Поряд із повномасштабною війною в Україні у світі йде ще одна – неоголошена. Країни розділилися між собою за тією ознакою, хто якусь приховану допомогу надає Україні чи Росії. Глава РНБО Олексій Данилов заявив, що деякі країни надають ЗСУ військову допомогу приховано, не бажаючи публічно розкривати свої дії. І ці прохання партнерів неухильно дотримуються.
- Прийде наша перемога, і якщо країни ухвалять рішення - скажуть, що готові публічно говорити про свою допомогу. Це право кожної країни, ми його шануємо. Головне, щоб вони нам допомагали, - наголосив Данилов.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба також заявив, що деякі країни надають Україні військову допомогу непублічно, і Київ отримує озброєння від третіх країн, але не безпосередньо.
- Більшість із цих третіх країн кажуть, що нічого не постачають, але за лаштунками все відбувається, - зазначив він.
США надають таємні транші на зброю
Найбільшу явну та таємну допомогу надають США. Телеканал CNN повідомив, що торік адміністрація Байдена таємно надала Україні додаткової допомоги на суму 200 мільйонів доларів.
Цей пакет допомоги включав оборонне обладнання, яке США постачали в минулому, включаючи стрілецьку зброю і боєприпаси, системи захищеного зв'язку, медичне обладнання, запасні частини та інше обладнання.
Адміністрація Білого дому тихо повідомила Конгрес про своє рішення. Деякі офіційні особи дізналися про це секретними каналами.
Південна Корея допомагає через треті країни
Південна Корея планує поставити Україні зброю на суму 2,9 млрд доларів, проте влада країни не хоче здійснювати поставки безпосередньо, а передасть озброєння через Чехію.
Як повідомило чеське видання Mladá fronta DNES, фінансування поставок здійснять США, а сама зброя буде доставлена чеській оборонній компанії, яка подарує його Україні.
За даними журналістів, для потреб українських Збройних сил буде поставлено переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) Chiron (корейська назва – Shin-Gung), які використовуються для ураження літаків, що летять на низьких висотах, а також боєприпаси до них.
Офіційно президент Південної Кореї Юн Сук Йоль заявив, що його країна надає Україні допомогу, але не військову.
- Ми послідовно надаємо Україні гуманітарну допомогу разом із міжнародною спільнотою. Ми не надавали жодної летальної зброї, але в будь-якому разі це питання нашого суверенітету, - заявив лідер Південної Кореї.
Болгарія дала майже половину дизельного палива для української техніки
Німецька газета Welt повідомила, що Болгарія таємно постачала Україні озброєння та паливо у перші місяці війни. За її даними, постачання з Болгарії навесні 2022 року могли становити до 30% усіх боєприпасів і до 40% дизельного палива, які тоді надійшли для потреб української армії.
Публічно у Болгарії відкидали можливість прямої військової допомоги Україні, проте вона проводилася через компанії-посередники у Румунії, Угорщині та Польщі. Оплачували операції, за твердженням Welt, США та Великобританія. Болгарська армія має значні резерви боєприпасів радянського виробництва, які знайшли застосування у Збройних силах України, чия бойова техніка на початку війни також відповідала переважно радянським стандартам.
Також Болгарія постачала Україні дизельне паливо. Воно вироблялося на нафтопереробному заводі в Бургасі, який тоді належав російській компанії "Лукойл", з російської сирої нафти. У першу фазу війни Болгарія стала основним експортером дизеля в Україну.
Дмитро Кулеба підтвердив, що на початку бойових дій була небезпека, що боєприпаси в української армії можуть закінчитися до кінця квітня, і він за дорученням президента Володимира Зеленського їздив на переговори до Болгарії, щоб домовитися про постачання.
У червні 2022 року голова болгарської державної оборонно-експортної компанії Kintex Олександр Михайлов заявив, що Болгарія поставила Україні боєприпаси на суму близько двох мільярдів євро. Офіційно постачання здійснювалися країнами-посередниками. Дизельне паливо доставлялося морем і землею до Румунії, звідки переправлялося в Україну.
Ізраїль просить не розкривати його допомогу
Офіційно ця країна не постачає військового обладнання та матеріали для України. Але в ЗМІ все ж таки просочилася інформація про приховані поставки та фінансування нашої країни. Ізраїльське видання Haaretz повідомило, що Ізраїль погодився профінансувати закупівлю стратегічних матеріалів на мільйони доларів США для України.
Платіж у розмірі кількох мільйонів доларів було переведено державі-члену НАТО, яка бере активну участь у постачанні військової техніки в Україну. Ця держава закупила стратегічні матеріали та направила їх до України. Джерела, що говорять на умовах анонімності, також просили не вказувати конкретні стратегічні матеріали. Ізраїль попросив усі сторони, які беруть участь у угоді, не розкривати її публічно.
Крім цього, під час наступу на півдні бійці ЗСУ показали ізраїльський бронетранспортер типу МРАП - Gaia Amir. Це багатоцільовий броньований автомобіль із протимінним захистом усіх 4 провідних коліс, місткістю до 12 осіб. Бронетранспортер можна застосовувати для проведення розвідки, оперативного втручання, транспортування особового складу, миротворчих місій, як швидку допомогу, здійснення логістики та багато іншого. В озброєнні української армії може з'явитися також ізраїльська система перехоплення безпілотників Smart Shooter.
Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов пояснив KP.UA, що країни надають приховану допомогу Україні як з військових, так і з політичних причин.
- Військові міркування – не потрібно рекламувати для супротивника, скільки і чого отримує наша країна. Політичні – залежать від розкладів у світовій політиці та ставлення до Росії. Наприклад, Болгарія, яка має історичні зв'язки із Росією, не хотіла афішувати свою допомогу нашій країні. Адже вона нам справді сильно допомогла. Але Київ ніколи офіційно не зараховував її до країн, які нам допомагають. Або Ізраїль, який надає нам допомогу, але через небажання зіпсувати відносини з Москвою також просить не афішувати це, – вважає експерт.
Китай допомагає Росії нелегально
На жаль, таємну допомогу отримує і Росія від своїх союзників.
В адміністрації президента США Джо Байдена заявили, що китайські компанії таємно продали Росії нелітальне обладнання для використання у війні в Україні. Як повідомляє CNN з посиланням на джерела, знайомі з американською та європейською розвідкою, серед проданого – бронежилети та каски.
За словами одного з американських чиновників, передача обладнання "викликає занепокоєння", але на цьому етапі Вашингтону не зрозуміло, чи знає про це центральний уряд у Пекіні. Хоча державні підприємства домінують у економіці Китаю, не всі вони підлягають постійному нагляду. Деякі американські чиновники вважають, що китайський уряд знає про ці передачі і має вжити заходів.
Північна Корея дає Москві снаряди та шиє обмундирування
Північна Корея організувала таємні постачання артилерійських снарядів для Росії на тлі дефіциту боєприпасів у країні-агресорі.
Офіційні американські чиновники вважають, що таємні постачання з Північної Кореї, а також куплені в Ірані безпілотники та інше озброєння є ще одним доказом того, що навіть звичайні арсенали Москви скоротилися протягом восьми місяців бойових дій.
Як пише CNN, Північна Корея намагається приховати постачання, створюючи враження, ніби боєприпаси вирушають до країн Близького Сходу чи Північної Африки. Нещодавні дані розвідки надійшли приблизно через два місяці після того, як розвідувальна спільнота США заявила, що, на їхню думку, Росія закуповує мільйони ракет та артилерійських снарядів у Північній Кореї для використання на полі бою.
Крім цього, північнокорейські фабрики, всупереч санкціям ООН, виробляють та експортують до РФ уніформу для російських солдатів. Як повідомляє Radio Free Asia з посиланням на джерела у Північній Кореї, щонайменше три фабрики у північнокорейській столиці Пхеньяні та інших частинах країни залучені до процесу постачання армії країни-агресора зимової форми.
- Експортна швейна фабрика в Пхеньяні вже близько місяця виробляє російську військову форму. Вони роблять зимову форму та спідню білизну для солдатів, які перебувають на війні з Україною. І Росія замовляє великі партії, – сказало проінформоване джерело Radio Free Asia.
Іран продав ліцензію на "Шахеди"
Росія уклала з Іраном таємну угоду про виробництво безпілотників на своїй території.
- Ця угода, якщо вона буде повністю реалізована, означатиме подальше поглиблення російсько-іранського альянсу, який уже надав вирішальну підтримку невдалій військовій кампанії Москви в Україні. Купуючи власну конвеєрну лінію, Росія могла б різко збільшити свої запаси щодо недорогих, але дуже руйнівних систем озброєнь, які останніми тижнями змінили характер російсько-українського конфлікту, що триває дев'ять місяців, – повідомляє американське видання The Washington Post.
Натомість Іран сподівається отримати від Росії додаткову підтримку своєї ядерної програми.
Директор Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко вважає, що Китай приховує свої поставки до Росії тому, що він офіційно займає нейтральну позицію щодо війни в Україні. І не хоче потрапити під міжнародні санкції.
- Вони не хочуть потрапляти під санкції, бо мають залежність та інтегрованість у глобальну економіку. І Китай не зацікавлений у тому, щоб його сприймали як країну, яка надає військову допомогу Росії. А Північна Корея залежить від позиції Китаю, всі це знають, тому Пекін міг попросити Кім Чен Іна також не афішувати допомогу Москві. І тут слід зазначити, що китайські та північнокорейські поставки Росії – це малі обсяги, які ніяк не впливають на війну в нашій країні, – припускає аналітик.