Українці, які скористалися правом на тимчасовий захист за кордоном, зобов'язані задекларувати допомогу від цих країн. При цьому податок за цей дохід не сплачується.
Про це Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубинець повідомив у телеграмі.
– Мільйони громадян України змушені шукати притулок в інших країнах після початку повномасштабної війни. Перебуваючи за кордоном, багато хто з них отримує грошову та матеріальну допомогу від іноземних держав та їхніх державних фондів, іноземних компаній та організацій, - написав він.
У зв'язку з цим до Офісу омбудсмена звертаються громадяни України із запитанням: "Чи потрібно декларувати таку допомогу в Україні та сплачувати з неї податки?" Лубинець повідомив, що, згідно з Податковим кодексом України, платники податків зобов'язані подавати річну декларацію про майновий стан та доходи з подальшою сплатою податків. Проте чинне законодавство передбачає виняток щодо оподаткування доходів за кордоном. Це стосується осіб та членів сім'ї першого ступеня споріднення, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації та скористалися правом на тимчасовий захист за кордоном і отримують допомогу від іноземних держав, їхніх державних фондів.
- Таким чином, громадяни України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, зобов'язані задекларувати як іноземний дохід отриману допомогу від іноземних держав, їхніх держфондів, іноземних компаній та організацій. При цьому податок на цей іноземний дохід та військовий збір із суми такої допомоги не визначаються та не сплачуються, – пояснив він.
Податкову декларацію громадяни України мають можливість подати в електронному вигляді через Електронний кабінет у розділі "ЕК для громадян" - "Податкова декларація про майновий стан та доходи".