Скільки цивільних осіб загинуло за час повномасштабного вторгнення РФ в Україну, на яку суму зруйновано житла українців та на що найчастіше скаржаться вимушено переміщені особи. Відповіді на ці та багато інших запитань є у спецдоповіді щодо дотримання прав осіб, які постраждали від збройної агресії Росії проти України за період 24 лютого – 31 жовтня 2022 року. Омбудсмен Дмитро Лубінець представив її на засіданні профільного комітету Верховної Ради 25 січня.
Гарантувати житло для ВПО і припинити перевірки їхнього місця перебування
Презентуючи спецдоповідь народним депутатам – членам парламентського комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, Дмитро Лубінець зосередив увагу на рекомендаціях задля поліпшення правової та соціальної захищеності ВПО та осіб, які перебувають на тимчасово окупованих Росією територіях.
Лубінець повідомив, що забезпечення права на житло для ВПО залишається ключовою проблемою.
«Ми звернулися до уряду з пропозицією затвердити державну цільову програму забезпечення житлом ВПО», - сказав Лубінець. Омбудсмен також наполягав на необхідності не зволікати зі створенням передумов для запуску механізму компенсації за пошкоджене та знищене майно внаслідок агресії РФ.
Український омбудсмен у своїй спецдоповіді артикулював на необхідності скасувати перевірки місця проживання/перебування ВПО.
- Ми вважаємо ту процедуру (перевірок. - Авт.), яку розпочав уряд, дискримінаційною. Бо фактично ВПО в робочий час знаходяться або на роботі, або отримують додаткову гуманітарну допомогу, або отримують усілякі довідки, влаштовують дітей до дитсадків, шкіл і т.д. І в цей саме час уряд вирішив перевіряти, чи проживають вони в орендованих приміщеннях. Це нонсенс! – сказав Лубінець і додав, що про цю проблему він вже повідомив і вже є певні результати: – Уряд вже відреагував на нашу доповідь. Скасував перевірки. Але ми на деяких територіях продовжуємо фіксувати факти перевірок.
Повернути виплату пенсій кримчанам
Також Лубінець наполягав на «усуненні дискримінаційних норм під час виплати пенсій громадянам АР Крим», тобто щоб для кримчан розблокували виплату пенсій.
- Наразі йдеться про велику кількість громадян, які виграли всі українські суди, відстоюючи своє право на отримання пенсій. Почали звертатись до ЄСПЛ. І ми ризикуємо, окрім законних виплат у вигляді пенсій, отримати рішення ЄСПЛ про компенсації (за порушення прав. - Авт.) від 5 до 25 тисяч євро додатково, Як держава, мусимо виплачувати, – озвучив проблему і ризики від зволікання з її вирішенням Лубінець.
Омбудсмен наполягає, щоб потрібно спростити доступ громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, до безоплатної правової допомоги, а також в адміністративному порядку посвідчувати реєстрацію народжень і смертей, укладання та розірвання шлюбу, які мали місце на тимчасово окупованій території.
- Наразі це виключно у судовому порядку, що перевантажує і так завантажену судову гілку влади, - сказав Дмитро Лубінець.
Не всі, хто відвідав Крим під час окупації, - злочинці
Ще одне важливе питання, яке потребує реагування, - звільнення від відповідальності за порушення порядку в’їзду на ТОТ та виїзду з неї.
- Ми не так давно ухвалювали окремий закон, який прибрав можливість у Державної прикордонної служби накладати адміністративні протоколи на громадян України, які не з власної волі, наприклад, з Херсонської області через територію українського Криму виїжджають в Росію, а потім через країни Балтики повертаються до України – і отримують протокол від Державної прикордонної служби, оскільки трактується, що виїхали у незаконний спосіб. Хоча ми всі розуміємо, що по-іншому це зробити було неможливо, - розповів Уповноважений ВРУ з прав людини.
Озвучив Лубінець і низку пропозицій в освітній сфері. Він запропонував передбачити можливість підтвердження Україною дипломів, отриманих на ТОТ.
- Ми звертаємось до уряду, щоб був розроблений порядок, коли громадяни України можуть підтвердити свої знання, отримати документи українського зразка і продовжити працювати в Україні на благо нашої країни. Але важливе застереження – така можливість має бути лише для осіб, якщо вони почали здобуття освіти ще до окупації, а потім не могли продовжувати отримувати її в українському вузі, - пояснив Лубінець.
Компенсація за втрачене здоров’я
Омбудсмен просить народних депутатів адаптувати національне законодавство під реалії війни.
- Незважаючи на те що у нас 9 років фактично, війна з РФ, у нас сьогодні немає юридичних термінів, зафіксованих у національному законодавстві, таких як «особа, яка постраждала від збройної агресії проти України», не передбачена категорія осіб, постраждалих від такої агресії, - звернув увагу парламентарів Дмитро Лубінець і повідомив, що вони пропонують передбачити відшкодування шкоди, завданої постраждалим, «включно з реституцією, компенсацією, реабілітацією та сатисфакцією»: – Потрібно напрацювати методику обліку осіб, які зазнали смерті, поранення або шкоди здоров’ю. Ми вперше виступаємо за те, щоб на компенсацію мали право претендувати не лише ті, хто повністю або частково втратили своє майно, але й ті, хто втратив здоров’я або рідних, близьких людей. Звичайно, це буде політичне питання. Бо майже всі громадяни України вважатимуться так чи інакше постраждалими від збройної агресії проти України.
В тему
Основні цифри спецдоповіді омбудсмена:
- За даними Офісу Генпрокурора України, станом на 24 жовтня 2022 року вчинені РФ злочини призвели до загибелі 7938 цивільних осіб (у тому числі 430 дітей) і поранення 10 897 цивільних осіб (у тому числі 820 дітей). Розпочато розслідування 60 101 злочину, пов’язаного зі збройним конфліктом.
- Станом на 21 жовтня 2022 р. органами правопорядку зареєстровано 225 кримінальних правопорушень за фактами застосування забороненої зброї та засобів ведення війни. Установлено 793 факти застосування заборонених засобів ведення війни, з яких 2 – хімічної зброї, а також задушливих, отруйних чи інших подібних газів; 673 – касетних боєприпасів; 110 – мін (протипіхотних, мін-пасток, дистанційно встановлюваних мін); 3 – фосфорних і термобаричних («вакуумних») бомб і снарядів; 5 – запалювальної зброї або зброї, яка передусім призначена для підпалу предметів або для спалення людей під дією полум’я чи тепла.
- З кінця лютого 2022 р. до частин і підрозділів 1-го і 2-го армійських корпусів Південного військового округу ЗС РФ було мобілізовано до 90 000 мешканців окупованого сходу України. На строкову військову службу до ЗС та інших військових формувань РФ - понад 34 000 осіб цивільного населення з тимчасово окупованих АР Крим і м. Севастополь.
- Слідчими Нацполіції розпочато 53 кримінальні провадження за фактами вчинення кримінальних правопорушень військовими РФ стосовно представників ЗМІ, у тому числі за фактами загибелі - 29, поранення - 15 та викрадення - 12.
- Станом на 1 червня 2022 р. сума, у яку оцінюється сукупна шкода, нанесена житловому сектору, становить 39,2 млрд доларів (без урахування витрат на відновлення), переважно це міське житло. 56 млрд доларів - збитки від руйнування цивільної інфраструктури.
- Станом на 31 липня 2022 р. УВКПЛ задокументувало 9 випадків зґвалтування (8 жінок та 1 дівчинки), 15 випадків сексуального насильства як метода катування або жорстокого поводження щодо чоловіків і 11 випадків примусу до публічного роздягання як чоловіків, так і жінок, які вважалися «порушниками закону», а також 8 випадків інших форм сексуального насильства.
- Органами правопорядку розслідуються 5118 фактів знищення і привласнення майна, що не викликане воєнною необхідністю.
- Слідчими Нацполіції з початку повномасштабного вторгнення РФ зареєстровані понад 14,9 тис. кримінальних проваджень за фактами зникнення безвісти 19,9 тис. громадян, з яких 7,9 тис. – цивільні особи.
- За даними МОН, станом на 17 жовтня 2022 р. зруйновано та пошкоджено 2663 навчальні заклади.
- За даними МОЗ, станом на 21 жовтня 2022 р. пошкоджено 1097 об’єктів у 498 закладах охорони здоров’я.
- Згідно зі звітом Міжнародної організації праці, з 24 лютого 2022 р. втрачено 4,8 млн робочих місць в Україні.
- За даними УВКБ ООН на 25 жовтня, з початку повномасштабного вторгнення було зафіксовано 14,591 млн осіб, які виїхали з України.