24 лютого – річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цього дня очікується оголошення низки важливих рішень. Генеральна Асамблея ООН має ухвалити проєкт резолюції, в якому озвучується заклик щодо досягнення всеосяжного, справедливого і міцного миру в Україні. Про свої мирні ініціативи планує оголосити лідер Китаю Сі Цзіньпін. У п’ятницю відбудеться й онлайн-саміт «Великої сімки», на якому виступить президент Володимир Зеленський. Українська сторона сподівається почути потужний сигнал підтримки. 24 лютого G7 та США планують оголосити великий новий пакет санкцій щодо Росії.
А що потім? Що найближчими місяцами очікує Україна задля перемоги у війні з Росією? KP.UA зібрала в один календар важливі анонсовані події та кроки наших західних партнерів.
Березень
Чекаємо танки та БМП від Німеччини
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус офіційно заявив, що до кінця лютого Україні передадуть п'ять зенітних танків Gepard і ще п'ять інженерних танків Badger, а от у березні варто очікувати на поставку партії танків Leopard 2A6.
Від Бундесверу до кінця березня Україні обіцяють 20 БМП Marder. Ще стільки ж бронемашин мають передати нам від німецького оборонного концерну Rheinmetall.
- Домовлено здати їх наприкінці березня. Тут вони стоять, уже закінчені, - повідомив голова концерну Армін Паппергер.
Надійдуть перші Leopard від Польщі
Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак анонсував, що в березні Україна отримає від перші танки Leopard. Українські захисники вже опановують нову бронетехніку на полігонах країни.
- Вже в березні перші танки Leopard відправляться в Україну, - сказав Маріуш Блащак.
Великобританія надасть Challenger-2
Вже в березні українські війські зможуть використовувати британські танки Challenger-2 на полі бою. В цьому запевнив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
- Українські екіпажі, які прибули минулого тижня (на початку лютого. - Авт.), наступного місяця використовуватимуть танки Challenger-2 для захисту суверенної території України, – сказав Сунак.
Португалія відправить Leopard
В рамках танкової коаліції три танки Leopard 2A6 відправить до України Португалія.
- Рішення було прийнято в рамках поточних контактів із союзниками та партнерами, - уточнили в оборонному відомстві країни.
Зустріч міністрів МЗС країн ЄС для домовленостей про закупівлю боєприпасів для України
6-7 березня має відбутись позачергове засідання очільників зовнішньополітичних відомств країн ЄС. І під час цієї зустрічі у фокусі уваги буде кооперація про спільну закупівлю боєприпасів для України.
10-е засідання у форматі "Рамштайн"
Міністр оборони України Олексій Рєзніков повідомив, що в середині березня може відбутись чергове, вже десяте, засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн». І воно, імовірно, проходитиме онлайн. Мета України – створення коаліції країн щодо надання нам винищувачів, далекобійної зброї.
Зустріч Шольца і Байдена щодо українського питання
3 березня канцлер Німеччини Олаф Шольц планує відвідати США, щоб зустрітись з президентом США Джо Байденом та обговорити підтримку України.
- Лідери обговорять наші поточні зусилля щодо підтримки України, покладання на Росію плати за її агресію та зміцнення трансатлантичної безпеки, - повідомила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.
Україну відвідає президент Франції
Президент Франції Еммануель Макрон може відвідати Україну в березні. Про це в інтерв'ю RTL повідомив посол України у Франції Вадим Омельченко.
- Щодо можливого візиту, то, звичайно, запрошення президенту Франції зроблено і залишається чинним. Сподіваємося, що цей візит відбудеться найближчим часом, можливо, у березні, - сказав Омельченко.
Квітень
11-е засідання у форматі "Рамштайн"
Попередньо в квітні на авіабазі "Рамштайн" має відбутись чергове засідання Контактної групи з питань оборони України.
- Я думаю, що річниця „Рамштайну“, який почався в квітні торік, напевно, і буде у Рамштайні, безпосередньо на військовій цій авіабазі, - повідомив Олексій Рєзніков.
Конференція з відновлення України в Італії та передача ППО SAMP-T
Італія готується прийняти конференцію з питань відбудови України, яка має відбутись у квітні 2023 року. Про це повідомила прем’єрка Італії Джорджія Мелоні під час свого нещодавнього візиту в Київ.
- Ми багато говорили про питання відбудови – не лише по завершенні війни. Зараз відбудова зруйнованої будівлі – це сигнал надії, який означає, що на Україну покладаються. Італія працює над конференцією з відбудови, яка має відбутись у квітні, – сказала Мелоні.
Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні повідомив, що до квітня країна передасть Україні систему протиповітряної оборони SAMP-T.
Травень
Візит китайського лідера в Росію
За повідомленням низки авторитетних світових ЗМІ, в травні китайський лідер Сі Цзіньпін може відвідати Росію. За даними видання The Wall Street Journal, лідер КНР планує взяти участь у спільному саміті з президентом РФ Володимиром Путіним. І, можливо, це символічно відбудеться 9 травня.
Червень
Конференція з відновлення України у Лондоні
21-22 червня у столиці Великобританії відбудеться конференція з відновлення України.
- Ми виступимо співорганізаторами конференції з відновлення України в Лондоні 21-22 червня. Велика Британія продовжить забезпечувати Україні доступ до британського приватного фінансування, страхування, технічного експертного потенціалу, - сказано в документі, схваленому за підсумками переговорів британського прем'єра Ріші Сунака із президентом України Володимиром Зеленським.
Липень
Саміт НАТО у Вільнюсі
11 і 12 липня відбудеться саміт голів держав та урядів членів НАТО у Вільнюсі. Україна сподівається під час цього саміту отримати запрошення на вступ в Альянс.
- Ми очікуємо, що на Вільнюському саміті Україна отримає таке запрошення (в НАТО. - Авт.) і почне вже свій шлях до Альянсу, - поділився сподіваннями спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Саміт планує відвідати і президент України Володимир Зеленський.
- Ми це плануємо. Перше, що нам потрібно - це запрошення, тому що Україна не є членом НАТО. Ми сподіваємося отримати його і сподіваємося на кардинальну зміну ситуації, пов'язану з війною в Україні, - повідомив посол України в Литві Петро Бешта.