Війна війною, а школу діти мають закінчити і до вузів, хто хоче, вступити. Цього року Міністерство освіти й науки України вирішило не ускладнювати й так непросте життя молодому поколінню, тому традиційне зовнішнє незалежне тестування (ЗНО) знову буде замінено на проходження національного мультипредметного тесту (НМТ). У порівнянні з минулим роком мультитест став довшим і трохи складнішим, а прохідний бал - вище.
KP.UA розбиралася, що вже відомо про НМТ на сьогодні. При цьому будь-якої миті у процес можуть бути внесені зміни, адже все залежить від чинника війни. Від нього тепер майже все залежить.
За якою схемою проходитиме національний мультитест?
НМТ, за результатами якого пройде конкурсний відбір під час вступної кампанії, пройде за схемою 2+1: два обов'язкові предмети та один на вибір.
Обов'язкові – українська мова та математика, на вибір – один з п'яти: історія України, іноземна мова, біологія, фізика, хімія.
Чи правда, що випускників шкіл цього року звільнено від проходження державної підсумкової атестації?
Учнів, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, звільнено від проходження ДПА згідно з відповідним законопроєктом, який розглянуть на найближчому засіданні Верховної Ради.
Коли проходитиме НМТ? Коли треба реєструватись на мультитест?
У 2023 році передбачені дві сесії НМТ – основна та додаткова.
Основна – у червні 2023 року, додаткова – у червні-липні. У додатковій братимуть участь ті абітурієнти, які з поважних причин не пройдуть тестування в основній сесії.
Реєстрація на участь у національному мультитесті відбуватиметься у квітні. У травні учасники повинні будуть підтвердити свою участь у НМТ та остаточно визначитись із місцем проходження тестування.
Реєстрація проходитиме онлайн на спеціальному електронному сервісі. Свою роботу сервіс розпочне у квітні.
Якщо учасник захоче вступити до вишу за результатами минулих років?
Замість результатів НМТ 2023 року абітурієнт може скористатися результатами зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) 2020-2021 років та результатами НМТ 2022 року.
Який час дається на виконання мультипредметного тесту?
Учаснику надається 180 хвилин на виконання всіх трьох предметних блоків НМТ. Час виконання кожного завдання учасник розподіляє на власний розсуд.
Яким буде мінімальний тестовий бал мультипредметного тесту?
Під час вступної кампанії 2023 року буде підвищено мінімальні пороги для всіх предметів НМТ, які необхідно набрати учасникам для отримання позитивного результату тестування.
Для отримання можливості брати участь у конкурсному відборі абітурієнтові необхідно набрати не менше 10% від загальної кількості тестових балів за виконання кожного з трьох блоків НМТ. За шкалою 100-200 балів учаснику необхідно набрати:
- з української мови – мінімум 5 тестових балів із 45 можливих
- з математики – мінімум 4 тестові бали з 32 можливих
- з історії України – мінімум 6 тестових балів із 54 можливих
- з біології – мінімум 5 тестових балів із 46 можливих
- з фізики – мінімум 4 бали з 32 можливих
- з хімії – мінімум 4 бали з 40 можливих
- з іноземної мови – мінімум 4 бали із 32 можливих.
Результати будуть переведені до рейтингової шкали 100-200 та оприлюднені.
Чи відомий склад питань щодо предметів?
Українська мова (всього 30 завдань): 10 – з вибором однієї відповіді із 4 варіантів, 15 – з вибором однієї відповіді із 5 варіантів, 5 – встановлення відповідностей. Блок з української мови не містить завдань, де треба писати розгорнуту відповідь.
Математика (всього 22 завдання): 15 – з вибором однієї правильної відповіді з 5 варіантів, 3 – на встановлення відповідностей, 4 – завдання з короткою відповіддю. Дозволяється користуватися під час тестування довідковими матеріалами та чернетками.
Історія України (всього 30 завдань): 20 – з вибором однієї правильної відповіді із 4 варіантів, 4 – встановлення відповідностей, 3 – завдання на виявлення послідовності, 3 – з вибором 3 відповідей із 7 варіантів. Учасники тестування виконуватимуть завдання з історії України другої половини XVI – початку XXI століття.
Іноземна мова (всього 32 завдання): 5 – з вибором однієї правильної відповіді, 11 – на встановлення відповідності, 16 – заповнення пропусків у тексті. Не буде завдань з аудіювання та завдань з письмовою розгорнутою відповіддю.
Фізика (всього 20 завдань): 12 – з вибором однієї правильної відповіді із 4 варіантів, 2 – на встановлення відповідності, 6 – з короткою відповіддю. Під час тестування можна користуватися чернетками.
Хімія (всього 30 завдань): 22 - з вибором однієї правильної відповіді з 4 варіантів, 2 - на встановлення відповідності, 6 - з короткою відповіддю. Учасники тестування можуть користуватися деякими додатковими матеріалами та чернетками.
Біологія (всього 30 завдань): 24 – з вибором однієї правильної відповіді з 4 варіантів, 2 – на встановлення відповідності, 2 – з вибором 3 відповідей із 3 груп запропонованих варіантів.
Яким буде конкурсний бал на різні спеціальності?
Конкурсний бал для вступу на бюджетну форму навчання у 2023 році дорівнюватиме 130 і вище. На дітей загиблих захисників України ця норма не поширюється.
Конкурсний бал для вступу на спеціальності "Право", "Публічне управління та адміністрування", "Міжнародні відносини", "Фармація, промислова фармація" становитиме 140 і вище.
Мінімальний конкурсний бал для вступу на лікарські спеціальності становитиме 150 і вище.
Коли учасник НМТ дізнається про свій результат тестування?
Інформацію про кількість тестових балів за кожен предметний блок НМТ учасники дізнаються одразу після завершення виконання всіх завдань тесту.
Скільки заяв на бюджетне та контрактне навчання у виші може цього року подати абітурієнт?
Під час вступної компанії абітурієнт зможе подати 20 заяв до вищих навчальних закладів, з них 5 – на бюджетну форму навчання.
Чи збережуться пільги на вступ до вишу для мешканців тимчасово окупованих територій?
Так, усі пільги (і не лише абітурієнтам із тимчасово окупованих територій) у 2023 році будуть збережені.
Де проводитиметься НМТ в Україні та за кордоном
Національний мультипредметний тест проходитиме у спеціально обладнаних комп'ютерних аудиторіях закладів освіти – тимчасових екзаменаційних центрах, створених у населених пунктах України та за її межами. Конкретні адреси будуть наведені ближче до дат тестування.