботи зі створення, випробування та впровадження автономних систем ведуть як провідні держави та їхні конкуренти, так і недержавні контори. Поява таких технологій змінює підходи до ведення воєнних дій і матиме серйозні наслідки для особового складу збройних сил, військової тактики та політики держав у цій галузі. KP.UA розбиралася у новинках бойової робототехніки.
У США мають намір створити 200 типів наземних роботів
У США, країні, що займає лідируючі позиції у питаннях розробки та застосування автономних систем військового призначення в рамках програми міністерства оборони - «Інтегрована дорожня карта розвитку безекіпажних систем на період 2009–2034 рр.», передбачається створення та передача до військ близько 200 типів наземних роботів.
До 2030 року частка безекіпажних зразків військової техніки може досягти 30% від загального складу бойових машин. На рівні бригади планується застосування безекіпажних машин різного призначення - бойових (для розвідки та поразки цілей), машин забезпечення, а також портативних (для бойових дій у населених пунктах). При цьому, за оцінками американських військових, бойові можливості таких «роботизованих бригад» мають зрости у 2–2,5 рази.
Бойові роботи зі штучним інтелектом
Компанія General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) представила найновіший роботизований дрон з реактивним двигуном Gambit, який призначений для використання штучного інтелекту та автономних систем для польоту разом з літаком, що пілотується людиною, і панування в повітрі.
Gambit - це автономна платформа для спільної роботи (ACP), напарник, який буде працювати з пілотованими літальними апаратами, проникаючи в зони бойових дій, щоб виявляти, ідентифікувати і націлювати. Таким чином, менше життів наражається на ризик і більше часу буде для прийняття важливих рішень.
Оскільки Gambit використовує ШІ і може виконувати низку завдань автономно, що вводяться оператором, він зможе виявляти ініціативу та самостійно виконувати завдання не тільки для бою, але й для спостереження та розвідки, розподіляючи зібрану інформацію всім відповідним підрозділам. Gambit був розроблений з використанням цифрових технологій, які допоможуть знизити витрати та скоротити час від креслярської дошки до постачання.
Танки без екіпажів
А компанії Milrem Robotics і Kongsberg Defense & Aerospace створили і вже випробували роботизований танк середнього розміру на базі бойової роботизованої машини Milrem Type-X (RCV), оснащеного дистанційно керованою туреллю Kongsberg Protector (RT-40), що включає 30-мм гармату Bushmaster.
Проведені успішні навчання з бойовою стрільбою по стаціонарних автомобілях та бронетехніці є частиною спільного проєкту Nordic Robotic Wingman (NRW), що здійснюється Milrem та Kongsberg з метою створення бойового робота, який відповідає вимогам НАТО та країн Європи.
Ідея полягає в тому, щоб створити роботизовану машину, яка може підтримувати як основні бойові танки, так і бойові машини піхоти, забезпечуючи при цьому рівну і більшу вогневу міць, і тактичні можливості підрозділу.
Компонент Milrem являє собою двигун і модуль управління, який включає штучний інтелект і здатний до автономної навігації по дорожніх точках і виявлення перешкод. Крім того, він має непрямий привід, який забезпечує найкраще дистанційне керування на більш високих швидкостях.
Міністерство оборони Ізраїлю також провело випробування роботизованої бойової машини (M-RCV). Роботизований танк, представлений компанією Elbit Systems, став демонстрацією передових технологій.
Танк оснащений 30-мм автономною вежею, спочатку розробленою Управлінням танків та БТР для бронетранспортера Eitan; системою активного захисту Elbit Iron Fist, яка являє собою зменшену версію системи захисту від снарядів Iron Dome, що вмонтовується; системою управління вогнем та управління польотами; комплектом роботизованих автономних операцій та активними і пасивними датчиками для ситуаційної обізнаності.
Крім того, роботизований транспортний засіб оснащений безпілотником у капсулі, який можна розгортати для передових розвідувальних місій. Він також може нести різні важкі вантажі, а також ракетну установку виробництва Israel Aerospace Industries та ракети Rafael Advanced Defense Systems Spike.
Максимально автономні дрони
Китайський військовий підрядник Ziyan представив безпілотник, який є повністю автономним або мінімально контрольованим пристроєм. Однією із основних розробок став дрон Blowfish A3 - автономний апарат гелікоптерного типу, озброєний автоматичною зброєю.
Китайські підприємства створюють дрони, здатні до «повної автономії». Серед можливостей апаратів, зокрема, заявлена здатність завдавати бомбових цільових ударів.
Компанія Milrem Robotics представила безпілотного бойового робота THeMIS Observe для виконання розвідувальних завдань. Milrem Robotics представила останній варіант бойового робота THeMIS Observe, заснований на модульній платформі THeMIS UGV, з упором на спостереження та розвідку (ISR).
Мета проєкту полягає в тому, щоб надати солдатам розвідувальну платформу, яка може швидко переміщатися, щоб шукати та реагувати на нові загрози за допомогою мультисенсорної ідентифікації, зберігаючи при цьому людей якнайдалі від небезпеки.
За словами Milrem, до THeMIS Observe можна додати легку дистанційну зброю, яка також включає набір інтелектуальних функцій «іди за мною» і навігацію по дорожніх точках з виявленням та подоланням перешкод.
Компанія BMT, що займається прогресивними розробками у сфері інженерії, розробила робота-кур'єра SPARROW для доставки вантажів на фронті. Робота складно збити, адже він працює у парі з дроном на безпечній висоті.
Автономний пристрій для спуску вантажів із дронів, у тому числі на полі бою - легкий підвісний робот, який опускається разом із вантажем, при цьому сам носій (БПЛА) залишається на безпечній висоті. У той же час, SPARROW самостійно контролює своє зниження та коригує горизонтальне положення для безпечної та тихої доставки, що важливо під час проведення спецоперацій.
Україна не пасе задніх у бойовій робототехніці
В Україні також активізувалися розробки бойових роботів. Українська компанія КБ Robotics розробила бойові роботи, які можуть штурмувати укріплення супротивника та забезпечать безпеку особового складу.
Бойові роботи можуть штурмувати супротивника без використання артилерії. Коли 2-3 робота виходять на бойову позицію і починають високоточно обробляти ворожі позиції з великокаліберного кулемета, всі бойові точки противника замовкають.
Якщо говорити про використання підрозділів таких роботів, коли їх близько 10, то вони можуть повністю заблокувати фронт супротивника завдовжки 2-3 кілометри. Тоді такі позиції можна штурмувати без шкоди для власного особового складу.
Серед функцій робота також є логістика. Наземні роботи можуть доставляти різні вантажі, здатні евакуювати поранених воїнів. Компанія КБ Robotics спеціалізується на створенні середніх по масі роботів, а це апарати масою до 1 тонни. Ці комплекси бувають різної автономності, за наявності тих чи інших функцій штучного інтелекту.
На сьогодні компанія має зразок, оснащений другим ступенем автономності. Це не просто радіокерований режим, а й певний комплект функцій, що дозволяє мобільній платформі рухатися автономно, розрізняти окремі перешкоди, приймати рішення про об'їзд тощо.
Фахівці підприємства КБ Robotics відпрацьовували дії таких роботів в атаці протягом 2018-2021 років на сході України. «Починаючи з 2016 року, ми перевіряємо наші комплекси на практиці, а станом на сьогодні КБ Robotics вже має 4 покоління роботів», - говорить головний конструктор КБ Robotics Іван Кириченко.