Канцлер ФРН Олаф Шольц 3 березня прибув до Вашингтона, де зустрічається із президентом США Джо Байденом.
Преси не буде
Як повідомляє агентство Bloomberg, представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі пояснив, що Шольц і Байден, ймовірно, обговорять свої нещодавні переговори з президентом України Володимиром Зеленським, майбутній саміт НАТО та відносини з Китаєм. За його словами, два лідери зустрінуться в Овальному кабінеті протягом години і, ймовірно, проведуть значну частину часу віч-на-віч. Шольц їде до Вашингтона без звичної пресделегації, і після зустрічі пресконференцію не заплановано. Джерело в уряді Німеччини повідомило, що цього разу два лідери хочуть зберегти конфіденційність свого обговорення.
Україна буде головною темою зустрічі
- Слід очікувати, що Україна стане ключовою темою під час майбутньої дискусії на цій зустрічі, - сказала представниця Білого дому Карін Жан-П'єр.
Агентство Reuters також повідомляє, що американська сторона розраховує, що лідери Німеччини та США проведуть конфіденційні переговори у Білому домі і це дасть можливість обом лідерам "звірити годинники" в оцінці подій на полі бою в Україні.
– Обидва лідери хотіли, щоб це була зустріч на робочому рівні, хотіли, щоб вона була дуже глибокою, зосередженою на питаннях України, – прокоментував напередодні журналістам високопосадовець США на умовах анонімності.
Головною темою розмови Байдена та Шольця буде додаткова військова підтримка України, яка готується до нового російського наступу найближчими тижнями. У день візиту Шольца Вашингтон має оголосити про новий пакет військової допомоги Києву на суму 400 мільйонів доларів.
Як зазначає Bloomberg, у цьому блоці питань обидва лідери також обговорять тему постачання Україні боєприпасів. Києву потрібно більше снарядів, зокрема для поставлених Німеччиною танків і засобів ППО. Берлін вивчає можливість спільних закупівель у рамках Європейського Союзу, але брюссельська бюрократія може уповільнити цей процес. Одним із можливих рішень може бути перенесення частини виробництва до США, де більше потужностей.
Крім того, за словами німецького канцлера, ніхто на Заході не примушуватиме Україну сідати за стіл з агресором.
- Про нав'язаний мир проти волі жертви не може бути й мови не лише з моральних міркувань. Але також якщо ми маємо на увазі добробут нашої країни, безпеку Європи та світу загалом. Було б фатальним заохочення для агресора, якби порушення міжнародного права та європейського світового порядку було винагороджено, – пояснив Олаф Шольц.
Китай не має підтримати Росію
Іншою важливою темою зустрічі Шольца та Байдена стане Китай.
- Звичайно, дуже можливо, що у контексті ситуації в Україні також буде порушено китайське питання. Наразі ми не бачили, щоб Китай допомагав зброєю Росії. Однак ми уважно відстежуємо цю ситуацію. З кожним кроком, який Китай робить у напрямку Росії, йому стає все складніше співпрацювати з Європою та іншими країнами по всьому світу, - зазначила представниця Білого дому Карін Жан-П'єр.
І тут Олаф Шольц і Джо Байден прагнутимуть уникнути будь-якого сценарію, у якому Китай міг би зіграти важливішу роль і відкрито підтримати Росію. Вони намагатимуться ще більше ізолювати президента Володимира Путіна. Шольц попередив Китай не озброювати Росію і висловив розчарування через те, що Пекін більше не бажає приєднуватися до "явного засудження нападу Росії", узгодженого лідерами G-20 на Балі минулого року. Водночас німецький канцлер Олаф Шольц висловив сподівання, що Пекін використає свій вплив на країну-окупанта, щоб та вивела війська з чужої території.
Вашингтон же консультується з найближчими союзниками щодо можливості запровадження нових санкцій проти Китаю, якщо Пекін надасть військову підтримку Москві в її агресії проти України.
– Ми відповімо, якщо Китай надасть зброю Росії, – заявив Джо Байден.
Думка експерта
Олег Жданов, військовий експерт:
- Зустріч буде закритою та без преси. Тому конкретних параметрів нових поставок офіційно поки що не озвучено. Але точно, що вони будуть і що Київ може розраховувати на нову зброю та боєприпаси від США та ФРН. Американці вже оголосили про новий пакет допомоги на 400 мільйонів доларів. Олаф Шольц також узгодить із Байденом, що Бундесвер нам може ще передати. Це, наприклад, можуть бути нові партії бронетехніки, боєприпаси, технічне обслуговування та ремонт цих озброєнь. І вже за кілька тижнів вони почнуть надавати це Києву. А крім цього, Байдену та Шольцу, швидше за все, вдасться додавити Китай, щоб той не постачав зброю Росії. Пекін не зможе чинити опір їхнім аргументам через економічну залежність від Заходу.
Закордонна преса
CNN:
- Чиновники Білого дому кажуть, що за останній рік у Байдена склалися міцні стосунки із Шольцем, який змінив канцлера Ангелу Меркель наприкінці 2021 року. Тільки у січні вони тричі розмовляли по телефону, а під час п'ятничної сесії в Білому домі очікується, що вони багато говоритимуть віч-на-віч в Овальному кабінеті.
Вони торкнуться недавніх розвідувальних даних, що свідчать про те, що Китай розглядає можливість надання Росії смертоносної допомоги, що, як побоюються офіційні особи США, може затягнути конфлікт. Білий дім також планує оголосити про черговий раунд військової допомоги Україні. До нового пакета в основному увійдуть боєприпаси для систем озброєння, які вже мають українці.
Associated Press News:
- Обидва союзники все активніше висловлюють побоювання, що Китай може поставити зброю Росії для її вторгнення до України. Такий крок може різко змінити траєкторію війни, дозволивши Москві поповнити свої виснажені запаси.
Китай є головним торговим партнером Німеччини, і європейські країни, як правило, виявляють більшу обережність, ніж Сполучені Штати, займаючи жорстку позицію щодо Пекіна. Однак ці відносини можуть змінюватися в міру загострення глобального суперництва.
Deutsche Welle:
- Канцлер Німеччини їде до США із почуттям впевненості. Вирушаючи до Вашингтона, Олаф Шольц вважає, що йому є що показати президенту США Джо Байдену, коли йдеться про підтримку України. Але для останнього на порядку денному може стояти солідарність щодо Китаю.
Канцлера Німеччини критикували як усередині країни, так і за кордоном за зайву нерішучість під час війни, що триває вже рік в Україні. Але той факт, що найближчими тижнями до України мають прибути німецькі танки «Леопард», а американські «Абрамси» можуть ухвалити до кінця року, швидше за все, ще більше зміцнить позиції канцлера у Вашингтоні.
Але Вашингтон бачить у Китаї, а не в Росії свого головного суперника. США побоюються, що Пекін може постачати Росії зброю, тож Байден наразі намагається знайти союзників проти Китаю. Ймовірно, це буде чутлива тема у переговорах із Шольцем. Адже Німеччина вже багато років веде добрі справи з Китаєм, а особливо з часів канцлера Ангели Меркель.