В Україну надходять перші танки Leopard. Країна готується до дев’ятого «Рамштайна», за підсумками якого може бути оголошення про надання Україні бойової авіації. Політики між собою не можуть узгодити, коли буде (і чи буде) зміна міністра оборони і на кого варто міняти Олексія Рєзнікова.
А тим часом на сході країни продовжується запекла війна. Як довго вона триватиме і чи з’являться нові лінії фронту? KP.UA зібрала останні заяви українських та іноземних лідерів щодо подальшого перебігу російсько-української війни.
Володимир Зеленський, президент України: Росія хоче реваншу – ми готуємось
Україна готується до того, що найближчим часом Росія посилить воєнний тиск на сході нашої країни. Про це 3 лютого на пресконференції за підсумками саміту "Україна - ЄС" заявив президент України Володимир Зеленський.
- До чого готуватись? Ми в процесі. Ми вже готуємось. Розвідка і військові - ми вважаємо, що буде посилюватись тиск на сході держави. Росія хоче реваншу. Реваншу хоче саме там, де не вийшло. Хоче забрати схід. Наша задача - не дати такої можливості, не дати до моменту посилення нашої армії відповідною зброєю. Вважаю, що у нас є всі шанси.
Також вони хочуть повернутись і робити реваншистські кроки, згадуючи ту поразку, яка у них була восени, в напрямку Лимана тощо. Наша стійкість там також залежить від зброї і від мотивації, - сказав Володимир Зеленський.
Олексій Рєзніков, міністр оборони України: Росіяни люблять символізм – 24 лютого
Про бажання і потенційну можливість Росії здійснити повторний масований наступ на Україну заявив 5 лютого на великій пресконференції і міністр оборони Олексій Рєзніков. Він повідомив, що Сили оборони очікують можливих наступів з боку Росії до символічної дати 24 лютого.
- Ми все одно, звісно, очікуємо можливих наступів з боку росіян, тому що лютий, вони люблять символізм – 24 лютого буде рік, як розпочалася ця навала, відкрита стадія російсько-української війни, яка розпочалася 2014-го року... тому очікуємо цього тиску. Ми готові, ЗСУ готові, Ставка Верховного головнокомандувача постійно тримає на контролі, тому якихось неочікуваних речей для нас із вами немає.
За його словами, найімовірніше, що росіяни спробують пробити українську лінію оборони з півдня та сходу. А от щодо півночі, з боку Білорусі, – є сумніви.
- Станом на сьогодні на території Білорусі ми не бачимо сформованих ударних угруповань, спроможних іти на Київ… Станом на сьогодні там немає такої концентрації військ. За нашими оцінками, не більше 12 тис. російських вояків перебувають на полігонах в Білорусі, - додав міністр.
Андрій Юсов, представник ГУР Міноборони: Перебуваємо напередодні дуже активної фази
В середині-кінці лютого і березні очікуються дуже активні дії на фронті. Такий прогноз озвучив представник ГУР МОУ Андрій Юсов в ефірі каналу Freedom.
- Ми перебуваємо напередодні дуже активної фази. І лютий, і березень – будуть дуже активні дії. Зараз ситуація на фронті важка – ворог продовжує наступальні дії, - сказав Юсов.
За його словами, росіяни спробують максимально наступати до того моменту, поки Україна не отримає додаткову міжнародну допомогу. Мова йде, зокрема, про надходження на фронт танків Leopard та Abrams, а згодом, можливо, й штурмової авіації.
Водночас Юсов запевнив, що завдяки майстерності українських захисників та міжнародній допомозі нам вдасться переломити хід війни.
- Майстерність і мотивація українських воїнів, плюс техніка і плюс озброєння – як вітчизняні, так і допомога від міжнародних партнерів, – це те, що зрештою переламає хід цих наступальних дій, – підсумував представник розвідки.
Олексій Данілов, секретар РНБО: Найближчі два-три тижні можливі будь-які сценарії
Відповідаючи на питання Sky News про можливий наступ Росії, секретар РНБО Олексій Данілов, сказав, що не виключає «жодного сценарію в найближчі два-три тижні».
- Росія готується до максимальної ескалації. Вона стягує все можливе, проводить навчання і тренування. Я можу сказати, що ми не виключаємо жодного сценарію в найближчі два-три тижні, - сказав Олексій Данілов. Він додав, що Україна пройшла вже великий складний період, але є усвідомлення, що «головні бої ще попереду».
- І вони відбудуться цього року, протягом двох-трьох місяців. Це будуть визначальні місяці війни, - додав Данілов. За його словами, не виключено, що президент Росії спробує здійснити атаку з півдня, півночі та сходу: - Як це сталося 24 лютого 2022 року – можливо, навіть приурочивши її до річниці вторгнення.
Він також зазначив, що українські військові готуються до всіх можливих варіантів розвитку подій і цього разу мають значно більшу підтримку від західних партнерів, таких як Велика Британія, ніж 12 місяців тому.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини: Німецькі танки не спровокують нову ескалацію
В інтерв’ю німецькому виданню Bild 4 лютого канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав, що відкидає побоювання щодо провокування нової ескалації на полі бою через рішення його країни надати Україні танки Leopard.
- Разом з нашими союзниками ми надаємо Україні танки для того, щоб вона могла захистити себе. Ми ретельно зважили рішення про кожне постачання зброї, скоординували його із союзниками, передусім США. Такий спільний підхід є запобіжником від ескалації війни, - сказав Олаф Шольц. Також він додав, що «є консенсус», що західна зброя буде застосована лише в межах України.
Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр Польщі: У березні-квітні буде ще один наступ Росії
Несприятливі погодні умови заважають Росії здійснити новий наступ на Україну та реалізувати план по оточенню Києва. Але Путін від цих загарбницьких ідей та планів ще не відмовився. Про це в інтерв’ю виданню Bild заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
- Путін, ймовірно, захоче почекати, поки висохне весь бруд, болота і не дуже добре підготовлений ґрунт для наступу… З усієї інформації, яку я маю з України, я знаю, що буде ще один наступ росіян, ймовірно, в березні або квітні, і це буде дуже важкий наступ, - сказав Моравецький. - Не можна забувати, що ресурси Росії дійсно великі, а кишені глибокі. У них багато боєприпасів, багато зброї і багато людей.
Марго Гросберг, керівник розвідки Естонії: Найближчими тижнями ЗСУ підуть з Бахмута
Естонська розвідка озвучує припущення, що найближчим часом українські військові відійдуть з Бахмута. Наразі головна місія виконана – нові ліні оборони створено, а ворог зазнав суттєвих втрат. Про це виданню ERR заявив командувач Розвідувальним центром Сил оборони Естонії Марго Гросберг.
«Наразі Збройні сили України все ще утримують місто, хоча всі дороги в місто з півночі, сходу і півдня відрізано, і єдиний вихід із міста – із заходу. Утримуючи Бахмут, українські сили виграли час для створення нових ліній оборони, щоб захистити інші райони і населені пункти, такі як Краматорськ і Слов'янськ. Найближчими тижнями українські сили, можливо, підуть із Бахмута. Усе залежить від ступеня готовності нових оборонних рубежів. У якийсь момент буде нерозумно витрачати ресурси на утримання міста, – сказав Гросберг і додав, що перехід Бахмута під контроль РФ не призведе до будь-яких стратегічних змін на фронті, але морально посилить дух російського війська.
- Досягнення успіху і будь-яка наступальна активність, очевидно, вкрай важливі для збройних сил РФ. Їм необхідно домогтися успіху на якихось напрямках, зробити прорив і показати якісь перемоги, – сказав Гросберг.
Вільям Бернс, директор ЦРУ: Наступні шість місяців будуть критичними
Президент Росії Володимир Путін не зацікавлений в мирних переговорах і найближчим часом захоже піти в ва-банк – посилити тиск на Україну. І він вважає, що його ставка може зіграти, хибно сподіваючись, що на Заході з’явиться і наростатиме втома від українського питання. Таку думку висловив директор ЦРУ Вільям Бернс.
- Я думаю, що Путін зараз робить ставку на те, що він може змусити час працювати на себе. Нам здається, що все вирішиться на полі бою протягом наступних шести місяців, - сказав Бернс. - Підірвати пиху Путіна, дати зрозуміти, що він не тільки не зможе просунутися далі в Україні, але з кожним місяцем він все більше ризикує втратити територію, яку він незаконно захопив в Україні. Тому наступний період, я думаю, буде абсолютно вирішальним.
Інститут вивчення війни: Наступ Росії завершиться у сезон весняних дощів
Аналітики Інституту вивчення війни прогнозують, що майбутній наступ Росії навряд чи буде успішним і закінчиться дочасно.
«Великий російський наступ, швидше за все, передчасно досягне кульмінації до квітня 2023 року, під час весняного сезону дощів, не досягнувши оперативно значущих результатів. Кульмінація російських сил може створити сприятливі умови для українських військ, якими вони зможуть скористатися у контрнаступі наприкінці весни або влітку 2023 року після отримання західних танків», - сказано в аналітичному звіті інституту.