Репетитори у 2023-му: які предмети в топі та скільки коштуватиме навчання

Навчальний рік у школах перевалив за екватор, а це означає, що випускники-2023 розпочали підготовку до вступу у заклади вищої освіти.

REUTERS

Як і 2022-го, у шкільне життя корективи вносить війна. Хтось провчився більшу частину року у бомбосховищахах та при світлі кишенькових ліхтарів, хтось писав контрольні, перебуваючи за кордоном, але й ті і інші випускники сьогодні готуються до національного мультитесту та вступу до вишів.

У репетиторів зараз роботи вистачає. Адже не завжди викладачам вдавалося донести матеріал до школярів, перериваючись то на повітряну тривогу, то на блекаут. Та й школярам часом було складно засвоювати формули, косинуси та дати – під звуки сирен чи багато запам'ятаєш? Чи коли живеш в польському хостелі, де в кімнаті ще п'ять чоловік? Нерви, депресія, погіршення пам'яті та концентрації – наші бідні діти другий рік намагаються видертися з безодні проблем і при цьому ще щось вивчити!

Так ось, репетитори в Україні зараз буквально нарозхват, причому не лише випускниками. Хоча їм потрібніше, звісно. Додатково займаються і першокласники, і без п'яти хвилин студенти.

Кордони стираються

Пандемія коронавірусу, а потім і війна сприяли зростанню попиту на онлайн-заняття, так що тепер репетитори не бігають за учнями, і діти не катаються в інший кінець міста до вчителя – спілкуються в месенджерах, благо інтернет частіше є, а ніж немає. Коригують графіки відключення світла, щоб збіглися «світлові години» - і вперед.

Наразі українські репетитори зайняті переважно випускниками. Які ж навчальні предмети мають нині найбільшу популярність? KP.UA проаналізувала кілька порталів, що пропонують послуги репетиторства та проводять статистику - repetitor.org.ua, buki.com.ua, thetema.net та ін. – і стало ясно: на першому місці вже другий рік тримаються іноземні мови, які найчастіше випускники обирають на НМТ чи ЗНО. Кордони держав стираються, українці живуть і працюють за кордоном – нехай деякі роблять це вимушено та тимчасово, але це факт.

Іноземна мова потрібний і для життя, і для роботи. Польська, англійська, німецька, французька, чеська, іспанська – лідери рейтингу. І зовсім поруч із ними – українська. Громадяни держави освоюють її мову, і це не може не тішити. Репетитори ставлять учням правильну вимову, роз'яснюють лексику та граматику (і решту), допомагають у сприйнятті мови на слух, розвивають розмовні навички.

І числа, і дати

На другому місці – програмування. Попит на IT-спеціальності зростає у геометричній прогресії, у школах викладання цих дисциплін поки що на початковому рівні, а студенти хочуть не лише вивчати науку у вишах, а й починати поступово працювати. Репетитор опрацьовує з учнем слабкі місця, допомагає бачити приватне та загальне, процес та результат. У результаті студенти вже на перших курсах можуть починати працювати в компаніях на позиціях «джуніорів», програмістів-початківців, поступово вдосконалюючи свої навички.

Третє місце у рейтингу затребуваних репетиторів – тьютори з математики. Тут усе зрозуміло: обов'язковий предмет на ЗНО/НМТ, який у школах не завжди дохідливо викладається. Попередніми роками саме математика лідирувала у списку найбільш затребуваних репетиторських спеціальностей.

Решта предметів, які найчастіше українці вивчають разом із репетиторами, - хімія, фізика та історія України. Ті випускники, кому хімія-фізика потрібні для вступу, в один голос запевняють: у школах ці предмети не завжди викладаються на рівні, достатньому для впевненого складання тестів. У кращому випадку йдеться просто начитування теорії.

– Що ж до історії України, то на цей предмет зараз з'явилася якась «мода», і я вважаю, що це добре, – поділилася випускниця столичної школи Марина Строкаленко. – Історію своєї держави треба знати всім. Щодо тестування, то завдання там, судячи з минулих, трохи глибші, ніж шкільні, тому доводиться читати додаткову літературу або займатися з репетиторами. Якщо історію зроблять одним із основних предметів на мультитесті, то увага до неї посилиться ще сильніше.

Що почім

Щороку Міністерство освіти та науки України збирало дані про те, скільки дітей займалися з репетиторами перед складанням внутрішнього незалежного тестування. У середньому виходила цифра в 60% і більше. За даними порталу repetitor.org.ua, кожна сім'я, в якій є діти шкільного віку, в середньому витрачала близько 380 $ на рік на послуги репетиторів.

- Якщо брати середню суму оплати одного уроку у репетитора, вона буде близько 200 грн. Але це у середньому! Заняття з англійської коштують дорожче, ніж з хімії, але дешевше, ніж з фізики. Взагалі, в ціну роботи репетитора входить багато елементів: це освіта, досвід роботи і знання сучасних методик навчання. Хороший репетитор не займатиметься з різними дітьми за одним лекалом, – розповідає репетитор з української мови Лариса Івахненко з Києва. – І хороші репетитори, чиї телефони передаються з рук у руки, у лютому вже зайняті як мінімум до квітня. Інша річ, що зараз вчителями беруться бути студенти, аспіранти чи взагалі люди, які не мають досвіду викладання, але бажають якось збільшити свій дохід. Вони готові займатися за 100-150 грн на годину, не надто замислюються хоча б про первинну діагностику знань учнів і просто йдуть з ними за підручником. У результаті дитина до тестування не готова: ні з предмета, ні психологічно.

Зараз, завдяки технологіям, заняття відбуваються в онлайн-формі, що зручно і для дітей, і для репетиторів, яким не треба бігати по домівках учнів. В інтернеті є десятки порталів, де зібрані пропозиції щодо додаткової підготовки, пропонуються індивідуальні заняття. Вартість занять, як обіцяють опитані репетитори, найближчим часом не підніматиметься: ситуацію з доходами в країні розуміють усі.