З 1 січня 2023 року в Україні знову підросли деякі податкові ставки – зокрема акцизи на тютюнові вироби зросли на 20%.
Наскільки подорожчають цигарки і чому експерти не висловлюють навіть стриману радість щодо того, що вся країна дружно перейде на здоровий спосіб життя ? Ці питання KP.UA обговорила із економістами.
Як росте акциз
Заради справедливості треба сказати, що нічого нового в цій сфері останнім часом не ухвалювали. Згідно з Податковим кодексом України, акциз на тютюнові вироби переглядається щорічно з 1 січня кожного року.
Для порівняння: якщо з 1 січня 2021 року акциз на сигарили, цигарки, сигарети з фільтром та сигарети без фільтра становив 1088,64 грн за 1000 штук, то з 1 січня 2022 року – 1306,37 грн, з 1 січня 2023 року - 1567,64 грн., а з 1 січня 2024-го становитиме вже 1881,17 грн. за 1000 штук.
Словом, нинішнє зростання відбулося у рамках поступового підвищення ставок на 2021-2025 роки.
– У 2025 році акциз складе 90 євро за 1000 штук, – каже аналітик Данило Монін. – Але через війну, постійну девальвацію та зубожіння населення податковий ефект від зростання акцизу наближатиметься до нуля. Справа в тому, що в той час як акциз піднімається, виробництво вітчизняних сигарет падає.
Що буде з цінами
Незважаючи на те що формально акциз уже виріс, курці поки що зростання цін на собі не відчули. Справа в тому, що виробники та продавці, навчені попереднім досвідом, традиційно до кінця року роблять запаси дешевшого товару. Але вже до початку весни ці запаси вичерпаються, і ціни на цигарки злетять.
Експерти вже підрахували: чергове зростання акцизу призведе до подорожчання пачки цигарок у середньому на 10 грн. Пачка найдешевших сигарет коштуватиме щонайменше 70 грн, сигарети середнього цінового сегменту продаватимуться за ціною близько 84-85 грн за пачку, а преміум-сегменту – більш ніж по 90 грн.
Через два роки, коли акциз досягне запланованих 90 євро за тисячу штук, цигарок дешевше за 100 грн за пачку просто не буде в принципі.
– Акцизи на цигарки підвищують щороку, і війна на заваді не стала, – каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - З іншого боку, ніхто ж нікого не змушує курити. Дорого – кидайте!
Заклик експерта, звичайно, хороший і, можливо, навіть справедливий. Але, треба сказати, що економісти в розмові з KP.UA не тішили себе ілюзіями і дійшли однозначного висновку: подорожчання цигарок не призведе до того, що ми всією країною перейдемо дружно на ЗОЖ.
Економіст Андрій Мартинюк нагадав анекдот, який у наших реаліях уже не виглядає таким кумедним. Пам'ятаєте, коли хлопчик запитував у тата, чи той через подорожчання горілки менше питиме? На що тато відповів: «Ні, синку, тепер ти будеш менше їсти».
Контрабанда зростає
Усі, хто останніми роками перетинав кордон України з Європою, могли помітити, що наявність цигарок у багажі цікавить європейських митників чи не насамперед. Не дивно, що підвищення акцизів на тютюнові вироби є однією з рекомендацій ЄС. На думку єврочиновників, коли Україна досягне рівня цін на цигарки «як у ЄС», це зменшить відсоток контрабанди із нашої країни до Європи. Щоправда, про те, що буде з контрабандою в саму Україну, чомусь вважають за краще не говорити.
- За найскромнішими оцінками, обсяг тіньового ринку цигарок в Україні сягає 8 млрд штук на рік, - каже економіст Андрій Мартинюк. – Звичайно, точних цифр не назве ніхто – на те цей ринок і тіньовий. Але можна точно говорити про те, що бюджет недоотримує щороку десятки мільярдів гривень. До речі, цікаво, що приблизно кожна сьома-восьма контрабандна сигарета приходить до нас з Білорусі. І це попри те, що українсько-білоруський кордон фактично заблокований. Більше того: за деякими даними, контрабанда з Білорусі за останній рік не лише не зменшилася, а й навіть дещо зросла.
Нагадаємо, що восени ГБР розслідувало схему контрабанди цигарок із Білорусі на майже пів мільйона доларів. Причому через неможливість прямих поставок з Білорусі організатори схеми проклали маршрут через Європу. У супровідних документах для європейських контролюючих служб вони вказували, що товар нібито прямує транзитом до Грузії, але на румунсько-українському кордоні вантажівки з цигарками проїжджали вже іншими документами – під виглядом порожнього транспорту.
Обговорюючи питання акцизів, Олександр Охріменко зазначив, що високий акциз на цигарки є світовою тенденцією. Ось ми і йдемо в ногу із цими тенденціями.
- Ми, коли підписували угоду про Асоціацію з ЄС, взяли на себе зобов'язання поетапно піднімати акцизи, щоб ціни на цигарки в Україні були, як у Європі, - зазначив експерт. – Отже, все йде за планом.
Данило Монін погоджується: високі акцизи на алкоголь та цигарки – це справді європейська практика і один із способів вимивати гроші у досить заможних європейців. А ми ж хотіли все як у Європі? Ось і отримуємо спершу європейські податки «повною ложкою».
- Євроінтеграція від Мінфіну йде повним ходом, як і повним ходом зростають акцизи на тютюнові вироби, - підсумував Монін. – І нічого, що швидкість подорожчання цигарок набагато перевищує швидкість зростання доходів населення. У результаті виробництво тютюнових виробів стійко скорочується на 20% на рік, водночас зростання акцизів на ті ж 20% не дає збільшення доходів до бюджету. Контрабанда вже досягла рекордних 22%, та й імпорт зростає. А загалом підсумок цілком закономірний: вбили ще одну галузь промисловості.