Уже декілька днів поспіль у соцмережах і ЗМІ обговорюють, здавалось би, банальну побутову суперечку, яка трапилась між молодою дівчинкою та жінкою похилого віку.
Днями в одному із дворів Івано-Франківська стався класичний «дворовий» скандал, у який міг потрапити кожен із нас, можливо, тому і "зачепило". Сюжет вічної теми про взаємовідносини "батьків і дітей" обговорювала майже вся країна.
«Г*мно мале» проти «А де мені скакати?»
19-річна студентка Ліза вийшла на вулицю, щоб пострибати на скакалці і зняти на відео свої тренування. Оскільки біля свого під’їзду місця не було, то тренувалась дівчина під сусіднім. Та тренування перервала невдоволена сусідка, яка, схоже, прийшла посидіти на лавці під під’їздом. Оскільки камера на смартфоні Лізи була увімкнена, то вся розмова виявилась задокументованою.
Жінка одразу ж почала змушувати дівчину покинути майданчик.
- Може, ти на стадіон підеш зі скакалкою? Не будеш мені перед очима скакати, - обурювалась літня жінка.
- А чому не можна тут скакати? - перепитала її Ліза.
- То, може, я тут сиджу! - відповіла їй невдоволена жінка і далі вимагала, щоб дівчина забиралась звідси, причому апелювала до свого поважного віку, мовляв, Ліза - мала, а вона доросла, то ж її треба слухатись.
Дівчинка не зрозуміла, чого раптом вона повинна кидати своє тренування, і продовжувала відстоювала свої позиції. А от сусідка, вкрай обурена такою непоступливістю дівчинки, почала висловлюватись більш грубо, а згодом перейшла на образи і двічі обізвала дівчину «соплячка ти невихована» і «г*мно паршиве». На що студентка, яка весь час старалась бути стриманою, зробила зауваження невдоволеній жінці, що вона з нею розмовляє нормально і не обзивається.
Вік не має значення: треба просто поважати одне одного
Це відео моментально завірусилось у соцмережах. Сотні користувачів обговорювали ситуацію, згадуючи, що й з ними траплялись подібні історії. І що дівчинка – молодець, а та жінка – нахаба. Втім, багато було й протилежних думок про те, що Ліза могла б і поступитись, зрештою, може, старенькій дійсно хотілось спокійно відпочити.
Тож KP.UA зв’язалась з Лізою, щоб дізнатись про розвиток подій з перших вуст.
- Я вже неодноразово писала про це в тіктоці і розповідала… Мене обізвали безсовісною хамкою і пішли. Я потренувалась і повернулася додому, - каже Ліза.
На запитання, як їй вдалось зуміти спілкуватись більш-менш стримано, враховуючи загальну напругу ситуації, дівчина відповіла:
- Як мені це вдалось? Дуже легко. Це виховання батьків. Тут немає ніякого секрету.
Ліза, як це зараз популярно серед молоді, вважає, що ейджизму – чи то пак дискриминації за віком (в даному випадку, «я старший – значить, правий») - не місце у нашому суспільстві.
- Який висновок я зробила? Чесно кажучи, зрозуміла, що у нас дуже гарна молодь, яка може висловлювати свої думки, яка не підтримує ейджизм. Що не можна так розмовляти, скільки б років не було, яким би статус не був. Треба просто поважати один одного. Мати повагу до оточуючих людей, незважаючи на те, скільки їм років. Незважаючи на те, на яких вони посадах, - додає дівчина.
До речі, після того, як відео почали масово обговорювати, пронеслась чутка, що в навчальному закладі студентку примусили видалити ролик із соцмереж і заборонили спілкування з журналістами. Виявилось, що це не так. І в інституті дівчину, навпаки, підтримали.
- …Просто спочатку ми, напевно, не так один одного зрозуміли… Я не можу зараз правильно сказати, як це все відбулось, але саме керівництво мого інституту, коли вже вийшло на мене, то мене дуже підтримало. І я зрозуміла, що мій навчальний заклад на моєму боці, - каже 19-річна студентка.
А ще вона залишилась вражена тим рівнем підтримки, яку їй висловили люди. Ліза цього не чекала.
Можна вчитися і в старших, і в молодших
В соцмережах запустили флешмоб зі скакалками «лізамолодець». А Тік-Ток-блогер mcoptimist5.0 пішов далі - і разом з друзями та підписниками провів акцію на підтримку Лізи. Молодь прийшла на те саме місце, де розгорівся скандал, і масово поплигала на скакалках.
- Як і всі, я побачив це відео у соціальних мережах. І це мене зачепило. Тому що у дитинстві, коли я навчався у школі, у мене також були конфлікти зі старшими людьми через те, що я завжди висловлював свою думку. А старшим людям це не сильно подобається. Вони називали мене хамом, говорили «не сперечайся зі старшими, ми довше прожили, більше знаємо». В школі, можна сказати, серед вчителів у мене було прізвисько «Хам», - каже блогер mcoptimist5.0.
Тому у нього виникла ідея підтримати дівчину. На місці подій навіть були присутні працівники поліції.
- Людей могло бути у декілька разів більше, але нас зупинила поліція. Поліція також побачила моє звернення до читачів, зупинила і трошки порозганяла молодь. Зі мною дуже гарно поспілкувались, культурно, виховано… Як виявилось, вони були присутні, бо нещодавно відбувались події з цим «Рьодан», через це, я так розумію, поліція звернула увагу, бо не знала, що робиться. - продовжує наш співрозмовник. - Ми прийшли в той двір, провели акцію, і в цей момент вийшла як раз та дівчина. Ми з нею поспілкувались. Вона сказала: «Так, я бачила твоє відео, звернення… так приємно». Емоції, які були у дівчини, важко передати словами. І мені це найбільше запам’яталось, мені було дуже приємно допомогти, бо коли бачиш такі емоції від молоді у відповідь, мені це зігріває душу і серце. Взагалі треба підтримувати нашу молодь. Наша молодь, я вважаю, крута, класна.
@mcoptimist5.0 НАША МОЛОДЬ НАЙКРАЩА‼️ Флеш-моб на підтримку дівчини, яка скакала на скакалці, а пенсіонерка на лавці почала її обзивати. До нашого флеш-мобу долучилися мої друзі, підписники, журналісти та навіть поліція🔥 Дякую усім не байдужим за підтримку‼️
♬ оригінальний звук - ОПТИМІСТ😁
Інший погляд
Не обійшов увагою цю ситуацію Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради.
Там погоджуються, що цей випадок дійсно нікого не залишив байдужим. До поведінки Лізи ставляться з повагою, проте, звертаються до тих, хто агресивно коментує дії дорослої жінки.
- Ні в якому разі не захищаємо її спілкування з дівчинкою. Та ми не знаємо яка ситуація у цієї жінки, люди такими стають не від доброго життя. Зараз всі на нервах через новини та ситуацію на фронтах. Якби у неї була щаслива старість, вона точно реагувала б інакше. Відверто, агресію виправдати не можна в жодному випадку. Хотілося б, щоб у такий непростий час серед людей було більше взаєморозуміння. Та трохи більше поваги. З обох сторін, - зазначили у Департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради.
Думка психолога
Намагайтесь уникати грубощів
Який можна зробити висновок – схожа подія була в житті чи не кожного: хтось потерпав від хамства старших людей і спроб авторитетом та віком видавити свою правоту. А хтось, як от вищезгадана жіночка, можливо, просто хотів спокою та тиші. І, так, не секрет, інколи молодь теж може у відповідь на прохання огризатись та хамити.
На жаль, подібні ситуації не зникнуть з нашого життя сьогодні чи завтра, і потрібно їх вирішувати мирним шляхом та якось домовлятись. Як – KP.UA розпитала у психолога.
- Ситуація Лізи та її сусідки більше стосується не ейджизму як такого, а наслідків радянського виховання, де старші за віком, посадою чи громадським положенням мали більше права казати, що є правильним, а що ні. Як слід відчувати чи поводити себе, а як - ні, - говорить психолог Анна Чехман. - Прикладів можна навести досить багато. Але така позиція є вкрай аб'юзивною та стирає будь-яку можливість для людини бути особистістю і мати право на вибір свого життя.
Аналізуючи ситуацію, спеціаліст відмітила, що поведінка Лізи була більш адекватною.
- Дівчинка поводила себе у цій ситуації коректно. Вона намагалась домовитись, щоб всіх все влаштовувало, ніде не перейшла на особистості і спілкувалась з бабусею весь час ввічливо. Не дивлячись на роздратування, не було крику чи образ, - каже Анна Чехман.
В той час як сусідка діяла доволі агресивно, вдаючись до маніпуляцій.
- «Я старша, я краще знаю, як треба», «я тут перша сіла», а у підсумку в хід пішов газлайтинг (намагання знецінити іншу людину) - «ти не така і тебе мама погано виховала». А це нічим не обґрунтовані факти, мета яких - надломити самооцінку дівчинки, - пояснює психолог.
Так що ж робити? Як правильно діяти у подібних ситуаціях?
- Якщо вже зовсім все зайшло в безвихідну ситуацію, можна викликати поліцію. І щоб в відповідності з Адміністративним кодексом, котрим регулюється поведінка у громадських місцях, пояснили, хто правий, - резюмує Анна Чехман. – З боку бабусі було б правильніше попросити Лізу відійти трохи вбік, якщо відстань між скакалкою і лавкою маленька, ввічливо пояснити, мовляв, її дещо лякає, що Ліза може її зачепити скакалкою. Коректно уникати грубощів.