Рада у першому читанні проголосувала за позбавлення звань "заслужених" і "народних"

Верховна Рада на засіданні 21 березня ухвалила ряд законопроєктів, спрямованих на дерусифікацію інформаційного та культурного простору.

instagram.com/anilorak/

Верховна Рада на засіданні 21 березня ухвалила у першому читанні ряд законопроєктів, спрямованих на дерусифікацію інформаційного та культурного простору. Зокрема, вони стосуються «депушкінізації» та позбавлення діячів культури державних звань включно з "народним артистом". Про це повідомила пресслужба Мінкульту.

Законопроєкт № 8273 створить правові підстави для вилучення з Державного реєстру пам’яток культурної спадщини, які є символами російської імперської та радянської тоталітарної політики й ідеології. Законопроєкт також передбачає визначення критеріїв віднесення об’єктів культурної спадщини до таких символів.

Законопроєкт № 7253 вводить заборону присвоювати географічним об’єктам назви, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують державу-окупанта. 

Законопроєкт № 8374 дозволить позбавляти як українських, так і іноземних діячів культури державних нагород. Це стосується зокрема звань "заслужений діяч мистецтв", "заслужений артист" та "народний артист". Позбавити нагород можна, якщо особи вчинили діяння, що роблять їх негідними державної нагороди. Наприклад, підтримали російське вторгнення до України. Але для цього ці діячі мають бути визнані винними у державній зраді або проти них застосовані санкції.

7 січня президент Володимир Зеленеський ввів у дію рішення РНБО про персональні санкції проти 119 публічних осіб, серд них, зокрема, російські співаки Стас П'єха, Ірина Алегрова, Філіп Кіркоров. А у жовтні під санкції потрапили й українки Ані Лорак і Таїсія Повалій.

Проблема із позбавленнями державних нагород виникла через те, що процедура отримання звання прописана у законодавстві , а от процедура позбавлення – ні.