Американський спадок: мільйон доларів для Залужного і два - на українську освіту

Благодійник Григорій Степанець заробив свої статки сам, проживши нелегке життя.

President.gov.ua

Ім’ям головнокомандувача Валерія Залужного сповнені новинні стрічки і сторінки соцмереж. Отримавши мільйон доларів у спадок від американця українського походження Григорія Степанця, він перерахував його на потреби нашої армії. Благородний вчинок посадовця, який вболіває за долю країни.

Однак емоції аж надто зашкалюють. Ми ледь не плачемо від розчулення, наче сироти, яких весь час ображали злі дядьки і от вони зустріли доброго. Природний вчинок виноситься у ранг подвигу.

Чому так?

На тлі корупційних скандалів

За українськими законами, спадщина від спадкодавця-нерезидента обкладається податком у розмірі 18% від вартості. Таку суму Валерій Залужний мав сплатити в бюджет. Можливо, він зробив це з власних коштів, бо офіційно повідомляється, що весь спадок спрямував на спецрахунок НБУ для потреб Збройних сил України. Це сталося 5 січня 2023 року. Сам головнокомандувач і пресслужба ЗСУ нічого не розголошували.

Інформація про спадщину і її долю випливла з оглядової публікації New York Times про пожертви для українських військових. Це надало ще більшої ваги вчинку Валерія Залужного, оскільки сам він, як бачимо, намагався уникнути публічності.

Втім, як вийшло – так вийшло. В ЗСУ офіційно підтвердили вчинок свого командувача, і сам він його прокоментував. На тлі скандалів з хабарями, непомірними преміями та сумнівними цінами від Міноборони на продукти для військових це стало промінчиком світла.

- Це справді дуже показово, як треба поводитися з усім, що йде на допомогу в Україну. Людям хочеться добрих прикладів, а позитивної інформації щодо посадовців дуже мало. Ми звикли до того, що держслужбовці подаються як хапуги, тому так і сприймаються, - каже директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

Благодійник в дитинстві голодував, а в дорослі роки був переслідуваний

Про самого Григорія Степанця відомо, на жаль, небагато. Єдине, що відомо – свої мільйони він не отримав у спадок, а заробив власним розумом, проживши нелегке життя.

В різних джерелах йдеться про те, що народився Григорій Степанець 1938 року у Вінниці. У три роки став сиротою – батько загинув восени 1941-го під час наступу на Україну німецької армії.

Хлопчика з мамою евакуювали на Урал, де вони зазнали голоду та поневірянь. Після війни сім’я повернулася додому і виживала завдяки військовому пайку дядька, який повернувся з фронту інвалідом.

Попри все хлопець закінчив середню школу із золотою медаллю і 1956 року вступив до найпрестижнішого в Союзі Московського університету ім. Ломоносова. Вищу освіту отримав в галузі точних наук, з часом захистив кандидатську з фізичної хімії.

Молодому ученому, який володів п’ятьма мовами - українською, російською, німецькою, італійською та англійською, - пророкували хорошу кар’єру, але... Працюючи у московському геофізичному науково-дослідному інституті, Григорій підписав листа на підтримку дисидентів. Через це втратив посаду і опинився “під ковпаком” КДБ.

“Це стало для нас несподіванкою”

Реалізувати свої здібності в СРСР Степанець більше не міг. Він подавав заяву на виїзд з Союзу, однак щоразу йому відмовляли. Тільки за часів Горбачова – за три роки до розпаду Союзу - отримав дозвіл.

Нове життя, а з ним і історію своїх статків Григорій Степанець почав у 51 рік. Талановитого вченого взяли на роботу у штаб-квартиру компанії Microsoft у Редмонді. Видання NV розшукало в мережі оформлений у 1997 році патент за співавторством Григорія Степанця, який стосується теми бінарного кодування інформації у комп’ютерах.

Григорій помер 24 жовтня 2022 року – наступного дня після смерті дружини Алли. Разом вони прожили 63 роки, виростивши доньку, онучку і дочекались правнуків.

На благо України Григорій заповів загалом три мільйони доларів. Два з них призначаються на розвиток Києво-Могилянської академії та Українського католицького університету у Львові.

- Ми тільки сьогодні дізналися про спадок, - сказала керівниця прессцентру "Могилянки" Лариса Сиволожська. – Нічого поки коментувати не можемо, наші юристи працюють. Я нічого не знаю про можливий зв’язок благодійника з нашим вузом. Контакти могли відбуватися на рівні інститутів, факультетів, окремих осіб, адже наші випускники працюють у всьому світі. Єдине, що можу припустити: ця людина знала про Києво-Могилянську академію більше, ніж про те, що просто вона є.

Схожу відповідь ми отримали в Українському католицькому університеті.

- Це стало для нас несподіванкою, нічого подібного ми не очікували, - відповіла на дзвінок керівниця відділу інформації УКУ Вероніка Саврук.

Вона припустила, що Григорій Степанець міг підтримувати контакти з фундацією університету у США. Таку саму фундацію має і "Могилянка".

Також є інформація, що ще один мільйон доларів українець заповідав армії оборони Ізраїля ЦАХАЛ.