Члени Комітету Національної премії імені Тараса Шевченка заявили про складання своїх повноважень через скандал із присудженням нагороди цього року. Заяву опубліковано на сайті комітету та на його сторінці у фейсбуці.
- У нинішніх обставинах, коли нас поставили перед наміром змінити правила Положення Національної премії імені Тараса Шевченка ad hoc, додати нові номінації та пришвидшити процедуру відбору, члени комітету не бачать можливості продовжувати роботу – і складають свої повноваження, - йдеться у заяві.
Заяву підписали Дмитро Богомазов, Володимир Войтенко, Майя Гарбузюк, Тамара Гундорова, Ростислав Держипільський, Римма Зюбіна, Алла Мазур, Люба Морозова, Віктор Плоскіна, Юлія Сінькевич, Ірина Славінська, Остап Сливинський і Євген Стасиневич.
Члени комітету повідомили, що донесли свою позіцію до Офіса президента та Міністерства культури й інформаційної політики України.
У заяві йдеться про те, що комітет “застала зненацька” пропозиція про доповнення премії новою номінацією, “а фактично - паралельним конкурсом”. Комітет висловився проти змін до положення щодо премії у прискореному порядку. А також за те, щоб зафіксувати лауреатів цього року указом президента. Члени комітети заявили, що загалом, премія імені Тараса Шевченка, починаючи з 2014 року, є премію воєнного часу.
Нинішній склад комітету працює з 2019 року. Його трирічний строк повноважень закінчився, але був подовжений на час воєнного стану.
Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – найвища відзнака за творчі досягнення в Україні. Щороку вручається 9 березня у день народження Шевченка. Голова комітету премії Юрій Макаров заявив, що цього року премію запропонували доповнити додатковим конкурсом «За внесок у перемогу» та оголосити переможців 22 травня - у день перепоховання Тараса Шевченка. Лауреатів все ж таки оголосили 11 березня. 12 березня через скандал Макаров оголосив про відставку.