8 Березня: Польща святкує, Балтія сперечається, а Італія ввела моду на мімози

Розбиралися, як до цього свята ставляться в інших країнах світу.

Carsten Koall/Getty Images

Можна як завгодно ставитись до дня 8 Березня і переглядати його значення, але для багатьох він був і залишається якщо не святковим, то особливим днем. Хтось чекає на подарунки, хтось рівності, хтось демонстративно вдає, що 8 Березня як свята не існує. Але багато країн Жіночий день відзначають і не планують відмовлятися від нього найближчим часом.

Право на вибір

Ще нещодавно про 8 Березня можна було говорити з відтінком зневаги, мовляв, колись вийшли на вулицю плутани з якимись вимогами, а комуністки Клара Цеткін і Роза Люксембург їх підтримали. Якщо комусь ліньки зазирнути у Вікіпедію, то повідомляємо: вийшли не лише плутани, а й жінки з вищою соціальною відповідальністю, і вимог було «всього» - право голосу на виборах плюс підвищення зарплати та припинення дитячої праці. Саме завдяки Кларі і Розі, а також тисячам американок в багатьох країнах жінки отримали виборче право нарівні з чоловіками. Це потім уже сенс 8 Березня видозмінювався і переінакшувався, святом вважалося лише в країнах соцтабору, а потім – виключно феміністським придбанням.

Мабуть, найкомпактніше і найємніше його зміст позначили в ООН:

Міжнародний жіночий день – це всесвітнє свято, яке відзначається щорічно 8 березня на честь руху за права жінок. Цей день привертає увагу до таких питань, як гендерна рівність, репродуктивні права, а також насильство та жорстоке поводження щодо жінок.

В Україні 8 Березня поки що вихідний день, щоправда, доля його тримається на волосині. Дедалі більше голосів лунають за скасування вихідного (хоча і минулого, і цього року через військовий стан цей день і так був робочим, незрозуміло, через що сир-бор. – Ред.). Але не вся Європа готова поступитися добою законного відпочинку навіть для ґендерної рівності.

Свято 8 Березня відзначають Уганда та Буркіна-Фасо

Отже, Міжнародний жіночий день – це офіційне свято в Афганістані (поки що), Анголі, Вірменії, Азербайджані, Буркіна-Фасо, Камбоджі, Китаї, на Кубі, в Грузії, Німеччині (тільки в Берліні), Казахстані, Киргизстані, Молдові, Монголії, Уганді, Узбекистані, Замбії та інших державах.

В Австралії, Камеруні, Хорватії, Румунії, Болгарії, В'єтнамі та Чилі Міжнародний жіночий день не є офіційним державним святом, але все одно широко відзначається. Там 8 Березня це скоріше День матері, і діти дарують подарунки своїм матерям та бабусям.

У Франції 8 березня – це Міжнародний день прав жінок, а в Пакистані на честь Міжнародного жіночого дня проводяться Марші Аурату – демонстрації жінок разом із активістками руху #MeToo.

В Уругваї, Іспанії, Італії, Франції та Алжирі якось особливо 8 Березня не відзначають, зате там Міжнародний жіночий день увічнений у назві громадських місць. Наприклад, в уругвайському місті Сьюдад-де-ла-Коста є площа 8 Березня, як і в італійському Бішельї, і чилійській столиці Сантьяго.

Польща

Жіночий день у Польщі минає легко та весело: прекрасні пані отримують подарунки, активістки виходять на маніфестації та продовжують боротися за права жінок. Задоволеними мають залишитися всі, зокрема й чоловіки. У Польщі не прийнято робити дуже дорогі подарунки на 8 Березня – зазвичай як презент виступає коробка цукерок або інших улюблених ласощів, парфуми, недорогі прикраси. Заповзятливі лицарі, які заплуталися в календарі і забули, який сьогодні день, можуть запропонувати дамі серця подарункову карту гарного магазину – це гідний презент. Або абонемент у спа-салон, що навіть трохи краще. Ну і похід у ресторан та квіти ніхто не скасовував. Цікаво, що святковою квіткою тут досі залишається гвоздика. Друга за популярністю квітка – тюльпан. Тут заведено дарувати його навіть незнайомим жінкам просто на вулиці.

Німеччина

Тут 8 Березня - державне свято лише у двох федеральних землях: Берліні (тут воно зовсім «молоде», офіційно вихідним цей день став лише у 2019 році) та Макленбурзі - Передній Померанії. Тамтешні фрау отримують додатковий вихідний, а чоловіки – додатковий біль голови, адже більшість магазинів у цей день закрито. Добре ще, що магазинчиків на автозаправках та вокзалів, аптек і деяких пекарень це не особливо стосується. Тож хоча б квіти та кондитерку презентувати можна – для економних німців буде достатньо.

Італія

Тут 8 Березня всі дружно вийдуть на роботу, де жінок зустрінуть колеги-чоловіки з жовтими мімозами, які так добре нам знайомі. Власне, саме італійцям ми зобов'язані за наші "восьмиберезневі" букети. У 1946 році одна з італійських політиків, комуністка Тереза ​​Маттеї обрала мімозу як символ Міжнародного жіночого дня. До цього Восьме березня означали фіалки та конвалії, придумані французами. Однак ці квіти були надто дорогими, щоб їх могли дарувати жителькам бідних сільських районів. Тому бюджетна мімоза стала не менш красивою альтернативою конваліям, які у нас з'являються, дай боже, у травні і взагалі внесені до Червоної книги. Так що, чоловіки, подякуйте італійцям, що не обрали якусь орхідею чи голландську троянду! Ще одна особливість італійського свята – вечорами дами збираються на «дівичники» - у багатьох нічних клубах навіть вхід цього дня для жінок безкоштовний.

Чехія

За часів існування Радянського Союзу Міжнародний жіночий день відзначався в Чехії з таким же розмахом, як і в СРСР. Там були і демонстрації, і урочисті засідання уряду та інше. З розвалом Союзу в Чехії 8 Березня залишилось святом, хоча на хвилі національної самосвідомості чеські законодавці намагалися викреслити його зі списку святкових дат як «скомпрометувавше» себе. Це їм не вдалося, і 8 березня в Чехії так само, як і скрізь, квіткові кіоски та кондитерські зазнають спустошливих набігів чоловічого населення країни.

Країни Балтії

8 Березня – неробочий святковий день у всіх колишніх республіках СРСР, крім Литви, Латвії та Естонії. Тут ще сперечаються, чим вважати 8 Березня – святом весни чи пережитком радянської доби? Основний наголос робиться на те, що жінку треба почитати та обдаровувати квітами не в один конкретний день на рік, а й у будь-який інший.

На тему

Інші міжнародні дні жінок

До речі

У свята є свої кольори

Це фіолетовий, зелений та білий:

У 1908 році з такою пропозицією виступив британський Жіночий соціально-політичний союз. У нас витівка не прижилася, а в інших країнах про них знають і використовують.